ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Kouzla z Daresbury

Kouzla z Daresbury

 

Napsala a vyfotografovala Dagmar Cestrová
 
Vesnický kostelík Všech svatých z červeného pískovce v pozdně viktoriánském stylu a mechem obrostlými náhrobky kolem působí v odpoledním slunci uklidňujícím dojmem. „Tady pokřtili Lewise Carrolla, autora Alenky v říši divů,“ ukazuje Peter, který nám dělá doprovod, na kamennou křtitelnici před kostelíkem. Je to prý stoprocentně ona a chlapce v ní osobně křtil jeho otec, zdejší vikář. „Křitelnice samozřejmě tehdy ještě stála uvnitř,“ dodává Peter.
  
Možná by dávno zapomenutá kamsi zmizela, protože v kostele ji vystřídala novější, dar jedné patronky, kdyby právě nesouvisela se zvláštní osobností Lewise Carrolla. Právě Charles Lutwidge Dodgson, jak znělo jeho skutečné jméno, na toto příjemné místo v Daresbury v Cheshire na severu Anglie, přitahuje zvědavce z celého světa. Statistiky se různí, ale shodují se alespoň v tom, že je to několik tisícovek turistů ročně.
 
Uvádí se totiž, že fantazii Carrolla podnítila k jeho příběhům právě neobvyklá atmosféra tohoto kostelíka. „Tady se často zdržoval, než se zhruba v jedenácti letech s rodiči odstěhoval, a určitě důvěrně znal každý kout. A když se uvnitř rozhlédnete, všimnete si, jak neobvyklé je to místo,“ mínil Peter. Upozornil tak jen na to, co uvádějí i autoři nejednoho zpracování Carrollova životopisu.
 
 
Z nebe? Nebo odjinud?
 Kostel je skutečně neobvyklý. Kazatelnu i další prostory zdobí řezbářské práce a některé zobrazené postavy jsou popravdě zvláštní. Z pověstné kazatelny, mistrovského kousku z rukou řezbáře někdy ze 17. století, se trochu posměšně usmívají tváře andělů. A postavy vedle nich? I takhle si autor dřevořezeb představoval posly boží? Nebo jsou to mámení z říše legend a pohádek, možná i z podzemí? Vyber si, co chceš. Sporé vnitřní osvětlení zvýrazňuje stíny a dodává všemu ještě větší živost, než kdyby si návštěvník mohl dílka prohlížet na slunečním světle. Byl to záměr řezbáře, nebo nechtěný efekt, že místo klidu z nich vyzařuje něco znepokojivého? Ostatně co ten dravec z kusu dřeva uprostřed svatostánku?
 
Tím ovšem přehlídka různých postav, které najdeme jen tady, rozhodně nekončí. O další se postaral i sám Carroll dokonce po svém životě. Galerie pokračuje také na velkém okně východní stěny kostela. Pověstné vitráže tu jsou od roku 1935 a vytvořil je Geoffrey Webb na počet výročí narození autora Alenky v roce 1832. Fotografie okna se běžně zobrazují v průvodcích o severní Anglii. Zblízka, ozářené zvenčí sluncem, jsou barvy skla mnohem živější, než je dokáže zachytit sebekvalitnější papír. Postavičky od bílého králíčka po šklebící se pověstnou cheshirskou kočku. Jen jen promluvit a rozehrát známý příběh o sebevědomé Alence, která se propadne králičí norou do světa fantazie.
 
Možná pedofil, narkoman...
 
Carroll psal své nejznámější dílko mnohem později, než pobýval v Daresbury, ve svých třiceti letech. Bylo určeno jeho dětské přítelkyni Alici Pleasant Liddell, dcerce děkana křesťanské koleje univerzity v Oxfordu, kde tento matematik, logik a učenec tehdy žil. Podle mnoha autorů různých zpracování jeho životopisu byl pedofil. Má to potvrzovat jak jeho literární dílo, tak fotografie, kterým se věnoval, když mu Alenka vynesla dostatek peněz. Za dozoru svědků a tudíž ve vší počestnosti pořizoval snímky malých děvčátek, někdy docela nahých. Tehdy se to (naštěstí pro něj?) nebralo jako něco mimořádného, viktoriánská doba přála zobrazování dětské čistoty.
 
A tak zatímco děti sní nad jeho příběhem, dospělí se ho chopili docela jinak. Vzhledem ke Carrollově zvláštní zálibě v dětech a určité, i když někdy zpochybňované ostýchavosti k dospělým ženám (zůstal svobodný), rozebrali jeho příběh jako podvědomé vyjádření neukojených sexuálních pedofilních tužeb. Obrazy z Alenky v říši divů a jejich pozdější sexuologické i psychologické výklady dokonce využili i autoři některých současných erotických webových stránek.
 
Carroll byl natolik rozporuplnou postavou, že jeho život dopodrobna zkoumal kde kdo, od psychologů po literáty. V současnosti o něm chce natočit film i známý kontroverzní zpěvák Marilyn Manson, který se nejen rozhodl Carrolla hrát, ale snímek i režírovat.
 

O autorovi Alenky se také spekuluje, že byl narkoman. V té době ovšem byla opiová tinktura běžným lékem proti bolesti hlavy a zatím nic nepotvrdilo domněnku, že ji zneužíval nebo kouřil marihuanu.

To všechno se ale teprve mělo odehrát. V Daresbury byl Charles ještě plachý chlapec, který teprve snil o své budoucnosti. Snivá atmosféra z tohoto místa nezmizela. Stopy, které tu Carroll zanechal, ji ještě umocňují.
 
Kostel All Saints lze navštívit kdykoliv v roce, vstup je zdarma.
 
Únor 2008
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group