ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

BÍLÍ DAŇCI V ČASTOLOVICÍCH

Na jedné straně stačí ujít pár metrů od hlučné hlavní silnice, na té druhé pár od rachotící železnice. Přítomnost se nadechne, čas zastaví a jste tam. V Častolovicích.

Leží na trase mezi Hradcem Králové a Rychnovem nad Kněžnou. Jsou známým turistickým místem, a to především kvůli renesančnímu zámku, který s přilehlým parkem patří mezi architektonické skvosty východních Čech. Posledními majiteli zámku i celého panství je zatím rod Šternberků.
A právě v parku se nachází obora a jedna zajímavost: chov překrásných a vznešených bílých daňků. Majestátní samci, laně s kolouchy. Půjde-li s vámi oboru navštívit někdo, kdo je buď nimrod, nebo má slušné znalosti přírodopisu, určitě se dozvíte, že daňčí zvěř (Dama dama L.) pochází z Malé Asie a v Čechách byla zavedena ve středověku a prakticky od počátku chována v oborách. Kromě daňků skvrnitých se vyskytují též daňci černí a bílí. Nutno podotknout, že skvrnitým a černým se v myslivosti věnovalo vždy více pozornosti než daňkům bílým. Možná je to tím, že bílý kus je v přírodě vždy nápadnější, a snad i pro pověru rozšířenou mezi myslivci, že kdo zabije bílý kus, do roka zemře nebo ho potká neštěstí. Podstatné ale je, že bílé zbarvení není v tomto případě albinismem (zvěř má tmavá světla), ale leucistickou mutací. Narozená daňčata jsou nejprve zbarvena různými odstíny světle žemlové, hnědé a béžové, postupně začne převládat špinavě bílá a teprve druhým až třetím rokem čistě bílá.
O kráse vysoké zvěře se nemá cenu příliš rozepisovat, protože je zřejmá na první pohled. A navíc – vše krásné o ní již bylo napsáno. Je rozhodně jednodušší se na svých cestách východními Čechami v Častolovicích zastavit.


Daněk evropský (Dama dama)
Není ve střední Evropě původním druhem, původem je ze Středomoří. V 11. století se dostal díky Normanům na Britské ostrovy a dnes je uměle vysazen v mnoha zemích nejen ve střední Evropě. Daněk má obvykle rezavou až tmavohnědou barvu s atraktivními bílými skvrnami uspořádanými v podélných řadách. Hlava a tělo měří 1,3–2,3 m, ocas je dlouhý 15–20 cm. Středem ocasu se táhne tmavý pruh. Samci mají mohutně vyvinuté lopatovité paroží, které shazují v dubnu až květnu. Dospělí samci váží až 94 kg, samice bývají o 20 kg lehčí. Daňek preferuje smíšené prosvětlené lesy a živí se bylinami, trávami a nejrůznějšími plody a semeny. Říje probíhá v říjnu a listopadu, samice je březí 31 až 32 týdnů a v červnu vrhá jedno nebo dvě mláďata.
Topí Pigula
červen 2005

 

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group