ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

VÝBUCH SOPKY NA KAMČATCE

Vulkán Šiveluč (3283 m n. m.), nejsevernější sopka Kamčatky, opět vybuchl a 9. května pokryl kamčatský poloostrov dvoumilimetrovou vrstvou oranžového prachu. Bahnotok uvolněný erupcí zničil také cesty a přehradu na řece Bekeš. Mírnější, ale déle trvající exploze, která následovala o dva dny později a při níž se do atmosféry dostalo velké množství popílku, zanechala východně od sopky 450 km dlouhou stopu (na snímku). Šiveluč je nejaktivnější z mnoha vulkánů Kamčatky. Naposledy se probudil k činnosti roku 2001 a jeho letošní aktivita nejspíš není poslední. Již tři dny po poslední erupci 14. května hlásili vulkanologové, že v aktivním kráteru opět stoupá hladina lávy a že lze pravděpodobně očekávat další erupce.
New Scientist, 22. května 2004
červenec - srpen 2004
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group