ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KDYŽ PŘICHÁZÍ HURIKÁN

Pár dní poté, co jsme se navrátili zpět do svých domovů a urovnali a postavili všechno do původních míst, vzpomínám a přemýšlím, jak to vlastně začalo...


Foto: Paul&Lindamarie Ambrose, Allphoto

NA FLORIDĚ JSOU OBEZNÁMENI

Když jsem se v roce 1998 přistěhovala sem do Brevardské oblasti v centru floridského poloostrova, neušly mé pozornosti zajímavé dopravní značky. Jakási malá bílá vrtulka na modrém podkladě s nápisem EVACUATION ROUTE a se směrovkou upřesňující směr evakuace mě však, musím přiznat, v první chvíli přiměla k pousmání. Vzápětí jsem si však uvědomila geografickou polohu místa, kde se právě nacházím, a napadlo mě, jak často jsou asi tyto značky "využívány" a stávají-li se tak rychlým orientačním vodítkem takřka v poslední chvíli.

Začátkem srpna se tu nezřídka objevují na televizních obrazovkách tzv. hurricane warning (čili upozornění na hurikán). Titulek na obrazovce přesně popisuje stav ohrožení. Celá stupnice ohrožení má osm kategorií. Upozornění na hurikán je poslední, osmý stupeň a vyjadřuje tak největší nebezpečí. V této oblasti trvá ohrožení hurikánem od půlky srpna do listopadu. Během této časové periody jsou očekávány jakékoliv tropické systémy. Starousedlíci tvrdí, že dobrých 30 let neprožili tady v centru Floridy žádné vážnější ohrožení, přičemž poničení střech či jiné škody na domech a stavebních objektech byly obvyklé. Stručně a jasně vypočteno a sečteno, tady v centru poloostrova se není čeho obávat, a dodávají: "Proč by byl také jinak celý vesmírný výzkumný Kennedyho komplex v čele s NASA postaven na mysu Canaveral, asi 40 km vzdušnou čárou od centra?" Člověk se hned cítí klidnější a bezpečnější do té doby, než se ocitne uprostřed nepředpokládané situace, situace ohrožení.

JAK TO TEHDY BYLO...?

Dne 12. září 1999 začínají probleskovat v TV první varovné signály o tom, že ona tropická deprese, nazvaná v době zrodu Floyd, se začíná pohybovat směrem k pobřeží příliš rychle. Floyd překvapuje svým vývojem nejen meteorology. Rychlost větru se nečekaně zvyšuje a přísný pohled satelitní družice jasně ukazuje obrázek hurikánu. Nyní jde podle rychlosti větru o kategorii číslo dvě. Celá formace sněhobílého víru se někdy pomalu, někdy zrychleně kutálí po televizní obrazovce. Teď už je to téměř při každém zpravodajství. Televizní kanál specializovaný pouze na počasí se stává tím nejsledovanějším. Názory, diskuse, výpočty, kombinace, předpovědi, počítačové modely a simulace situací, data, údaje... Odborná technika, odborní lidé, poznatky a jejich usilovná aplikace. Všechno a všichni se překotně snaží. Výzkumníci v NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru) v Miami vytvářejí pomocí počítačového modelu s vypůjčením všech dostupných dat tři předpokládané trasy tentokrát už "hrozivého" Floydu. Kudy se Floyd vydá? Ať to bude kterákoliv ze tří možností, vždycky se nás na pevnině dotkne. Jaký "dotek" nám asi přichystá? Upřímně řečeno, asi nic moc příjemného. Mezitím všechno vypadá na závod Floydu s časem. Naměřená rychlost větru ukazuje, že fujavec z oceánu se už přehoupl do kategorie číslo tři a nápadně se blíží do čtvrté.

