ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ATRAKCE V HLUBINÁCH

Podivný osud stihl sovětský torpédoborec No 356, postavený v roce 1984 a umístěný na kubánské základně. Tehdy nikdo nepředpokládal, že se z něho jednou stane podvodní domov pro mořské živočichy a rostliny.


Osud torpédoborce se naplnil o něco později než osud sovětského impéria. V roce 1996 byl na Kajmanských ostrovech jižně od Kuby potopen do hloubky 25 metrů, aby se stal mezinárodní atrakcí i místem seriózních výzkumů.

Operace byla provedena pod záštitou ministerstva pro turistiku Kajmanských ostrovů. Místo na písčitém dnu bylo vybráno s ohledem na ideální podmínky k potápění. Sto metrů dlouhou loď zakoupila vláda Kajmanských ostrovů a do jejího vyčištění investovala 310 tisíc dolarů.

Potopení torpédoborce nafilmoval Jean-Michel Cousteau šesti kamerami, které byly přimontovány na loď. Jeho dokument umožní sledovat vývoj podmořského života v okolí potopené lodi, která může sloužit nejen jako útočiště spoustě živočichů, ale i jako základ budoucího korálového útesu.
březen 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group