ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

FARMAŘENÍ V OCEÁNU

 

V posledních letech rybáři z pláží východoafrického ostrova Zanzibar volí napohled poněkud podivný způsob obživy ­ sice vyrážejí na moře, ne však tak daleko, aby mohli pátrat po rybách. Dnes je jejich kořist úplně jiná - odrůda obrovských mořských řas, kterými oplývají místní vody. Tito "noví farmáři" se náhle vynořili spolu s lukrativní kultivací neomezených zásob vegetace, která bují v hlubinách oceánu. Pro země, které se nacházejí ve smrtícím objetí ekonomického úpadku, se stává mořská řasa ­ snad božskou prozřetelností ­ pramenem státních příjmů. Hlavními odběrateli produktů z mořské řasy jsou země Evropské unie, které ji užívají v průmyslové výrobě potravin.

 


 

Velké množství projektů rozvoje třetího světa v Africe nepřináší příliš plodné výsledky navzdory enormním finančním dotacím. Ovšem zároveň existují i nízkorozpočtové projekty, které jsou plně efektivní, nezatěžují prostředí a přinášejí možnosti lepšího života pro místní populaci.

 

Jedním z takových nových projektů rozvoje je "Mořské farmaření" ­ kultivace mořských řas na pobřežním pásu východní Afriky. Mořské řasy, exportované do Evropy, jsou zdrojem pectinové gelatiny, která se používá jako důležitá přísada v různých potravinových produktech. Myšlenka pěstování mořských řas následuje světové ekonomické trendy ­ ekologická čistota a nízká cena celého projektu, který nepoškozuje okolí, jsou toho skvělým příkladem.

 

Projekt byl ochotně přijat místním pobřežním obyvatelstvem, které je málo vzdělané a nemá mnoho možností, jak proniknout do světové ekonomické struktury. Nová perspektiva, nabízející se v pěstování mořských řas, je natolik atraktivní, že velká část mužské populace, která v posledních letech odcházela do měst za prací, se vrací zpátky do domorodých vesnic.

 


 

Celý projekt inicioval pan Mortensen, dánský usedlík žijící v Zanzibaru. Byl to on, kdo přiměl dánskou společnost k počátečním investicím. S pěti filipínskými experty a s dvěma kilogramy čerstvých řas odstartovali vzorovou farmu. Během dvou let svedli 4323 následovníků ­ přesně tolik je registrováno malých farem. Tito farmáři pak zaměstnávají dalších 10 000 až 12 000 lidí.

 

Zájem místních vzrůstal stále více a později dokonce přiměl vysoké úředníky tanzanijské vlády, aby projekt uznali a dotovali. Všechen materiál potřebný k farmaření, stejně jako technická asistence, je na určitou dobu osvobozen od daňových poplatků. Společnost Zanea Seaweed Co. Ltd. project dotuje pěstování řas a jejím cílem je maximální využití místních možností v dopravě, skladování?

 

Životní standard přírodních národů je tak značně zvyšován bez velkého zasahování do tradičního způsobu života. Je-li tedy "farmaření" provozováno za odlivu, všechny ostatní denní aktivity musí mít svůj čas během přílivu. A tento způsob života vede k harmonii.
 
Květen 1997
powered by contentmap

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group