V té době už pracuje Federal Emergency Management Agency a oficiálně se rozhoduje o povinné evakuaci obyvatel z nejvíce ohrožených oblastí, tudíž především obyvatel pláží. Celé východní pobřeží Floridy je momentálně ve stavu ohrožení. Některé hotely veřejně oznamují snížení cen za ubytování v důsledku hurikánu. Část obyvatel už se samostatně evakuovala směrem na sever, severozápad či na západní pobřeží. Opouštění domovů, nejistota, vnitřní boj a rozhodování, sebekontrola a rozumné uvažování se snahou nepodlehnout panice se stávají obtížnou denní realitou. Obchody, domy a další objekty jsou urychleně zabezpečovány. Okna se zatloukají mohutnými překližkovými deskami, jejichž účel je v těchto končinách, bohužel, všem zcela dobře znám. Lidé už teď provádějí nákupy konzerv, vody a nezbytných zásob na několik dnů pro případ kritické situace. Na dálnicích se začínají tvořit zácpy. O tom všem referují média. Floyd zvyšuje rychlost a na hurikánové stupnici se tak dostavá do kategorie číslo čtyři. Co nevidět přefrčí nad Karibskými ostrovy. Vysněná dovolená na rajských Bahamských ostrovech se stává noční můrou pro ty, kteří se zde právě rekreují. Stále ještě se čeká na studenou frontu ze severozápadu. Oficiální organizovaná evakuace zajišťovaná na centrální a především na regionální úrovni pokračuje. Označené úkryty nazývané anglicky shelters, což jsou většinou školy a veřejná a kulturní centra, se zaplňují. 14. září už nemůžeme nakoupit v nonstop supermarketu. Poslední pověření zaměstnanci se snaží s úsměvem "odhánět" zákazníky: "Máme zavřeno, omlouváme se..." A co je až neuvěřitelné - není benzin v některých čerpacích stanicích. Všude jsou fronty. V petshopech (pro Američany téměř neodmyslitelných) se tvoří "multidruhové mazlíčkovské bydlení". My chceme jen klícku pro naši kočičku. Máme smůlu, ale slibují nám, že ráno jen k tomuto účelu otevírají asi na hodinku. Klece budou...

Stále váháme a všemi smysly "hltáme" obrazovku plnou teorií, rad, údajů a názorů. Expert z Národního centra pro hurikány vysvětluje a popisuje vlastnosti hurikánu..., a zároveň nám dodává novou naději. Vypráví o tom, že hurikán je jako "káča", hračka pro děti... Stačí jen malinký ťuk, a všechno je úplně jinak. Stále ještě nebalíme, ale po půl hodinách sledujeme zpravodajství, čekajíce snad na vysvobozující novinky. Na obrazovce se střídají události dokumentující situaci spolu s obrázky Floydu z družice a opakovanými vstupy z Národního centra pro hurikány. Vypovídají o celkově naprosto nejisté situaci. Ve čtyři hodiny ráno slyším sousedy. Odjíždějí. Nervozita se zvyšuje. Ranní zpravodajství v nás láme poslední zbytky odhodlání zůstat. Přesně podle tzv. katastrofického pohotovostního plánu se snažíme věci z celého bytu umístit do nejvnitřnější místnosti, což je a většinou bývá koupelna. Balíme jen nejnutnější osobní věci a také například všechny fotografie mající pro nás nenávratnou hodnotu. Rychle zapisuji důležitá telefonní čísla znějící z médií a po asi čtyřech hodinách přesouvání, stěhování a balení opouštíme vyprázdněný byt v našem komplexu. Nezapomínáme také na poslední telefonáty nejbližším. Za pár hodin už možná nebudou linky fungovat.


Auta na dálnici směřující k tornádu na horizontu.
Foto: Ron Chapple, Allphoto

Prázdné a opuštěné město působí zvláštním dojmem. Počasí venku je až neuvěřitelně klidné. Sluneční paprsky se odrážejí od palmových listů a vzduch jakoby stojí. Nic se nepohybuje. Celá atmosféra vyvolává podezřele tajuplný dojem. Vydáváme se na jih, zcela proti evakuační taktice. Chceme se vyhnout několik kilometrů dlouhé koloně aut směrem na sever a severozápad. Cesta na jih je zcela volná. Míjíme pár vozidel a řítíme se proti obrovské šedi mračen, která se k nám čím dál tím rychleji přibližují. Náš plán je nepotkat se s tímto okrajem hurikánu a co nejdříve uhnout na západ. Plán se daří a kromě prudké spršky na začátku cesty nás nezastihne žádné jiné nepříjemné překvapení. Na jihozápadní pobřeží přijíždíme za krásného slunečného počasí. Tam se už očividně ocitla spousta obyvatel z východních břehů a za sledování všech možných zpravodajství tiše očekávají příchod, či možná vpád děsivého Floydu.

NÁVRATY DOMŮ...

Vidím před sebou jakési zklamání po příjezdu zpět do našeho bytu. Všechny budovy stojí, všude kolem se povalují obrovské kusy palmových listů a větve z místních jehličnanů. Na naší otevřené venkovní verandičce právě dosychá podlaha a nacucaný kobereček zaří jakoby novými barvami. Floyd se umírnil, změnil směr a namířil si to tenkrát přímo do Severní Karolíny. Tam způsobil velké škody především záplavovou vlnou, která neopadla nejméně týden. Také nahnal strach až do státu New York a médii byl označován jako hurikán století. Přinesl ovšem i spoustu jiných věcí do společnosti. Vyvstaly otázky priorit a uvědomování si, co je každému jednotlivci nejcennější v době ohrožení života. Základní otázka upřednostnění sebe a své rodiny, či své přítomnosti v zaměstnání? Stalo se mnoho smutných případů, kdy zaměstnavatelé nemilosrdně propouštěli z důvodu absence.

