ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

VELKÁ MEŠITA HASSANA II.

Ve středověku tu byla pouze berberská osada Arfa, jejíž klidný záliv poskytoval útočiště pirátům. Portugalci, kteří nejvíce trpěli loupeživými přepady obchodních lodí, v roce 1468 osadu vypálili a srovnali se zemí. Až koncem 18. století se z popudu sultána Muhammada ben Abdallaha začalo na místě bývalé Arfy budovat město, jehož arabské jméno znělo Dâr el-Beidâ. Údajně kvůli bílé budově, která byla vidět z moře, začali námořníci nazývat přístav Casa Blanca, španělsky Bílý dům. Dnes je Casablanca jedním z nejdůležitějších míst severní Afriky.


V současné době tu žije více než deset procent obyvatel Maroka. Město spotřebovává 30 procent energie země, a Marocké království zde vybere polovinu všech daní.

V srpnu 1993 byla v Casablance slavnostně otevřena druhá největší mešita na světě - Velká mešita Hassana II. Ta největší stojí samozřejmě v Mekce. Mešitu Hassana II. vyprojektoval Francouz Michel Pinseau, a náklady na výstavbu se odhadují na miliardu marek. Rozsáhlý komplex budov, jehož součástí je i největší teologická knihovna islámského světa, byl postaven nejmodernějšími technologiemi a je zabezpečen také proti zemětřesení. Z 200 metrů vysokého minaretu vychází při slavnostních příležitostech směrem k Mekce laserový paprsek, který dosahuje výšky až 30 kilometrů. Mešita pojme sto tisíc věřících najednou, avšak je (mimo čas modliteb a církevních svátků) zpřístupněna i nevěřícím v doprovodu průvodce.

Mešita Hassana II. částečně vybíhá do moře. Vln, které vznikají těsně před zpevněným pobřežím, využívají maročtí mladíci k hrátkám na surfových prknech. Do té doby, než se s večerním soumrakem začne z minaretu ozývat: "Alláááh akbar!" Volání, které ohlašuje, že Alláh je veliký a každý věřící se mu musí
poklonit.
únor 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group