ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

FIESTA DE CAVAIOS

 

Uctívání koní a mužské odvahy se na druhém největším ostrově baleárského souostroví Menorce traduje již spoustu let. Fiestu lze tady spatřit téměř každý týden, pokaždé v jiném městě. Tentokrát se koňský sjezd konal v Alayoru.


Na podívanou se pečlivě připravovalo celé město. Místní obyvatelé prověsili mezi domy řetězy, na různých místech vyhrávala hudba a všechny bary jely na plné obrátky. Na některých domech visely i tabulky se znakem první pomoci a šipky označující směr, jakým jít. Ke všeobecnému veselí přispívaly i malé stánky, u kterých lidé zdarma ochutnávali rozlévaný alkohol s peprmintovou příchutí - Anýz.


Spleť uliček ústí na nevelké náměstí, kde se mělo odehrávat vše důležité. Dobrou desetinu jeho plochy zabíralo vyvýšené pódium s muzikanty. Návštěvníků stále přibývalo, davy lidí očekávaly vklusání koní, plánované na pravé poledne. Obstarat si v tuto chvíli něco k ochlazení sluncem přehřátého organismu bylo prakticky nemožné. Půl hodiny po dvanácté se konečně objevili jezdci, celí v černém, nadskakující v stometrových rozestupech na pentlemi vyzdobených koních. Každý kůň s jezdcem se během projížďky náměstím zastavil u pódia, kde ho zástupce města pohladil. Po vystřídání všech jezdců a asi desetiminutové přestávce se sem všichni opět vrátili, nyní však zvýšenou rychlostí. V polovině prostranství postavil jezdec koně na zadní a po dopadnutí si znovu došli pro pohlazení.

Ve středu náměstí očekávala jezdce na koních skupinka odvážných mužů snažících se plácnout koně po těle a složit tak jakousi zkoušku mužnosti. Kůň před nimi unikal, a jakmile ho obklíčili, stavěl se na zadní. Někteří odvážlivci pronásledovali koně těsně za míhajícími se kopyty a držením chvostů je nutili k pomalejší jízdě. Výsledkem mělo být i co nejvíce vzepětí, která přítomný dav odměňoval potleskem a zdvižením rukou. Soupeření trvalo asi půl hodiny, během které se všichni koně třikrát vystřídali. Na závěr naposledy všichni znovu hromadně projeli náměstím.

Diváci se pomalu vytráceli. Přišel čas naplnit prázdné žaludky a v místních barech pak vše řádně zapít.
květen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group