Za dva týdny po Floydu, v době, kdy všichni po velkém stresu nesoustředěně oddychovali, "přišla nepozorovaně Irene". Jako tichá slaboučká myška se přiblížila k pobřeží a po jediné noci způsobila mnohem větší škody než tolik obávaný a očekávaný Floyd. Všechno bylo v havarijním stavu. Pláže poničené nánosy písku a domy na pláži podemleté a narušené vodní erozí, silnice rozpraskané vodní silou. I náš nejmilejší park způlky zmizel. Nastal čas oprav, rekonstrukcí a nových řešení, vizí a plánů do budoucnosti.

Začátkem června 2000 obdržím v poště pro zaměstnance tzv. hurikánový balíček a musím podepsat, že jsem tímto byla obeznámena s pravidly a postupy. Když přijde nezvaný větrný host, budu jednat a chovat se dle nových pravidel... V ostatních případech si ponesu svou vlastní osobní zodpovědnost. V místech s velkou návštěvností veřejnosti se objevují příručky, katastrofické plány a postupy, včetně map, tras a dalších obrázků a informací. Je tady zase letošní hurikánová sezona. "Buď obeznámen a připraven!" hlásají všudypřítomné letáky.Tropická cyklona - hurikán a její oko. Každý hurikán má prostor, v němž jsou řídké mraky a vanou jen slabé větry. Oko zaujímá asi jednu desetinu průměru celého víru, jehož většinu tvoří hustě navršené černé mraky. Protože hurikán může měřit napříč až 480 km a cestovat 25 km za hodinu, tišina v jeho středu je jen krátkou zastávkou. A znamením, že se druhá polovina bouře přižene. Oko je doslova odděleno od okolí stěnou nakupených mraků, které mohou dosahovat až do výšky 16 km. Spirálovitý tvar cyklony je obvyklým jevem a je způsobený otáčením Země. Když oteplený vlhký vzduch stoupá vzhůru, vzniká nízký tlak (ve středu víru je často i o pět procent nižší než na jeho okraji) a vtékající vzduch rychle vyplňuje uvolněné místo. Pohybuje-li se tento vtékající vzduch rychleji než 120 km za hodinu, dosahuje síly hurikánu. Nejsilnější větry vanou právě uprostřed spirálovité vírové soustavy. Důvodem je odklánění vzdušného proudu vlivem otáčení Země, které v nízkotlakých systémech vyvolává pohyb proti směru hodinových ručiček na severní polokouli a opačně na polokouli jižní. Kromě síly větru jsou největším nebezpečím záplavy, které taková cyklona vyvolá v pobřežních oblastech v okamžiku, kdy se "dotkne" pevniny. Jeden z nejtragičtějších případů je z listopadu 1970, kdy hurikán, který zasáhl mělkou bengálskou deltu, způsobil rozsáhlé záplavy a přinesl smrt přibližně pro 300 000 obyvatel Bangladéše.
Foto: archiv M. SetvákaProces, při kterém se systém formuje a následně zesiluje do podoby hurikánu, závisí alespoň na třech podmínkách. Teplota vody oceánu na povrchu, vlhkost vzduchu a organizovanost formace větru v blízkosti mořského povrchu, které ve tvaru spirály stáčí vzduch směrem dovnitř. Vytváří se množství bouřek, jež umožňují oteplování vzduchu a jeho stoupání výše do atmosféry. Jestliže jsou větry v těchto větších výškách slabé, celá tato struktura zůstává nezměněná a může zesílit dodatečně. Centrum, neboli oko hurikánu je relativně klidné. Nejsilnější aktivita systému probíhá v oblasti nejblíže oka a nazývá se stěna oka (eyewall). Nejdestruktivnější část bouře je stěna oka v místě, kde vítr fouká stejným směrem, jako je směr pohybu celé formace. Například hurikán pohybující se západním směrem bude nejintenzivnější na severní straně celého systému. Stěnu oka obklopují stáčející se skupiny mraků, které sledují dráhu spirály a nazývají se spirálové dešťové pásy. Na samém vrcholu stěny 16 km je většina vzduchu poháněna směrem ven. Část vzduchu se však pohybuje dovnitř a klesá do centrální oblasti, oblasti oka, kde vytváří oblohu jasnou, téměř bez mraků. Na obrázku je hurikán Floyd.
Foto: archiv M. SetvákaObrovská povodňová vlna anglicky nazývaná "storm surge", jakoby smetena odněkud z nedohledna oceánu, se valí k pobřeží. Je to nejobávanější z pohrom těsně následujících přistání hurikánu na pevnině. Obrovská vodní klenba bývá často široká 50-100 mil (80-160 km). Tato vodní smršť doprovázená vlnobitím je devastující. Čím silnější hurikán udeří na mělčí břehy, tím vyšší bude povodňová vlna. Jestliže taková vlna přijde v době přílivu, výška vlny se pak ještě více načítá. Jde o tzv. "storm tide" neboli povodňový příliv, který je tedy kombinací astronomického přílivu a povodňové hurikánové vlny. Na obrázku následky hurikánu Georges na ostrově Dauphin, rok 1998.
Foto: G. M. Andrews, Corbis Sygma

