ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

GLEN AFFRIC

 

Autor: Jan Stanzel

Jen pár kilometrů od tajemstvím opředeného jezera Loch Ness, atrakcemi přesycené turistické tepny Skotska, se táhne široké údolí zvané Glen Affric. Jeho název pochází ze skotské keltštiny a s Afrikou nemá nic společného. Toto místo, na rozdíl od většiny Skotska, jako by chtělo zvrátit ten melancholický dojem z bezlesé skotské krajiny.


Pověstný hrad Urquhart na břehu Loch Ness.

Údolím protéká stejnojmenná řeka a napájí svojí křišťálovou vodou dvě menší jezera. Staleté borovice a bohaté vřesy a vřesovce se zrcadlí v jiskřivé hladině, mezi stromy je vidět jasně zelené porosty kapradin. Pozornému návštěvníkovi neujdou drobné růžice masožravých rosnatek s lepkavými tentakulemi na okrajích listů, množství lišejníků mezi trsy trav a vřesů i na kmenech stromů. Otevřené bezlesé plochy a vrcholky kopců nad údolím hostí orla skalního, sokola a další dravce. V údolí žije kuna lesní, která v Británii patří k velmi vzácným savcům. U jezer můžeme pozorovat vážky. Těch zde žije čtrnáct druhů.

Na skotské poměry velký areál původních přirozených lesů uprostřed hor a jezer činí z Glen Affric výjimečné místo. Majestátní skotské borovice se tu dožívají až čtyř set let. Někteří odborníci se domnívají, že lesy v tomto údolí přetrvávají od konce doby ledové, tedy osm tisíc let.

Koncem druhé světové války nechybělo mnoho k úplnému zániku těchto výjimečných porostů. Většina stromů byla již příliš stará. Přirozené obnově bránilo spásání semenáčků ovcemi a jelení zvěří. Záchrany unikátních porostů se ujala lesní společnost, která Glen Affric koupila na začátku padesátých let. Došlo k oplocení porostů, regulaci stavů jelení zvěře a založení školky pro pěstování mladých boroviček. Dnes mezi několik set let starými kmety vyrůstá početné potomstvo. Záchrana, i když se to na první pohled bude zdát protismyslné, se neobešla bez kácení. Bylo totiž nutno odstranit stromy nepůvodní, vyrostlé z dovezených semen, a tím zabránit vzájemnému křížení s původním typem. Byla tak zachována ryzost skotského typu borovice lesní, pro který je charakteristická borka kmenů s červenavým zabarvením. Další odlišnosti rozpozná jen oko zkušeného odborníka. Jako jeden z nejvýznamnějších přirozených lesních porostů Skotska bylo toto území o ploše devíti tisíc hektarů vyhlášeno za Kaledonskou lesní rezervaci.
leden 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group