ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

FINSKÁ SAUNA

 

Každý cizinec, který navštíví Finsko, se pokouší popsat finskou saunu. A jako vždy je to všechno naprosto marné. Sauna je přece univerzální hymna chvály země a vzduchu, ohně a vody, hříchu a odpuštění mezi peklem a nebem. Je to nejkomplexnější spojení člověka s přírodou, které svět doposud objevil."Constance Malleron

 

"To je dobře, že jste na mě nečekal. Měl jsem menší nehodu a na saunu teď nemám ani pomyšlení," povídá rada finského velvyslanectví pan Jussila. V jeho tváři se nezrcadlí ani náznak překvapení. Je to přece tak samozřejmé. Z mého hlediska jsem se však ocitl v poněkud komické situaci. S panem Jussilou se vidím teprve podruhé v životě, ale momentálně sedím v sauně v jeho rezidenci na Malé straně a po těle mi tečou praménky potu. Před čtvrthodinkou mě paní, která se panu Jussilovi stará o chod domácnosti, oznámila, že se pan rada omlouvá, ale že se trochu opozdí. Jelikož jsme byli na sauně domluveni a ta byla již připravená, dostal jsem příležitost si ji vyzkoušet.

"Nepospíchejte, jen se v klidu užijte. Čekám ještě několik lidí," dodal a zanechal mě o samotě. Sběračkou jsem nabral ze džberu vodu a polil rozpálené kameny. Celé tělo nasáklo závanem horké páry. Rafička teploměru se přiblížila devadesátce.

. . . . .

 

O týden později rozmlouvám ve Vaskiniemi na kraji Helsinek s prezidentem společnosti Finské sauny panem Lasse Viinikkou. Je to už postarší muž kolem šedesátky, ale o své společnosti, která byla založena už v roce 1937, hovoří s nadšením a láskou.

 

SAUNA

 

Sauna ve které se nezpotíte je k ničemu.
Finské přísloví

Sauna má ve Finsku dlouholetou historickou tradici a první zmínky o ní sahají do období Kristova narození. Samotné slovo sauna, které vzaly za své snad všechny jazyky světa, je samozřejmě finského původu. Významově představuje dřevěný domek nebo chatku s kamny, které se nazývají kiutas a ve kterých se topí dřevem, nejlépe březovým. Na kamnech je navršena hromada kamenů, která se polévá horkou vodou a takto vzniklé, téměř neviditelné páře se říká löyly. Jedná se o scela specifický výraz, neboť Finové mají pro slovo pára úplně jiné pojmenování. V místnosti se udržuje teplota mezi 80­100 stupni Celsia a relativní vlhkosti vzduchu 50­60 %. Jestliže se návštěvník sauny zachová podle platných zvyků, může být saunování zdraví prospěšnou zvyklostí a relaxací. Ve finské sauně stres a uspěchaný moderní život může být alespoň na několik hodin vypocen.

 

PŮVOD

 

Ve svých počátcích byla sauna pouhá vyhrabaná díra ve svahu s hromadou rozpálených kamenů někde v rohu. Postupem času se neustále vylepšovala a zdokonalovala až do dnešní podoby dřevěného srubu. Rozšířena byla hlavně v řídce osídlených oblastech, ale postupem doby, kdy se lidé začali stěhovat do měst i sauna následovala lidi do městských příbytků. Za posledních padesát let se množství saun ve Finsku ztrojnásobilo na současný počet 1,5 milionů. Při počtu obyvatel 5 milionů připadá tak jedna sauna na téměř tři obyvatele, což je samo o sobě úctyhodné číslo.

Finové jsou už od mládí tak srostlí se svou kulturou sauny, že se bez ní nedokážou obejít. Jestliže se přestěhují do jiné země, berou si své zvyky i sauny sebou. Například rada finského velvyslanectví. Finští vojáci si stavějí své sauny i během války, kdekoli se jim k tomu naskytne příležitost. Slyšel jsem historky, že Finové využívají saun i v tropických oblastech rovníkové Afriky.
S výjimkou těžce nemocných lidí je sauna vhodná pro každého. Nejsou žádná nařízení a předpisy kdo a jak často smí saunu používat. Dolní hranice je několik měsíců věku a horní hranice neexistuje. Někteří lidé navštěvují saunu denně, ale každý Fin využívá příznivého účinku sauny alespoň příležitostně.

