ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

VLASY PO INDICKU

Do chrámu Sri Venkatasvara - známějšího jako Balaji - na jihu indického státu Ándhrapradéš přicházejí věřící, aby se modlili. Za dítě, za svatbu, úspěšné zkoušky, uzdravení blízkých. A za růst vlasů... Bůh poslouchá, a ti, které vyslyší, přicházejí do chrámu znovu. Tentokrát oni darují své vlasy bohu.


Klášterem každý týden projde na sedmdesát tisíc poutníků, kteří po sobě zanechají na dvě tuny vlasů. Zbývá jenom bujné kštice prodat na nedalekém trhu. Nejznámějším v celé Indii. Peníze pak chrám rozděluje do sirotčinců, nemocnic, škol či jimi dotuje místní univerzitu. V oblibě jsou zejména dlouhé vlasy sikhů. Ti by je sice neměli za svého života stříhat, ale bůh odpustí... Zvláště v parném létě.

V Indii se jedná o kvetoucí byznys. Surovinu získávají s neporovnatelně horšími výsledky i "lovci vlasů" ve vesnicích. Berou to, co zůstane na hřebenech žen. Odměnou dodavatelek jsou plastové hračky pro jejich děti nebo jídlo.

Umyté vlasy se třídí podle délky a vyvážejí se do dalších asijských států, kde z nich vyrobí paruky. Dříve držely výrobní prim závody v jihokorejském Pusanu a Soulu, ale dnes většina vlasů putuje do země za velkou zdí, do Číny.

Typy paruk jsou závislé na módních směrech a libovůli trhu. Skutečnou katastrofou pro obchodníky byl rok 1972, kdy trh zaplavily umělé vlasy všech délek a barev. Ale móda je nevypočitatelná, a pravé vlasy se vrátily na scénu. Díky Americe. Její ženská část si totiž oblíbila indické vlasy vyráběné čínskýma rukama.
říjen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group