ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Nejstarší obrazy světa

Nejstarší obrazy

MÍSTA, KTERÁ MUSÍTE VIDĚT


Guimar~aes (Porto e Norte),

kolébka portugalského národa.


Museo Serralves v Portu nebo

Museo Chiado v Lisabonu, kde jsou

největší díla portugalského umění.


Klášter Batalha (Beiras), úchvatná

ukázka gotického a manuelského slohu,

symbol portugalské nezávislosti.


Pozoruhodný klášter Convento de Cristo v Tomaru (Lisabon), jenž býval hlavním střediskem templářského řádu.


Klášter v Mafře (Lisabon), mistrovské

dílo baroka s fascinující knihovnou.

Belémské náměstí v Lisabonu,

pro udivující kontrast mezi moderní

budovou Centro Cultural de Belém

a dvěma poklady manuelského slohu

Torre de Belém a Mosteiro dos Jerónimos.


Fátima (Lisabon) nebo Bom Jesus u města

Braga (Porto e Norte), pro duchovní prožitek.


Duch moderního Portugalska

v Parque das Nac5~oes, místě konání

výstavy Expo 98, oslavující 500 let

od doplutí Vasca da Gamy do Indie.


Památky ze seznamu UNESCO,

od Évory (Alentejo)

po Angru do Heroísmo na Azorech.


Jedna z nejzajímavějších památek Portugalska, doslova světového významu, byla objevena vlastně náhodou. Když se na konci osmdesátých let začala na řece Côa budovat mohutná přehrada, archeologové během rutinního průzkumu území, které mělo být zaplaveno, objevili množství pravěkých skalních rytin. Při dalším zkoumání zjistili, že údolí Côa je dost možná nejstarší a největší skalní galerií na světě. Portugalská vláda proto v roce 1997 zřídila Archeologický park údolí Côa. Už o rok později se rytiny staly součástí světového dědictví UNESCO. Přehrada zůstala nedokončená.

Rytin se na území parku vyskytuje několik tisíc. Pravěcí lovci je vytvářeli ve dvou obdobích. Starší jsou do skály „vyťukané“ před 20 000 až 30 000 lety a jejich kresbu tvoří jednotlivé pospojované důlky. Ty pozdější, asi 10 000 až 12 000 let staré, jsou vyryté jedním tahem pazourkového nástroje.

Park je přísně střežen a není přístupný bez průvodce. Po zaplacení vstupného (5 eur) můžete navštívit tři lokality. Do jedné z nich se odjíždí z města Vila Nova de Foz Côa, kde je ředitelství parku a propagační centrum. Odtud odvážejí offroadem nejvýše osm turistů najednou do místa nazvaného Canada do Inferno. Na další místo se dostanete z obce Muxagata.

Já jsem zvolil třetí lokalitu, pro kterou je výchozím místem Castelo Melhor – starobyle vyhlížející vesnice s působivým hradem na kopci. I tady jsme od informačního centra vyrazili terénní toyotou. Po krátké, doslova vyhlídkové cestě okolo olivových a mandloňových sadů spadá silnička k řece zhruba velikosti Sázavy, kde parkujeme. I dnes, po desetitisících let, je cítit jakousi harmonii tohoto místa. Možná i proto si ho tehdejší umělci vybrali ke svým obřadům. Okamžitě po našem příjezdu se objevuje uniformovaný strážce, aby se přesvědčil, že je vše v pořádku.

První rytinou, na kterou mě musí upozornit průvodce, je velký jelen, asi deset metrů vysoko ve svahu. Obrazy po tisíciletém působení počasí nebijí z dálky do očí, ale stále jsou dobře patrné. Na rytinách jsou zachycena zvířata – jeleni, zubři, koně, ovce – tedy velcí býložravci, pravděpodobně vytoužená kořist našich předků. Jiné druhy jsou vidět zcela výjimečně.

Vyskytují se jen na některých skalních plochách, jiné zdánlivě stejně vhodné skály jsou prázdné. Tam, kde kresby jsou, bývají často nahromaděné přes sebe. U většiny z nich probíhaly zřejmě rituály, i když je dnes těžké odhadnout jaké. Průvodce ukazuje jakéhosi zdeformovaného kozlíka nakresleného zezadu. Tvrdí, že je zachycen, jak právě vstupuje do skály – do jiného světa.

Prohlídka místa trvá asi hodinu. Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků je lepší se dopředu objednat. Zdejší sezona má prý dva vrcholy: o prázdninách a v únoru, kdy zde kvetou mandloňové sady, a místní kopce září růžovou barvou. Pokud si sem uděláte výlet od moře, je škoda se hned vracet zpět. Zdejší kraj je velmi malebný, vinné sklepy jsou na každém rohu, navíc historie tu byla velmi zajímavá i po ukončení doby kamenné. Vystřídali se zde Římané, Keltové, Germáni, Arabové i Španělé.


Hrad Castelo Melhor střežil své okolí již na konci doby bronzové. Pak zde vedla i hranice mezi Portugalskem a Španělskem. Hrad nebyl tak významný,

aby byl ve středověku razantně přebudován, vyplatilo se ho však udržovat až do doby, kdy se hranice posunula asi o deset kilometrů dál do španělského vnitrozemí. Opevnění si tak v zásadě udrželo podobu

z doby železné.


Do Archeologického parku údolí Côa je nejlepší objednat se předem. Telefon: +351 279 768 260/1.

Další informace:

www.ipa.min-cultura.pt/pavc. Park je otevřený denně kromě pondělků, Velikonoc, Vánoc, Nového roku a 1. máje.


Věděli jste, že…


Portugalsko má nejstarší stálou

hranici na světě, již od roku 1249?


Portugalština je šestým nejrozšířenějším jazykem na světě (po čínštině, hindštině, španělštině, angličtině a bengálštině) a mluví jí 200 milionů lidí v osmi zemích na všech kontinentech?


Smlouva z Windsoru z roku 1386, kterou

mezi sebou uzavřely Portugalsko a Anglie,

je nejstarší bilaterální smlouvou na světě?


Zvyk pít čaj zavedla u britského dvora portugalská princezna Catarina de Braganc5a,

když se roku 1662 provdala za anglického

krále Karla II.? Součástí její výbavy

byla i truhla plná lístků čínského čaje.


Gago Coutinho a Sacadura Cabral byli

první lidé, kteří roku 1922 přeletěli

jižní Atlantik? Letěli z Portugalska do Brazílie a podařilo se jim to o pět let dřív, než

Charles Lindberg přeletěl severní Atlantik.


Aristides Sousa Mendes, portugalský konzul ve francouzském Bordeaux, pomohl zachránit třicet tisíc Židů před nacistickou perzekucí, když jim i přes zákaz své vlády vydal portugalská víza?


Fotbalová federace FIFA zvolila v roce 2000

Luíse Figa nejlepším fotbalistou světa? Stalo se tak 35 let poté, co se stejné pocty dostalo Eusébiovi.


TIP KOKTEJLU


Zdejší vinohrady jsou prý nejlepší v celé oblasti portského vína. Víno se odtud sváželo speciálními loděmi po řekách Côa a Douro až dolů do Porta. Mimo těžkého portského zde ve všech restauracích a sklepech dostanete i lehké bílé víno – Vinho Verde. Ke zdejšímu podnebí a kuchyni se hodí výborně.You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group