ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ADOPCE NA DÁLKU

 

Třináctiletý Jackson D'Souza bydlí ve vesničce Kumbarwada v indickém státě Karnátaka. Spolu s rodiči a dvěma sourozenci žije v malém hliněném domku s jednou místností a kuchyňkou. Jeho rodiče jsou na něj hrdí - zatímco sami jsou negramotní, Jackson může chodit do školy. Byl totiž na dálku adoptován.


"Adopce na dálku" je světově rozšířený program, který poskytuje dětem z chudých zemí finanční prostředky na vzdělání. Lidé z Evropy mají možnost "adoptovat" např. indické dítě, jež i nadále žije s vlastní rodinou, ale díky podpoře se mu otevírá cesta k lepšímu životu. Na tento program navázala v Indii i sestra Marie Goretti, prostřednictvím které získalo za posledních 7 let více než tisíc dětí adoptivní rodiče z Česka.

"Ve státě Karnátaka existují dva typy škol. Jackson chodí do páté třídy státní základní školy ve vesnici Kumbarwada. Jedná se o školu typu 'kannada medium', kde se vyučuje v domorodém jazyce kannada a angličtina je pouze jeden z předmětů, který se děti učí až od 4. třídy. Školné v takovýchto státních školách se pohybuje okolo dvaceti dolarů za rok," vysvětluje sociální pracovník Anthony, zatímco se zakusujeme do chutných čerstvě utržených banánů a popíjíme indický čaj.

Díky pomoci z Čech může Jackson navštěvovat školu, a bude-li mít dobrý prospěch, může dále pokračovat ve studiu. Matka je v domácnosti a otec se snaží uživit rodinu zedničinou a různými námezdními pracemi. Jeho měsíční mzda však často nepřesahuje 600 rupií (asi 550 Kč). Rodina je velmi chudá a bez pomoci by nemohla zabezpečit Jacksonovi vzdělání. Za necelých pět tisíc rupií, které ročně v měsíčních platbách dostává, mu platí rodiče školné, učebnice, uniformu a část peněz zbude i na jídlo, lékařské ošetření či na vánoční dárek.

"Adopce na dálku je jedním z projektů Arcidiecézní charity Praha," vysvětluje Marie Zemanová, jež tento projekt již tři roky vede. "Zaměřujeme se na trvalou pomoc dětem, kterým jinak jejich rodiče či zákonní zástupci nemohou poskytnout základní vzdělání ani dostatek potravy. Za finanční příspěvek 4400 Kč ročně je dětem v Indii poskytnuta základní péče v jejich místních podmínkách, děti tak neopouštějí své zázemí, místní kulturu a zvyky. Podle místa má dítě zajištěno školné, pomůcky do školy, školní uniformu, jídlo a v případě sirotků i ubytování. Projekt je rozšířen na několika místech Indie, přičemž nejvíce dětí je sponzorováno prostřednictvím centra BPK v Honávaru," dodává paní Zemanová. Děti navrhované k adopci vybírá skupina místních sociálních pracovníků a učitelů. "Adoptivní rodiče" indických dětí udržují s dítětem, na které přispívají, pravidelný kontakt prostřednictvím dopisování. Dostanou jejich fotografii a mohou sledovat i jejich školní prospěch.
listopad 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group