ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SRDCE ALP

Některé reklamní texty nelžou. A tak, když si lyžař v tiskových materiálech přečte, že loňský rok navštívil Trentino rekordní počet turistů, věří tomu. Protože na vlastní kůži zažil pocit, kterým se řídil ten, kdo navíc Trentino pojmenoval Srdce Alp.

 


Trentino je italskou autonomní provincií, na jejímž území se rozkládá několik přírodních parků, rezervací a chráněných biotopů. Celkem 1100 km2 z území Trentina se těší státní ochraně, jejíž počátky se datují do šedesátých let. Vysoké štíty Dolomit, měnící svou barvu v závislosti a postavení slunce, a téměř neporušená příroda jsou bezesporu lákadlem všech ročních období. Ale zima v Trentinu - to je bez nadsázky lyžařské potěšeníčko.

V roce 1896 švýcarský inženýr Adolfo Kind žijící v Turíně vyrobil první pár lyží. O pět let později jsou lyže používány k výstupům v oblasti Trentina. Na počátku našeho století má již svůj malý lyžařský průmysl a v roce 1934 tu stojí první vlek. Lyžařů neustále přibývá a není se čemu divit - kromě úchvatných výhledů a sněhu tu mají počasí, na které se dá opravdu spolehnout. Například v loňské sezoně - tedy od prosince do dubna - bylo slunečných dní pětašedesát procent! Klima je tak příznivé především díky tomu, že okolní Alpy vytvářejí před Dolomity ochrannou hradbu. Teplé a slunečné počasí ale mívalo jeden nepříznivý důsledek, a sice občasný nedostatek sněhu. Ovšem jen do té doby, než bylo vynalezeno sněhové dělo. Dnes jich je v Trentinu více než 2500 a pokrývají 75 % z celkových šesti set kilometrů sjezdovek. Vlastní síť sněhových děl má každá z lyžařských oblastí, kterých je v Trentinu čtrnáct. Mezi nejznámější patří Tre Valli, Folgarida Marilleva, Passo Tonale či Madonna di Campiglivo.

"Tvořiče sněhu" byly v oblasti poprvé instalovány na konci roku 1980 a již tehdy pro jejich používání platila přísná pravidla. Tím hlavním je ekologičnost provozu, česky řečeno: k výrobě sněhu nesmí být použito žádné chemické látky. Pod tlakem se tedy mísí voda a vzduch, výsledkem čehož jsou malé krystalky sněhu, dokonce menší než ty pravé. Z tisíce litrů vody se vyrobí okolo dvou a půl kubických metrů sněhu, který by našinec od přírodního jistě nerozeznal. Tak jako z nebe, i ze sněhových kanonů totiž padá sníh rozdílných vlastností, které jsou dány různým poměrem vody a vzduchu. Poměr určuje počítač, který v nočních a časných ranních hodinách analyzuje venkovní teplotu a vlhkost vzduchu a podle toho namíchá sněhovou nadílku.

Přísně je také hlídán vodní režim oblasti a na konci sezony jsou sněžná děla rozmontována, aby nestrašila letní návštěvníky. Co možná nejohleduplnější k přírodě jsou i ostatní aktivity v Trentinu. Hotely, penziony a turistické ubytovny jsou modernizovány místo toho, aby se megalomansky budovaly nové. Totéž se týká i vleků. Těch je nyní v oblasti 320 s celkovou kapacitou 310 tisíc lyžařů za hodinu a většina z nich již prošla zmíněnou modernizací. Což znamená, že se v pohodlné a teplé kabince můžete kochat nádhernými výhledy a odpočívat.

Trentino určitě není jediným lyžařským rájem Evropy, možná je dokonce trochu opomíjeno. Zbytečně. V budoucnosti bude (věřme tomu) ochrana přírody hrát čím dál větší roli a Trentino je v tomto ohledu o krok napřed.
 
Listopad 1997

. . . . .
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group