ikoktejl

  • Vyšel říjnový Koktejl

    Na stáncích jej najdete od 1. 10. 2019.

Soutěže

Soutěže KoktejluKvíz, čtenáři na cestách, předplatitelská soutěž... Každý měsíc mají čtenáři Koktejlu možnost hrát o ceny v našich soutěžích. Výherce, pravidla i ceny najdete zde.

Archiv vydání

Archiv KoktejlKoktejl je na českém trhu již dvacet let a počet jeho vydání překročil číslo 250. Kompletní archiv našich čísel je vám právě k dispozici k podrobnému prostudování.

Aktuální číslo

Sto a více stran reportáží, cestopisů, rozhovorů a rad vám pravidelně přináší náš měsíčník, magazín Koktejl. 

CZECHTEK01 - konečně se ziskem?

cztek003     První zpráva se objevila na netu - "CzechTek01 se definitivně nepořádá v Krásně. Meeting point je v Praze." Nezbývalo tedy, než čekat, až se rozběhnou infolinky. Pokus uspořádat party legálně zkrachoval na tom, že se do toho vložila policie a akci na soukromém pozemku v Krásně nepovolila.
     Další místo, na které se spousta technařů vydalo, byly Lešany na Benešovsku. Tato zpráva byla ale spíš dezinformační kachna a asi splnila svůj účel...
     Na 18. hodinu se na Černý most v Praze začaly sjíždět první systémy a něco po devátý se vyrazilo směrem Mladá Boleslav a Doksy. V té době už bylo známé i místo konání. Asi pět kilometrů od Doks (směr Mimoň), v ostré levotočivé zatáčce doprava. Po desáté začal na lesní cestě pěkný nával a po jedenácté už tu byli policajti. Většina systémů už ale byla najetá a začínala stavět. Přesto policajti cestu blokli, prozatím jen na krátko - za chvíli to zabalili a šli spát.
     A místo? Naprosto fantastické. Louka, tedy vyhlazená obec, uprostřed borových lesů - cztek070původně vojenská střelnice. Uprostřed asi 50-ti metrový kopeček, ze kterého byl krásný výhled na celé "peklo".
     První systém to rozjel v 1 po půlnoci. Přestože to bylo, jak se později ukázalo, docela malé "chrastítko", byl první a to se musí ocenit. Postupně startovaly další a další… A pak už se hrálo a tančilo…
     První problémy se objevily v sobotu přes den. Policie na strom u příjezdové cesty narychlo připevnila značku "ZÁKAZ VJEZDU" a zablokovala příjezd. Okolní cesty zatarasila k tomu účelu pokácenými stromy (asi největší prohřešení proti ochraně životního prostředí). Ale parkovalo se na silnici, přicházelo se pěšky, lítala helikoptéra a hrálo se dál. Celou noc.
cztek037V neděli ráno poprvé "přišli tančit" i policajti. Asi v sedm přinesli prohlášení starosty o porušení tří zákonů a o tom, že se má celý prostor do desíti vyklidit. To by vzhledem k množství lidí, aut a systémů nešlo ani s největším úsilím…
     Na louce totiž podle odhadů bylo něco mezi 8000 a 12000 lidí a asi 25 systémů. Bohužel oproti loňské Lipnici přijelo daleko méně zahraničních partiček. Dokonce tu chyběl i český nejznámější systém a jediní skuteční čeští travelleři - Cirkus Alien, kteří se toulají po freeteknu zaslíbené Itálii. V Čechách prý byli už čtyřiadvacet let, tak co by tu dělali… 
     Zájem zahraničních systémů opadl kvůli loňským problémům s policií, ale také proto, že se u nás z freeparties cztek027stala docela móda mezi teenagery, kteří k tomuto stylu života nemají moc velký vztah. Jezdí na akci jen zakalit, "šukat bedny" (tančení úplně u beden), ale hlavně dělají nepořádek a neuklízí po sobě. Tím dělají freescéně špatnou pověst… Lidé, kteří freeteknem opravdu žijí, nemají o podobné problémy zájem. Viz. letošní uklízení… (naštěstí je k tomu, narozdíl od loňské Lipnice, policie pustila)
     Osudový okamžik pro celou party se odehrál odpoledne. V okolních lesech "hledala houby" asi stovka těžkooděnců, pět jich chodilo mezi systémy a po dobrém žádalo o vypnutí hudby. V té chvíli se ukázalo, že na letošní CZTek nepřijeli asi žádní pořádní pankáči. Světe div se - všechny systémy poslechly a vypnuly. Na louce se rozhostilo nepříjemné ticho, které nastartovalo hromadný úprk domů. Některé systémy začaly balit, ostatní to za dvacet minut rozjely znovu… Až do pondělního rána.
  cztek062   A co se dělo na odjezdové cestě? Všichni si to pochvalovali. Účastníci prý docela ochotně platili pokuty za vjezd do zákazu vjezdu, čímž se podle mluvčí českolipské policie vyřešili přestupky zákona o životním prostředí, lesního i silničního zákona. To je asi hlavní důvod, proč je letošní CzechTek tak pozitivně hodnocen. Vždyť na něm stát konečně docela slušně vyvařil (podle mluvčí českolipské policie vybrali okolo 450000 Kč). I když kdoví kolik ta šaškárna okolo vlastně stála? (policie náklady zatím nevyčíslila) A byla-li nutná? Vždyť největší problém jsou podle všeho rušení sousedů - to letos nehrozilo - a odpadky.
     A nebo je problém úplně jinde?
     Třeba, že na tom NĚKDO pořádně nevydělá…

Text a foto: -k-

cztek033 

 

 

 

 

 

PS: Pokud chcete diskutovat o freetekno scéně a o technotravellerech, napište svůj názor na http://www.ikoktejl.cz/diskuse/technotravellers.html

 

cztek008

 

cztek058

You have no rights to post comments

Naši partneři

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group