ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Země golfu zaslíbená

Země

Řeč je samozřejmě o Portugalsku. Jednou z vyhledávaných golfových destinací tu je Algarve na jihu země. V zimě nabízí podnebí srovnatelné s pokročilým středoevropským jarem. Ještě před třiceti lety to byl bohem i lidmi zapomenutý kraj a jeden z nejchudších koutů Evropy. Dnes se tu blýskají rezidence, pláže a golfová hřiště. Golf se pro tuto oblast stal turistickým lákadlem č. 1, proto se výstavbě a údržbě hřišť věnuje mimořádná pozornost. Na výběr jsou zde jak hřiště jednoduchá, určená začátečníkům, tak hřiště mistrovská.

Bráno od východu (od španělských hranic) k západu je prvním hřištěm Castro Marim, které leží kousek od hraniční řeky Guadina. Osmnáctijamkové hřiště s parem 72 poskytuje mimo jiné i nádherné výhledy na oceán. Dál na západ je nová osmnáctka Quinta do Rio, která patří k hotelovému komplexu Dom Pedro. Další osmnáctka Benamor je hned v sousedství, nedaleko Cabanas. Zvláštní pozornost si zaslouží osmnáctá jamka, která je dík své obtížnosti opravdovou lahůdkou i pro zkušené hráče.

Projedete hlavním městem provincie Faro a jste na hřišti Pinheiros Altos. Zdejší osmnáctka má dvě rozdílné devítky. První je ve zvlněné krajině, druhá v písčitých dunách s množstvím vodních překážek na pobřeží. Kousek odtud je doslova golfový ráj v podobě hřiště Qiunta do Lago s 36 jamkami rozdělenými na Lago Course a Ria Formosa. Na dohled leží osmnáctka San Lorenzo. Oba areály jsou součástí přírodní rezervace Ria Formosa a jsou přímo na pobřeží oceánu.

Vedle vesničky Almacil je další bomba – hřiště Vale do Lobo zvané také Sweet sexteen s 36 jamkami. Tady je nejfotografovanější jamka na světě – šestnáctka na hřišti Royal. Buď odpálíte přes mořský záliv nejméně 200 metrů na green, nebo váš míček zmizí v oceánu nebo v nepřístupné rozeklané rokli. Zbyde vám alespoň fotografie. Ve Vilamoura, pořád ještě pouhých 25 km od Fara, je další komplex hřišť – Millennium, Laguna, The Old Course a Pinhal. O dva kilometry dál je komplex Vila Sol s 27 jamkami. Po dalších osmi kilometrech je skalnatá devítka Sheraton Pine Cliffs, kde mají skutečně ďábelskou jamku zvanou Devil’s Parlour. Následuje jednoduchá Balaia, což je ideální devítka pro začátečníky a důchodce.


Zato šest kilometrů dlouhá nedaleká osmnáctka Salgados dá zabrat i profesionálům. U vesničky Carvoeiro jsou další dvě osmnáctky – Pinta a Gramacho. A hned za silnicí je příjemná odpočinková devítka Vale do Milho, kde vám stačí tři hole a patr. Alto Golf má na šestnácté jamce nejdelší par 5 v Evropě. Penina v sousedství je mistrovská osmnáctka, kde se hraje Portuguese Open. Z klubovny hřiště Palmares je nádherný výhled na maják na jihovýchodním konci Evropy a hned přes silnici jsou nové osmnáctky Boavista a Floresta. Dál na západ už je jenom oceán a za ním Amerika.


TIP KOKTEJLU


Velký počet golfových hřišť je i kolem hlavního města Lisabonu. Do jedné hodiny jízdy autem je k dispozici osmnáct osmnácti a šest devítijamkových golfových hřišť. Díky dobrým klimatickým podmínkách se na nich hraje celoročně. Každý slušnější hotel má pro hosty golfový program a z recepce vám okamžitě domluví na vyhlédnutém hřišti hrací časy.


Pro golfisty fajnšmekry


Praia del Rey

Jedno z nejnovějších osmnáctijamkových hřišť. Leží nedaleko staré rybářské vesnice Peniche, která se proměnila v oblíbené letovisko. V prestižní anketě Golf World se umístilo na třináctém místě v kontinentální Evropě. Z hřiště jsou pěkné výhledy na moře, odkud vane i v době veder svěží vánek. Krásná je především pětiparová jamka číslo 17 dlouhá 570 metrů.


Belas Clube de Campo

V členité krajině vyrůstá kolem 462hektarového hřiště komplex architektonicky zajímavých vil a rezidenčních domů. Hřiště je asi 20 kilometrů od Lisabonu v kopcovité krajině. Největší překážkou hry tady byly pichlavé keře. Rozlehlé vodní plochy byly proti nim jen k pousmání. Každá jamka zde má své jméno. Zajímavé je číslo devět, par 4, nazvané Amphitheatre, kde je green na poloostrově za jedním z rybníků.


Penha Longa Golf Resort

Zajímavé hřiště s výhledem na oceán a řadu historických památek pocházejících ze čtrnáctého století. Proto se také osmnáctka jmenuje Atlantic a devítka Monastery. V žebříčku stovky nejlepších hřišť v Evropě se Penha Longa umístila na 31. místě. Dvakrát se zde hrál Portuguese Open.


Oitavos

Pěkně navržené hřiště v Sintra-Cascais Natural Park. Do krásné krajiny ho velmi citlivě zasadil v roce 2001 slavný americký golfový architekt Arthur Hills. Jednotlivé jamky lemují vzrostlé pinie a hřiště už hostilo řadu prestižních mezinárodních turnajů. Obsadilo 33. příčku mezi nejkrásnějšími evropskými golfovými hřišti.


Quinta do Perú

Je na půl cesty do Aroeiry a kousek od Stúbalu. Tady můžete spojit golf s vinnou turistikou, protože jste v jednom z nejvýznamnějších portugalských vinných regionů. Na pěti jamkách hrozí voda, ale korkové duby a pinie vám mohou spravit náladu. Na dohled jsou kopce pohoří Arrábida.


Tróia

Mistrovská osmnáctka, na kterou se dostanete z Lisabonu buď po jednom ze dvou mostů přes ústí řeky Tagus, nebo po 20 minutách plavby převozem. Patří jí 25. místo mezi stovkou nejkrásnějších na evropském kontinentu. Je z ní pěkný výhled na oceán i na pahorky Arrábida.

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group