ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

OTEPLOVÁNÍ OHROŽUJE ŽIVOT V JEZERECH

Globální oteplování atmosféry může vážně ohrozit život v jezerech mírného pásu. Mohla by se zcela změnit skladba zejména hlubinných společenstev organismů. V mnoha jezerech, jako je například Ammersee v Německu nebo Annecy ve Francii, se voda během roku promíchává. V zimě, kdy teplota vrchní vrstvy vody prudce poklesne, se vodní masy v jezeře promísí a ke dnu se dostane kyslík. Globální oteplení atmosféry by však přineslo i zimní oteplení vrchních vrstev jezer a voda by se nepromíchala. To by mělo dalekosáhlé důsledky na faunu ve větších hloubkách. Přitom nemusí jít o žádný razantní skok. V některých případech postačí ke změně ročního jezerního režimu jediný stupeň během roku navíc. Právě hlubinní živočichové se často po desetitisíce let vyvíjeli ve značné izolaci, neboť je obtížné proniknout z hlubin jednoho jezera do hlubin jezera jiného. Proto také tyto druhy patří často k unikátním a „snadno vyhubitelným“.

New Scientist
únor 2005
powered by contentmap

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group