ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

V Port Moresby mě přepadli

Několikatýdenní cestování po hlavním ostrově a ostrovech severozápadu jako jsou Nová Británie (dnešní Birara) nebo Nové Irsko (dnešní Tombara), přinášelo samé skvělé chvíle. Lidé byli neuvěřitelně vstřícní, příroda krásná, počasí mi přálo.

Až do návštěvy Port Moresby. Je považován za nejnebezpečnější hlavní město na světě. Výborným terčem pro různé bandy jsou tu hlavně běloši. Přímo v centru města mě uprostřed ulice a ve dne obstoupilo šest mladíků a obrali mě o všechno, co jsem měl. Stál jsem tam a říkal si, co dělat dál. Hlavně šlo o mé fotoaparáty. Byl jsem v šoku. To jsem ale ještě nevěděl, že mě další překvapující chvíle teprve čekají. Naštěstí sice také velmi napínavé, ale už příjemné.

Samozřejmě jsem se obrátil na policii. Vysvětlil jsem, že jsem novinář z Čech a chtěl jsem hezky psát o Papui, ale teď nevím, co z toho bude. A vyprávěl jsem policistům, co se mi ve Waigani, čtvrti hlavního města, přihodilo. Přišel dokonce i policejní náčelník a ubezpečil mě, že jeho lidé udělají vše pro to, aby se mi fotoaparáty a další věci vrátily.

A pak už jsem seděl v policejním autě a kamsi uháněli. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsme při tom obrovskou rychlostí projeli i přes golfové hřiště, kde se v té chvíli konal turnaj. Bylo to takovou rychlostí, že jsem na policisty křičel, že přece jde jen o fotoaparáty, ne o život...

Policisté pak obklíčili jeden lesní úsek města a já jen čekal, co bude dál. A opravdu, zhruba za dvě hodiny přede mne položili všechno, o co mě pouliční gangsteři obrali. Něco takového bych ve městě, které má tak mizernou pověst, rozhodně nečekal. Nevěřím, že kdyby mě okradli na ulici v České republice, dočkal bych se podobného konce. Šok z přepadu se díky lidem zArmády spásy a papuánské policii změnil ve skvělou zkušenost.

Papua-Nová Guinea

l Ostrovní země vyvážející především zlato, platinu, měď, olej, kávu, kakao, ryby. Část obyvatel se živí i chovem dobytka. Těží se tu i ropa. Bohatstvím jsou deštné pralesy (lesy zaujímají zhruba 80 % rozlohy).

l V historii země se různě proplétaly nadvlády Nizozemí, Británie a hlavně Austrálie. Severovýchodní část území byla německým protektorátem, boje s Japonci tu probíhaly za druhé světové války. V roce 1975 zde byla vyhlášena nezávislost v rámci zemí Britského společenství. V čele státu tak stojí guvernér zastupující britskou královnu.

l Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zatím neúspěšně vystoupili proti vládě secesionisté.

l Úřední jazyk: angličtina.
listopad 2006
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group