ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

DOBRÝ DEN, BUĎME NEJ

 

Lidé si prostě občas vymyslí úplně šílené věci. Postaví přes tři metry vysokou pyramidu z tisíců korunkových uzávěrů lahví, cpou se také v co možná největším počtu do automobilu i do nafukovacího balonku, bez použití rukou drží na hrudi desítky kilogramů železa. Ti nejdrsnější pak chodí s partnerem na zádech bosýma nohama po koberci z hořícího skla, ohýbají železné tyče o hrdlo a hřebíky v zubech, nechají si přes hrudník opakovaně přejíždět osobní automobil a štípají dubové špalky či rozbíjejí balvany na hlavě. Společným jmenovatelem těchto zdánlivě nesouvisejících činností je touha být v něčem první, jedinečný a nejlepší.


Podobné výkony sleduje již dobrou desítku let pelhřimovská agentura "Dobrý den", která obhospodařuje v České republice oblast rekordů a kuriozit. Neustále se poohlíží po všem, co je největší, nejrychlejší, nejpočetnější, nejvyšší... zkrátka NEJ. Protože pouze činy, které byly první a lepší než ty předchozí, přispívají k lidskému pokroku. "Malý čin je lepší než velká nečinnost, každý den je nejlepší den, každá hodina je nejlepší hodina, každý okamžik nejlepší okamžik k tomu, abyste něco dokázali, byť něco úplně malého," říká Josef Vaněk z agentury, která kromě festivalu "Pelhřimov - město rekordů" pořádá nebo spolupořádá spoustu dalších akcí a celou řadu programů obohacuje neobvyklostmi a kuriozitami.

Všechny tyto činnosti vedly k tomu, že otevřeli a spravují ve střední Evropě zcela ojedinělé Muzeum rekordů a kuriozit. Členové agenturního týmu rozhodčích jsou přítomni u většiny rekordních pokusů konaných na území ČR. Vzniklé rekordní výkony evidují v České databance rekordů a vystavují certifikáty o jejich vytvoření. Pro Guinnessovu knihu rekordů a jejího českého vydavatele tvoří české dodatky, které vycházejí pravidelně od roku 1995 jako nedílná součást čtvrté nejprodávanější publikace na světě.

"Svojí činností chceme i rozptýlit zažitou praxi českého člověka, který cizí obdivuje, a vlastní přehlíží. Jinými slovy: nehledejme vzory v amerických seriálech... Vždyť v mnoha oborech lidského konání je to nejlepší právě tady, kolem nás a na dosah ruky. A nemluvme teď jenom o našich skvělých hokejistech, pěvkyních či Svěrácích. Mluvme o prostých mistrech svých oborů. Vždyť třeba Michal Zahradník zhotovil jako první člověk na světě plně funkční skleněný parní stroj. Ne každý poručí sklu, aby ho poslouchalo, ne každý se stane prvním mužem ve státě, olympijským vítězem či držitelem Nobelovy ceny nebo filmového Oscara." Zkrátka škrtněte ze svého slovníku slovo "nemohu" a nahraďte jej slovem "chci". Myslete na to, čeho má být dosaženo, a ne na to, jestli to dokážete. Buďte NEJ... a dejte o tom vědět!
září 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group