ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ŠELMY V LAS VEGAS

Nevadské město Las Vegas je sice proslulé spíše jako Mekka světového showbyznysu, svůj domov tu ale našly i šelmy, které před lety vzbudily na veřejnosti senzaci - bílí lvi a bílí tygři. Začátkem osmdesátých let s jejich chovem začalo duo Siegfried and Roy, kouzelníci, mistři magie a iluzionisté.


Tehdy vyhledal oba baviče mahárádža z Baródy, aby jim vyprávěl příběh svého otce, mahárádži z Rewy. V roce 1951 si mahárádža z Rewy vyrazil do indické džungle na lov tygrů a ke svému úžasu narazil na třímetrového tygřího samce. Tygr měl na bílé kožešině úzké hnědé příčné pruhy. Samce nechal odchytit a umístil ho do své soukromé zoo k osamělé bengálské tygřici. K překvapení všech tygřice zanedlouho vrhla čtyři tygří koťata. Dvě byla normálně zbarvená a dvě byla bílá. Mahárádža z Rewy před svou smrtí odkázal pár bílých tygrů zoologické zahradě ve Washingtonu, a ta jejich potomky postoupila zoo v Cincinnati. Od té pak kouzelníci získali samici Sitarru, o které se soudilo, že je neplodná.

Kouzelníci Sitarru připustili k normálně zbarvenému bengálskému tygru a v roce 1981 spatřila světlo světa tři bílá tygřata. Dnes žije jenom v Las Vegas osmatřicet bílých tygrů a na celém světě už jich je víc než sto šedesát. Dva žijí také u nás, v zoologické zahradě v Liberci.

Po úspěšném odchovu bílých tygrů se Siegfried and Roy pustili i do chovu bílých lvů. Pro bílé krále zvířat nechali kouzelníci v blízkosti lasvegaského hotelu Mirage vybudovat veřejnosti přístupnou Tajnou zahradu, ve které dnes žije patnáct bílých lvů.

Bílí tygři se před lety prodávali za závratné sumy a mnoha zoologickým zahradám přinesli prudký nárůst návštěvnosti. Dnes je množí řada chovatelů a především cirkusy. Pro cirkusové drezury je totiž bílé zvíře velmi efektní, navíc mívá klidnou povahu. Bílý tygr je však pouze barevná mutace poddruhu tygra indického, tedy biologicky méněcenný jedinec, stejně jako bílá vrána nebo bílý lev. Podle odborníků by tito jedinci už ve volné přírodě nepřežili, díky kouzelnické dvojici však alespoň nezmizeli z povrchu planety Země.
červen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group