ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

JAK SE NEUTOPIT VE FOTOGRAFIÍCH

Je to zákonitý jev – kdo fotografuje, tomu se po čase začne hromadit v počítači spousta fotografií. Takový člověk záhy zjistí, že si musí pořídit nějaký organizační a archivační program, jinak se ve svých snímcích utopí. Jednou z možností je Zoner Photo Studio 7 – původní český program, který rozhodně uspokojí potřeby každého, kdo pravidelně pracuje s fotografiemi v počítači.

V počítači s Microsoft Windows je na uložení fotografií připravená složka Obrázky, kterou naleznete ve složce Dokumenty. Pokud vám toto umístění nevyhovuje, založte si jinou a do ní si ukládejte veškeré fotografie do stromové struktury. Zoner Photo Studio 7 automaticky vytváří a pojmenovává nové složky podle data stahování nebo fotografování, což usnadní přehled. Za datum je vhodné do názvu složky poznamenat místo a stručný popis fotografické akce. Kromě těchto složek si založte i archivní složku, kam si budete ukládat originální fotografie před úpravami, protože ty ne vždy dopadnou podle očekávání. Naučte se pracovat s kopiemi a originály určené k archivaci si pravidelně vypalujte na CD nebo DVD.

Zobrazení a řazení snímků
Pomocí okna Navigátor si snadno vyberete složku s fotografiemi, jejichž malé náhledy se vám zobrazí v okně Průzkumník spolu s názvem fotografie a dalšími volitelnými údaji. Režim zobrazení lze změnit na klasický nebo detailní seznam souborů. Po kliknutí na náhled fotografie nebo název souboru se v okně Náhled rychle zobrazí větší náhled včetně užitečného histogramu. Na prohlížení a úpravy fotografií slouží okno Editoru, případně si můžete spustit rychlou prezentaci pomocí funkce Promítnout obrázky.
Fotografie v programu Zoner Photo Studio 7 lze řadit podle různých kritérií – nejčastěji podle názvu, systémového data, nebo uživatelsky. Uživatelské řazení je užitečné při přípravě prezentace nebo řazení internetové galerie. Pro zachování tohoto pořadí v jiných programech je nutné fotografie přejmenovat s využitím počítadla na začátku nového jména souboru.

Práce s fotografiemi
V sérii fotografií budete určitě mít i fotografie focené na výšku – Zoner Photo Studio 7 je umí otáčet již během stahování (pokud je informace o otočení uložena fotoaparátem), případně je lze hromadně otočit bez rizika ztráty kvality i u JPG snímků. Na úpravy fotografií můžete použít přímo vestavěný Editor, který zvládne úpravu úrovní a barev, ořezy, hromadnou konverzi a mnoho dalšího. K úpravě fotografií lze samozřejmě použít i libovolný externí editor.

Popisky a EXIF
Výrobci digitálních fotoaparátů se dohodli na standardu EXIF. Do neviditelného záhlaví fotografie jsou v okamžiku pořízení snímku uložena data o nastavení fotoaparátu – není to nic jiného než elektronická verze podrobného fotografova zápisníčku. Kromě těchto dat je možné přidávat k fotografii i další užitečné informace – jméno a copyright autora, název fotografie, místo pořízení, komentář i zvukovou poznámku. Zoner Photo Studio 7 důsledně dodržuje standardy a veškeré popisky vkládá přímo do záhlaví fotografie – uložená data jsou nedílnou součástí fotografie i po zkopírování či odeslání jinému uživateli. Popisky lze dále využívat během hromadných operací, tisku a publikování na internet a v neposlední řadě při vyhledávání konkrétní fotografie v rozsáhlém archivu. Přiřazení popisků si lze velmi ulehčit pomocí funkce Hromadné přiřazení informací, v níž zadáte společný název, popisek i jméno autora celé sérii, případně jen několika vybraným fotografiím. Název fotografie lze potom individuálně změnit či doplnit.

Pojmenování fotografií
Fotografie z digitálního fotoaparátu mají podivná jména, ve kterých bývá zakódováno datum, nebo celkové pořadí snímku. Fotografie, se kterými pracujete často nebo je chcete sdílet, je vhodné přejmenovat například pomocí hromadného přejmenování. I zde si můžete pomoci vloženými popisky, datem pořízení a počítadlem. Pokud jednu akci fotografuje více autorů, je možno při výběru těch nejlepších fotografie přejmenovat podle data vzniku a chronologicky seřadit do jedné složky. Vybrané fotografie lze znovu přejmenovat s využitím popisků tak, aby názvy byly každému srozumitelné (001-JmenoFotografie-JmenoAutora.jpg).

Alba a klíčová slova
Fotografie uložené v počítači si můžete řadit do tematických alb, což jsou jen odkazy na původní soubory – ty nezabírají téměř žádné místo na disku. Další výhoda alba spočívá v tom, že po úpravě původní fotografie se změna projeví i v albu. Nevýhoda je, že po odstranění původního souboru zmizí i fotka z alba.
Přiřazování klíčových slov je vhodné pro pokročilé uživatele, kteří chtějí fotografie sdílet a mít archiv pevně pod kontrolou. Klíčové slovo se uloží do záhlaví EXIF a tam zůstane i po přemístění fotografie na jiné místo či do archivu. Klíčové slovo lze samozřejmě přiřadit i fotografiím v albu – to je vhodné například před přemístěním originálu do zálohy.

Archiv médií
Archiv médií je databáze náhledů a záhlaví fotografií uložených na CD nebo DVD discích, vytvořená programem Zoner Photo Studio 7. Ten lze procházet po discích a složkách, případně zobrazit celý obsah. V archivu se dá efektivně vyhledávat a řadit podle data pořízení snímků, jejich názvů, klíčových slov i popisků. Po nalezení fotografie, ať prohledáváním, nebo podle náhledu, vám Zoner Photo Studio 7 sdělí, na kterém archivním CD je umístěna. Indexace fotografií a udržování archivu v aktuálním stavu vám ušetří mnoho času při vyhledávání vhodné fotografie.
Jak sami vidíte, pomocí programu Zoner Photo Studio 7 lze jednoduše a rychle prohlížet, profesionálně organizovat a vyhledávat nejen fotografie umístěné v počítači, ale celý digitální fotoarchiv.
květen 2005

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group