Intenzivní horko, příliš dlouhý pobyt a náhlé prudké ochlazení může způsobit některým lidem potíže. Pokud se však sauna používá v rozumné míře a lidé si uvědomují svá zdravotní omezení, působí sauna blahodárně na fyzický i psychický stav. Bolest a napětí povolí, ztuhlé svalstvo se regeneruje a pro mnohé je sauna i zárukou dobrého nočního spánku.

 

RITUÁL

 

Základní rituál sauny je pořád stejný. Sprcha, zpocení v páře, prokrvení pokožky našleháním březovými metličkami a ochlazení. Dříve se praktikovalo ochlazení posezením na chladném vzduchu, které je však i dnes poměrně hojně využíváno. V dnešní době dává mnoho lidí přednost plavání a někteří odvážlivci se koulejí ve sněhu nebo se ponoří do moře nebo jezera dírou vysekanou v ledu.
"Tak už dost povídání," přerušuje tok řeči pana Viinikky pan Harri Kämäräinen, tajemník tiskového oddělení ministerstva vnitra, který mě provází při většině akcí tady v Helsinkách.
"Musíte si to přece vyzkoušet na vlastní kůži. Proto jsme sem přece přijeli."
Hrdě hlásím, že jsem si svou premiéru odbyl už v Praze.
"Tady to bude něco úplně jiného. Určitě mi dáte za pravdu."
Odcházíme do šatny, odkládáme oblečení a ocitáme se v Adamově rouše. Vyfasujeme ručník a zamíříme do sprch. Po opláchnutí vcházíme do horké tmavé místnosti. Připadám si jako v temné komoře. U stropu bliká slabá žárovka a na druhý konec sauny není pro příchozího pomalu vidět. Na rozpálené lavici posedávají dva muži. Pan Viinikka poleje kameny horkou vodou a během několika vteřin mě polije neuvěřitelné horko. Rukou si instinktivně chráním rozpálenou tvář. Horký pot mi stéká po zádech. Vlasy jsou na dotek suché, hebké a pálí do prstů. Po deseti minutách vycházíme do mrazivého vzduchu a usedáme na lavičku. Pak znovu do sauny.

"Máme tu čtyři," nadhodí ledabyle pan Viinikka.
"Teď půjdeme do té nejteplejší. Kdybyste měl nějaký problém, dejte včas vědět."

Skutečnost předčila očekávání. Připadal jsem si jako v ocelářské výhni. Löyly byla všudypřítomná. Po každém polití kamenů jsem měl pocit, že se také proměním v páru a rozplynu se v rozpáleném vzduchu. Tentokrát jsme po odchodu ze sauny šli k moři. Nořím se až po krk do ledové vody. Šok z prudké změny teploty byl neuvěřitelný. Oči mi lezou z důlků a po několika vteřinách se hrabu ven. Usedám na lavičku a cítím jak na mě padá slabost a točí se mi hlava. Jdeme do společenské místnosti. Několik mužů sedí kolem kruhového stolu, uprostřed kterého je ohniště. Lidé si povídají nebo čtou noviny. Sauna plní i sociální funkci. Dáváme si pivo a po delší přestávce opakujeme saunový rituál. Pravděpodobně s ohledem na mě už vynecháváme ocelářskou výheň a spokojujeme se s druhou nejteplejší saunou. Mohu potvrdit, že jsem tu noc spal jako dudek.

 

SYMBOL A STATUS

 

Finové využívají blahodárného účinku sauny po mnoho generací. Oni sami připouštějí, že sauna i rituály kolem ní v sobě zahrnují cosi magického a nadpřirozeného. Kdyby to byla jenom koupelna a místo očisty, těžko by přežila víc jak dvě tisíciletí své historie.

Sauna ve Finsku není symbol bohatství ani moci. Je tu prostě pro každého a Finové jí pokládají za tak potřebnou jako vzduch a nedokážou si život bez ní představit. Finští politici i kapitáni průmyslu berou své odpůrce do sauny, kde pod horkou párou i šlehy březových metliček mnohý tvrdohlavý mozek změkne a je ochoten přistoupit ke kompromisu.

. . . . .

 

Finští spisovatelé popsali mnoho stránek vysvětlováním událostí odehrávajících se v sauně. Jednu z nejkouzelnějších scén stvořil Maiju Lassila v jednom z románů, kde dva venkovští přátelé klábosili v sauně.
Seděli vedle sebe uprostřed páry a užívali si radostí smyslů. Antti se zvědavě zeptal svého přítele: "Myslíš, že sauna bude i v nebi?"
"Samozřejmě že tam musí být," odpověděl Jussi.
 
Duben 1997

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group