HURIKÁN A JEHO PŘÍBUZNÍ

Původní název huracan pochází od Tainos, domorodců z ostrovů v Karibském moři. Název označoval výstižně jakéhosi ďábla. Není bez zajímavosti, že např. v oblasti Asie jsou tyto bouře označovány slovem tajfun, z kantonského dialektu tai-fung, znamenajícím silný vítr, v latinskoamerické oblasti západního Atlantiku se používá termín uragán.


Foto: archiv M. Setváka

Hurikány jsou neovladatelné přírodní živly, doslova běsnění přírody... Přesně takto se nazývá přípravná příručka Amerického červeného kříže, Národního úřadu pro oceán a atmosféru a Federální pohotovostní správy. Není jiné podobné bouře na Zemi. Obrázky hurikánů pořízených ze satelitů umístěných tisíce kilometrů nad Zemí ukazují, jak unikátní tento obrovský silný systém je. Hurikán je typ tropické cyklony, což je všeobecný termín pro všechny systémy cirkulující nad tropickými vodami. Tropické cyklony se rozdělují podle kompaktnosti, intenzity cirkulace vzduchu a maximální rychlosti větru do následujících skupin:
- tropická porucha
- tropické deprese
- tropické bouře
- vrcholné stadium označované místními názvy jako cyklon, hurikán apod.

V západním Pacifiku hurikány nazývají tajfuny a podobné bouře v Indickém oceánu jsou jednoduše označovány cyklony. Hurikány jsou produkty tropického oceánu a atmosféry. Vyskytují se v zeměpisných šířkách od 8-20 stupňů na obou polokoulích, přičemž na severní je směr cirkulace systému orientován proti směru hodinových ručiček. Jsou poháněny energii teplé tropické oceánské vody (27 °C a výše) a jejich směr je pak dále řízen východními větry a mírnými západními větry vanoucími kolem celé planety. V oblasti okolo centra hurikánu větry sílí obrovskou rychlostí a způsobují tak velmi rozbouřené moře. V regionu ovlivňovaném hurikánem se mohou místně vyskytovat vertikální vzdušné víry podobné tornádům, vlastní tornáda jsou ovšem typická pro pevninské oblasti subtropů a vznikají v samostatných bouřkových mracích, zpravidla bez vazby na výraznější tlakové níže (a samozřejmě ne tropické cyklony).

Tropické systémy cirkulující nad Atlantikem se většinou formují blízko západních břehu Afriky, odkud pak putují západním směrem. Každý rok vznikne průměrně 10 tropických bouří nad Atlantským oceánem, Karibským mořem a Mexickým zálivem, z nichž asi šest se stane hurikánem. Mnoho z nich zůstane nad oceánem, avšak přibližně kolem pěti se jich dostane k pobřeží USA každé tři roky.

Geostacionární družice obíhající na orbitách nad rovníkem kolem Země ve výšce až 30 000 km poskytují vyobrazení denní i noční situace. Satelitní obrazy napomáhají odhadnout a předpovědět výskyt, velikost a intenzitu bouře a jejího bezprostředně obklopujícího okolí. Na mořích jsou rozmísťovány speciální bóje s přístroji, které zaznamenávají pohyb a charakter větru těsně při hladině oceánu.

Další sbírku informací poskytují letadla, která jsou speciálně určena a zařízena pro tyto účely. Létají přímo do centra bouří a měří zde rychlost větru, tlak, teplotu a vlhkost vzduchu spolu s upřesněním detailů o centru. Další monitorování blíže zemskému povrchu pak zprostředkovávají radary. USA například v současné době rozmísťují tzv. Dopplerovy radary tak, aby pokrývaly celé území státu, a slibují si od toho další upřesnění předpovědí a zlepšení možností výstrahy před bouřemi tohoto typu.
prosinec 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group