ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Jezírko pěti krokodýlů

jezirkopetikrokodyluDromedáři se v touze být první u vody mění. Dokáží si to mezi sebou pořádně rozdat. Leckdy lituji, že jsem přestal filmovat. Zvukový doprovod a klapání čelistí jinak trpělivých zvířat by se hodily zaznamenat a pak použít, když stojí před dveřmi nepříjemný návštěvník.

Severní oblasti Čadu patří k nejméně obydleným místům na Zemi. Odlehlost ale není zárukou klidu a pohody. Spory místních nomádů o řídké pastviny pro dromedáry a právo na vodu v několika málo studnách přinášejí v nepravidelných intervalech vyostření situace, krvavé bitky a dokonce i únosy, aby se mohl konkurent vydírat.

A k tomu všemu ještě číhají na případné troufalce, kteří vstupují do ožehavějších míst, miny. Armáda lybijského vůdce Kaddáfího po svém někdejším prohraném konfliktu za sebou při ústupu zanechala nejen různě se povalující výstroj, ale i munici. Jinak velmi chudý Čad ho zajímal proto, že se v pohraničních oblastech nachází uran a ropa. Kdo se chce do těchto oblastí vypravit, měl by se vybavit aktuálními informacemi o ještě neodminovaných místech.

Někdy nedokáže cestovatel ani docenit ve svých plánech, jaké místo se chystá navštívit. To právě platí i o poušti Ennedi. Je jako krajina z pohádky Tisíce a jedné noci. Solná i sladkovodní jezera jsou napojená na rozsáhlý podzemní rezervoár vody, jehož systém je dodnes tak trochu hádankou pro vědce. Palmové háje, vzrušující skalní soutěsky, předlouhé svahy se stovkami pískovcových věží rozesetých do podoby zkamenělých měst duchů. Něco naprosto odlišného od našich představ o vyprahlé Sahaře.

Zvláštnost krajiny je daná tím, že v Ennedi dokonce kdysi pramenila řeka, jeden z důležitých přítoků Nilu, která vymílala koryto a jeho okolí. To také vysvětluje, proč se v této oblasti nacházejí krokodýli. Zřejmě putovali řekou za potravou, a když začala vysychat, zůstali odříznuti od původní cesty. Dnes žije v kaňonu Archei několik posledních malých exemplářů. Místní uvádějí, že už jich zbylo jen pět.

Poušť Ennedi je také jakousi knihou, ve které se dá číst o historii Sahary. Pradávní obyvatelé černého kontinentu tu zanechali na stěnách a stropech jeskyní či převisů tisíce let staré malby – němé svědectví o dávných kulturách, o jiném podnebí, o zmizelých světech. Svědectví, které vědci stále ještě prozkoumali jen mizivě. Je tu zobrazen i dobytek, jako třeba krávy, očividně zde byly pastviny, snad i tropické pralesy, možná ztracený ráj. Obrazy, které již v pouštích nevidíte. Zato písečné zmije, gazely, šakaly či vzácné antilopy ano. K večeru vyběhnou z úkrytu i zajíci. Pozor se musí dávat na škorpiony.

A pak tu samozřejmě nechybějí opice. Šplhají ve stěnách po malých římsičkách napůl zvědavě, napůl jako by se nám chtěly vysmát, že se my musíme při lezení ve skalách jistit. Skalní útvary v kaňonu Archei totiž nabízejí horolezcům nepřeberné možnosti. Lze šplhat i nad jezírkem, kam se právě chodí napájet dromedáři, a sledovat toto úchvatné divadlo z neobvyklých pohledů.
červen 2006

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group