ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

LÉČIVÉ PRAMENY - DARY BOHŮ

 

Třetina minerálních a termálních pramenů v Evropě se nachází právě v Rumunsku. To si uvědomovali už staří Římané, kteří se tak právě sem, do své někdejší provincie zvané Dacia, jezdili léčit a odpočinout si.


Nejstarší se nacházely v místě dáckých pevností Sarmizegetuza a Porolissa, proslulé pak byly hlavně Herculovy lázně, kam velmi rád jezdil i císař František Josef I. se svou chotí Alžbětou. Do rumunských lázní jezdili i další panovníci, např. ty v Calimanesti-Caciulata si oblíbil Napoleon III., který si tu léčil ledviny. Některé oblasti s výskytem "zázračné" vody jsou známé i několik tisíc let, např. u dnešních lázní Baile Felix se nachází jezero, které "přežilo" dobu ledovou a roste zde vzácný druh leknínů Nymphaea Lotus thermalis. No a našinec si zcela jistě vzpomene na léčivé bahno z černomořského pobřeží, z Eforie Nord a Eforie Sud. Vraťme se ale k Římanům: "Ad Aquas Herculi Sacras," (k posvátným Herculovým pramenům) uváděli, když šli k Herculovým lázním, k osadě nacházející se v roklině podél řeky Cerny, jen asi 40 kilometrů od města Drobeta-Turnu Severin. Drobeta byla římská pevnost, kde císař Traján zřídil stálou vojenskou posádku. Navíc zde nechal postavit most přes Dunaj spojující Dacii se samotnou říší. Vzduch v Herculových lázních je prosycen negativními ionty, místní prameny mají vysokou radioaktivitu a vše umocňuje i příznivé středomořské podnebí. To v konečném důsledku vede až k zázračnému zlepšení celkového stavu zdejších pacientů, zejména co se týče jejich nespavosti a stresu. Právě proto sem často jezdili i bojem unavení římští vojáci. A pocta bohu pramenů a širé přírody je v tomto městečku patrna dodnes. Herculovy lázně stojí v údolí řeky Cerny. Z obou stran je dokonale chráněno bělostnými vápencovými stěnami. Každý, kdo sem zavítá, tu tak najde doslova oázu klidu. Vše umocňuje množství zeleně, rostou tady hlavně břízy, kaštany a smrky, mezi nimi prokukují lázeňské budovy.

Napsal Robert Mikoláš, ČRo1, foto Štěpán Mikoláš
říjen 2001

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group