ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

BUDEME CESTOVAT ČASEM?

Snad žádná myšlenka z vědeckofantastické literatury nezaujala lidskou představivost tolik jako cestování časem. Námět cestování časem dnes přeskočil ze stránek sci-fi literatury na stránky fyzikálních časopisů.
Je libo navštívit Zemi ode dneška za 1000 let? Einstein ukázal, jak na to. Stačí vám jen nastoupit do kosmické lodi, odletět do vzdálenosti 500 světelných let a vrátit se zpět, přičemž oběma směry musíte cestovat rychlostí 99,995 % rychlosti světla (300 000 km/s). Až se vrátíte zpátky, bude Země o 1000 let starší, avšak vy zestárnete jen o 10 let. Těm, kdo namítnou, že taková rychlost je nemožná, lze oponovat, neboť v největších urychlovačích částic udělujeme už dnes protonům vyšší rychlost (nejlepší dosavadní výsledek byl 99,999946 % rychlosti světla ve Fermilabu). Navštívit budoucnost je tedy z vědeckého hlediska možné, i když zřejmě bez možnosti návratu. Jak ale navštívit minulost?
Vše by bylo snadné, kdybychom se coby cestovatelé časem mohli pohybovat rychlostí vyšší, než je rychlost světla. Speciální teorie relativity však dokazuje, že je to nemožné. Je tedy jediná možnost, jak předběhnout světlo a cestovat zpět do minulosti - využít zakřivení časoprostoru podle Einsteinovy teorie gravitace, známé jako obecná relativita, a najít zkratku, která nám toto umožní. Teorií, jak tyto zkratky hledat, je několik. Kip Thorne a jeho spolupracovníci například předložili nápad na zkratku do minulosti pomocí cestování červí dírou, teoretickým tunelem, který vede rovně oblastí, kde je prostor zakřiven. Z dalších alternativ uveďme cestování do minulosti dle J. Richarda Gotta III. využívající teorii kosmických strun a zakřivení časoprostoru v jejich okolí, a nesmíme ani zapomenout na teorii zborceného prostoru, kterou na základě seriálu Star Trek rozvinul fyzik Miguel Alcubierre.
V principu cesty do minulosti asi budou možné, ovšem jejich uskutečnění se zatím jeví jako přinejmenším obtížné, ne-li nemožné. Na všechny, kteří i přesto doufají, že se jednou za pomoci stroje času podívají před naši současnost, čeká navíc další zklamání. Cestování časem je totiž možné jen v době, kdy stroj času existuje. Laicky řečeno, bude-li v roce 3000 postaven stroj času, může jej cestovatel použít na cestu z roku 3002 do roku 3001, avšak nemůže jej použít na cestu například zpět do roku 2002, neboli vše, co leží v čase před sestrojením stroje času, je pro cestovatele nedostupné a minulost navštívená prvním cestovatelem v čase bude někde daleko v naší budoucnosti.
Otázkou je, co by taková cesta potencionálnímu cestovateli přinesla. Umožnila by mu kupříkladu měnit minulost? Ale co kdyby například cestovatel v čase zabil svou babičku před tím, než by porodila jeho matku? Jeho matka by se nikdy nenarodila, a nenarodil by se proto ani on. A jestliže by se nenarodil, nemohl by cestovat zpět časem a nemohl by zabít svou babičku. Vznikl by paradox, který, zdá se, nemá řešení. Vědci ovšem dvě fyzikálně přípustné alternativy mají. Radikální varianta předkládá na základě kvantové mechaniky teorii mnoha světů. Dle této teorie neobsahuje vesmír pouze jedinou historii, ale mnoho historií paralelních. V souladu s touto teorií zabije-li cestovatel časem svou babičku, způsobí tím, že realita v tom okamžiku odbočí na paralelní dráhu a bude existovat spolu s realitou, ze které cestovatel přišel a v níž se nic nezmění. Konzervativnější teorie, kterou nazýváme teorií bezespornosti, vychází z toho, že cestovatel minulost nedokáže změnit, protože byl vždy její součástí. Cestovatel časem může svou babičku navštívit, ale zabít ji se mu nepodaří, neboť by se nenarodil.
prosinec 2002

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group