ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

RAGBY V ARABSKÝCH EMIRÁTECH

 

Když jsem se před dvěma lety v Dubaji prvně vypravila na ragbyový turnaj, nevěděla jsem o této hře zhola nic. Živě si pamatuji, jak mi jeden nadšený spolužák před lety na střední škole vykládal, že chodí kamsi za Prahu hrát tuto podivnou míčovou hru, a mně nestálo ani za to jít mu zafandit. Moje škoda. Na ragbyový zápas jsem se dostala až po letech a v zemi, kde bych to nejméně čekala - ve Spojených arabských emirátech.


Ragby má ve Spojených arabských emirátech přibližně třicetiletou tradici. Semínko tohoto sportu sem bylo zaseto už v minulosti, kdy byla země jednou z britských kolonií. Pak se o jeho udržení postarala hrstka nadšených expatriotů z různých zemí. V 70. letech dostalo dubajské ragbyové družstvo Exiles do vínku pozemek darovaný samotným vládcem emirátu Jeho Veličenstvem šejkem Rashidem bin Saeed Al Maktoumem. Za štědré finanční podpory jeho i dalších sponzorů vyrostl za městem zbrusu nový stadion a brzy se tu konal i první šampionát.

Současná Světová série ragby 7 (zkrácená verze původní hry) se koná v celkem deseti zemích po celém světě. Turnaj v Dubaji tuto sérii otevírá třídenním kláním v měsíci listopadu, kdy je počasí pro jakékoliv venkovní sporty naprosto ideální. Slunečná obloha je téměř zaručena a deštník je určitě zbytečný. Dnes už turnaj Dubaj Rugby 7 patří k Dubaji stejně neodmyslitelně, jako tenisový Dubaj Open, golfový Desert Classic, hotel Burj Al Arab nebo březnový Nákupní festival. První den zápasů je z velké části vyhrazen ragbyovému dorostu a poslední den zase semifinálovým a finálovým kláním. V letošním ročníku se střetlo 110 týmů, sehrály celkem 240 zápasů, které během posledního dne vidělo více než 10 000 diváků z mnoha zemí. O sponzory nemá tato sportovní událost zřejmě nouzi. Stadion je doslova oblepen reklamními plochami a nezanedbatelná část diváků je oblečena v tričkách firem, které turnaj sponzorují.

V mezičasech se odehrává spousta doprovodných akcí. Vystoupení opravdových tanečnic roztleskávaček střídá komické představení jejich napodobenin v podání šestičlenného pánského týmu v minisukních a flitrech. Ratolesti ragbyových fanoušků dovádějí v nafukovacím zámku nebo se bijí obrovskými nafukovacími činkami. Pro některé návštěvníky je tohle příležitost k provětrání roztodivných modelů, módních doplňků, předvedení různých hraček v duchu kanadských žertíků, jako jsou blikající obruče, třapcová tykadla, anebo jen ukázat pomalované obličeje v národních barvách preferovaného týmu. Všude je k mání správné "sportovní" občerstvení - párky, bramborové lupínky, pizza, popcorn, přeslazené limonády, zmrzlina a ...pivo různých značek. Ano, čtete dobře. V konzervativní, muslimské Dubaji, kde musí mít cizinci speciální licenci k nákupu alkoholu ve speciálních obchodech, se vesele popíjí pivo pod širým nebem. Dokonce i někteří hráči níže umístěných týmů vypadají, jako by sem přijeli spíše na několikadenní party, než bojovat na sportovním poli. Večer po finále se každoročně zvrhne v ohromnou oslavu, která se rozptýlí do všech barů ve městě a končí až v pozdních ranních hodinách. Když budete mít příležitost navštívit někdy někde hru zvanou ragby 7, běžte se podívat.

Napsala a vyfotografovala Šárka Furda
říjen 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group