ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Krumpáč a kůže

krumpacakuzeJako všechny oblasti, kde se setkává cizina s Marokem, je i tato připravena zaútočit na vaši peněženku, jinými slovy marketingová a prodejní strategie je tu perfektně propracovaná, několik desetiletí pilovaná. V přízemí žádného domu tak samozřejmě nechybí obchod s koženým zbožím, kde ihned při vstupu obdržíte smotek máty jako nosní štít před všudypřítomným zápachem.

Připraven je i průvodce, který dokáže v několika jazycích popsat celý proces zpracování kůže a zodpovědět případné dotazy. Při výkladu vám nabídnou v Maroku tradiční mátový čaj, který můžete popíjet obklopeni schnoucími kusy kůže. Na závěr celé exkurze vás personál koželužny nechá nasát jejich atmosféru na jedné ze střešních teras hezky o samotě a vy máte čas nejen vychutnat si samotnou zručnost mistrů koželuhů, ale také se porozhlédnout po okolí, všimnout si i nečekané záplavy satelitních antén a uvědomit si labyrint f`eské medíny svrchu.

Královské město

F`eské koželužny jsou jen dalším důkazem starobylosti města. Proces zpracování kůže se od dob středověku nezměnil a samotné koželužny se v průběhu staletí proměnily jen velice nepatrně. Pověstný zápach se táhne široko daleko, až na náměstí as-Seffarine.

Ačkoli je v Maroku měst s přívlastkem královský hned několik, F`es představuje mezi touto smetánkou něco speciálního. Jako nejstarší byl založen koncem 8. století, když se přes území severní Afriky do Španělska přehnaly arabské kmeny. Pojmenování pravděpodobně získal z arabského výrazu pro krumpáč, který zde byl ve zlatém provedení podle jedné z pověstí před začátkem stavebních prací zakopán.

Během staletí se F`es jako sídlo vládce říše několikrát prostřídal s ostatními marockými královskými městy. Dodnes si ale mezi nimi zachoval jedinečné a výjimečné postavení. Také strana nezávislosti Allala al-Fasiho, která byla v roce 1956 jednou z hlavních příčin zániku francouzského protektorátu a vyhlášení nezávislosti Marockého království, vznikla právě ve F`esu.

Jako falešné srdce

F`es je rozdělen do tří částí. Při pohledu na mapu či z letadla působí dojmem tří samostatných měst, která se postupem času rozrůstala, přibližovala a teprve v budoucnu pravděpodobně vytvoří jednotný městský útvar. Uprostřed občas tluče jako falešné srdce F`es el-Jdid (Nový F`es), jehož téměř celou rozlohu zabírají královský palác s jeho osmdesáti hektary plochy a přilehlá židovská čtvrť.

Palác vznikl za dynastie Mer`enitů během 13. století. Bohužel stejně jako všechny ostatní panovnické objekty v Maroku je pro veřejnost uzavřen. Mnohem zajímavější je proto pro turisty přilehlý Mellah se svými až ďábelsky skrytými synagogami a naopak veřejně přístupným, doslova zářícím židovským hřbitovem. Všechny hroby jsou v bílém provedení, bez jakéhokoliv označení, výjimku tvoří hroby rabínů, které jsou podle významu buď označeny, nebo mají speciální místo po obvodu hřbitova. Zvláštností je, že hřbitov z jedné strany lemují místo zdí obytné domy F`esanů.

Devět tisíc uliček

Devět tisíc uliček, nejširší měří jen čtyři metry, a tím vším proudí davy lidí, osli naložení všemožným zbožím, všudypřítomné súky, …a každý se žene za tím svým. Takovou úchvatnou podívanou nabízí F`es al-Bali neboli Starý F`es, rozprostírající se západně od královského paláce. Pro každého Evropana je to opravdu výjimečná podívaná, která snad předčí i celé ostatní Maroko i úchvatný a drsný Vysoký Atlas nebo tichou Saharu. Nejlépe si to vše uvědomíte, když medínu sledujete ze střechy domu nebo z některé ze sultánových vyhlídek. K tomu, aby člověk prohlásil tento zážitek za fascinující a jedinečný, už nepotřebuje žádné mešity, žádné medresy, koželužny…, opravdu stačí nekonečné úzké uličky a spěchající davy lidí.

Restaurace, hotely a banky

Jako v každém větším marockém městě je bývalá administrativní čtvrť, kterou tu postavili kolonizátoři, v tomto případě Francouzi, domovem většiny restaurací, hotelů a bank. Nové město je poslední částí f`eské trojky. Je postaveno v klasickém koloniálním stylu, jemuž dominuje palmová alej Hasana II.

Rozrůstající se počet obyvatel dal impulz k osídlování okolních kopců. Samotné předměstí, které se pak táhne kolem celého F`esu, je místem, kde si lze vytvořit reálnou představu o vztahu Maročanů k životnímu prostředí, konkrétně k odpadům. V porovnání se starou medínou je tu sice relativně více prostoru, zato se však všude nejen válí, ale i létá vzduchem odpad všeho druhu. Vše nejlépe ilustruje zdejší skládka, která ani není jakkoli oddělena a v podstatě s předměstím splývá. Jako by měli F`esané, stejně jako v případě židovského hřbitova, problémy vytvořit si od některých věcí odstup.

 

Zajímavosti f`eské medíny

l Teologický komplex Bú Inania. Muslimské teologické stánky tvoří vždy mešita a teologická škola – medresa. Samotné spojení školy a modlitebny napovídá, k čemu takové zařízení sloužilo a zčásti (mešita) ještě slouží. Medresa postavená Bú Inánem v polovině 14. století představuje jednu z nejskvostnějších ukázek merinitské architektury.

l Hlavně historickým skvostem je Kuajrauinská mešita a univerzita. Mešita pojme 20 000 věřících a univerzita, postavená ve druhé polovině 9. století, patří k nejstarším na světě. Její kapacita je momentálně okolo 300 studentů. Stejně jako téměř do všech mešit v zemi (výjimkou je mešita Hasana II. v Casablance) je i na půdu univerzity všem, kteří nejsou muslimy, vstup zakázán.

 

Zpočátku měl F`es díky svým obyvatelům ryze berberský charakter. Změna nastala exodem obyvatel z Andalusie, ke kterým se o nějaký čas později připojily arabské rodiny z území dnešního Tuniska. Obě tyto početné skupiny, které s sebou přinášejí vlastní náboženství a kulturní zvyklosti, vytvořily pevné základy budoucí autority města. Aby byla náboženská a kulturní mozaika kompletní, přidala se ve 14. století početná židovská komunita, která tímto vytvořila v Maroku první mellah (židovskou čtvrť).


powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group