ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POKROK A VELKÉ PRÁDLO

Bansko je bulharské zimní rekreační středisko, ve kterém v létě "chcípl pes". Ne tak docela: u zdejší tepávici je po celý den pěkně živo. Dnes svítí slunce, proto se místní ženy rozhodly pro velké prádlo. Přikrývky a koberce přes zimu od kouře z kamen trochu zatuchly, a tak ženy zapřáhly osla, naložily je na vůz a zajely s nimi k této důmyslné "přírodní automatické pračce".


Svedený proud průzračné tekutiny z horského pramene zde z výšky padá do veliké dřevěné vany. Do vytvořeného vodního víru dávají ženy kus po kusu velké prádlo. Koberce a přikrývky se točí jako o život, s každým otočením o stěny vany (tepaním) jsou čistší a čistší...

Takto to tu vypadalo už v časech dávno minulých, stejným způsobem tady právaly velké prádlo jejich matky a matky jejich matek. Dnešní ženy jsou však již "modernější" a využívají vynálezů posledního století. Díky přidání pracího prášku do víru tepávici budou všechny koberce a přikrývky jistě ještě čistší a voňavější, než by byly při použití "běžné prací techniky". Radost pro všechny, až se do nich za třeskutých zimních mrazů na úpatí Pirinských hor zabalí.

září 2001


powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group