ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Svatyně pod náměstím

svatynepodnamestimChybějící pojítko nakonec nalezli archeologové letos v létě přímo v centru Ústí nad Labem. Zatímco obrysy většiny dosud známých rondelů se podařilo spatřit z letadel jako nezvyklé tmavé kruhy na polích a loukách, ústecký rondel byl ukryt pod betonovým povrchem centrálního náměstí a přilehlého parkoviště. Najít se jej podařilo při průzkumu, který předchází stavbě obchodního domu.

„V mladší době kamenné tu panoval čilý obchodní ruch. Zboží se dopravovalo po vodě na člunech vydlabaných z jednoho kusu kmene a toto místo mělo výhodnou polohu na soutoku Labe a Bíliny,“ říká archeolog Lukáš Gál z Ústavu archeologické památkové péče v Mostě.

Parcela pro stavbu rondelu byla vybrána blízko vody v mírném svahu s kvalitní půdou. Proto není náhodou, že tu později ve středověku vzniklo také centrum města, které slouží dodnes.

Z rondelu se však v důsledku toho zachovaly jen malé zbytky. Archeologům se podařilo odkrýt část dva metry širokého příkopu se špičatým profilem, který tvarem odpovídá vzhledu příkopů okolo ostatních českých rondelů. Část zasahuje pod náměstí, podle zakřivení příkopu však musela mít stavba průměr šedesát až sedmdesát metrů.

Prohlubně po obydlích a silech na obilí a jámy po těžbě hlíny na stavbu příbytků a výrobu keramiky ukazují, že v blízkosti stálo sídliště. „Vše je ale dost poničené novější středověkou zástavbou,“ podotýká vedoucí výzkumu Petr Lissek. Archeologové tu z doby, kdy rondel plnil svou funkci, vykopali sekerky z břidlice, pazourkové nástroje a zbytky keramiky zdobené typickými vpichy. Zvlášť ceněným nálezem je předmět, o kterém se vědci domnívají, že by mohl být hlavičkou sošky.

zpracoval Aleš Horáček, foto Marek Wágner

 

Co jsou rondely

Rondely se říká neolitickým kruhovým stavbám ohraničeným jedním i více příkopy a palisádovým plotem z kůlů, který mohl být až trojnásobný. V průměru měřily nejčastěji dvacet až šedesát metrů, mohly však mít průměr až dvě stě metrů. Typické jsou pro ně čtyři vstupy orientované ke světovým stranám, výjimečně se vyskytují vstupy dva.

Rondely vznikaly v poměrně krátkém období mezi lety 4700 až 4850 před naším letopočtem. Vyvinuly se ve středním Podunají, odkud se šířily na západ a severozápad. Kromě České republiky se nacházejí také na území Rakouska, Slovenska, Maďarska a Německa.

Na Moravě je stavěla kultura s moravskou malovanou keramikou a byly objeveny například u obcí Vedrovice u Moravského Krumlova, Bulhary, Šumice, a především Těšetice-Kyjovice u Znojma, což byl v roce 1968 první prozkoumaný rondel u nás. V Čechách je stavěla kultura vypíchané keramiky a byly objeveny například v lokalitách Bylany u Kutné Hory, Vochov na Plzeňsku, Lochenice u Hradce Králové, Mozkovice, Praha-Ruzyně a Praha-Krč. Nejvíce rondelů bylo objeveno od devadesátých let, a to díky rozvoji letecké archeologie, které komunistický režim nepřál.

Přesný účel rondelů není znám. Archeologové se shodují, že nešlo o opevnění, protože uvnitř ohrad nebyly nalezeny stopy po obydlích. Patrně se jednalo o kultovní místa určená k náboženským rituálům, slavnostem, shromážděním, mohlo ale také jít zároveň o obchodní centra určená k výměně zboží. Vchody směřující ke světovým stranám zase naznačují, že se mohlo zároveň jednat o jakési astronomické
kalendáře.
říjen 2006
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group