ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

JAK PÍT JAK DÁN

 

Také už jste se někdy zamysleli nad obsahem známého rčení, které o člověku s pořádným „splávkem“ tvrdí, že „pije jak Dán“? Jak vlastně Dánové k takové pověsti mohli přijít? Možná i krátká procházka po Kodani, hlavním městě Dánska, nám pomůže přijít na kloub tomuto dánskému alkoholickému mysteriu. Ono není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.

SKRYTÁ PROHIBICE
V Dánském království, podobně jako v jiných severských zemích, funguje určitá skrytá prohibice. V praxi to znamená tolik, že veškerý alkohol v obchodech stojí horentní sumy a „vysokooktanové lihoviny“ bývají dokonce pravidelně uzamčeny v zamřížovaných regálech, od kterých má klíč jen pověřená osoba. Ta je zmocněna mříže jen tak někomu neodemknout. V restauracích, dokonce i v hospodách je alkohol (včetně piva) ještě dražší, čímž se pro většinu prostého dělného lidu stává prakticky nedostupným. Jít jako u nás jen tak posedět do hospůdky a poklábosit nad pivem s přáteli tak lze jen při opravdu svátečních příležitostech. Přitom však zejména mladí lidé trpí velmi intenzivní potřebou se scházet, klábosit a v neposlední řadě i pít. Jak na to?
Inu, nejjednodušší je přece jenom zajít do supermarketu, koupit co největší, a tedy co nejlevnější balení vybraného nápoje, odebrat se s tím vším i s přáteli na dohodnuté klidné místo a nerušeně se tam oddat konzumaci. Dokonce k tomuto účelu existují jakási již dobře zavedená veřejná místa. Zřejmě nejznámějším takovým „pitištěm“ je přístav Nyhavn v samém srdci historické Kodaně. Podobně jako my v Praze si dáváme sraz „u koně“, obyvatelé Kodaně se slézají v Nyhavnu (jako) na pivo.

LOKÁL POD ŠIRÝM NEBEM
Nyhavn patří do celé rozsáhlé soustavy kanálů a přístavů, kterými je Kodaň protkána. V překladu jméno znamená „Nový přístav“, ale je to podfuk, Nyhavn je pěkně starý přístav - existuje již více než 300 let. Býval to přístav věru věhlasný mezi námořníky z celého světa. V přístavních domech bohatých obchodníků prosperovaly pulzující bary a další podniky, kde se lodnická výplata snadno prohýřila za pivo a dívky. Po přístavu se stále potloukali opilí námořníci a řinčení pohárů neustávalo celou noc.
Nyhavn je dodnes stále obklopen krásně barevnými historickými přístavními domy bohatých obchodníků. Ovšem v přízemí těchto domů jsou restaurace pro ještě bohatší turisty, takže mladému člověku nezbývá, než zůstat venku. Na klidné vodě se tu pohupují plachetnice, jejichž stožáry ční prázdné k nebi. Okraj přístavu těsně nad vodou je lemován mohutným dřevěným trámem, který tam byl kdysi umístěn, evidentně pro větší komfort a bezpečnost přístavního provozu, ale dnes se náramně hodí k jinému, mnohem užitečnějšímu účelu. Slouží jako dlouhatánská lavička! Ano, právě na tento trám se příchozí mohou posadit a naplno se věnovat svojí činnosti. A lidé tu vysedávají opravdu rádi a ve velkém počtu. Zvláště v pátek a v sobotu je tento lokál bez výčepu pod širým nebem úplně plný.
Nyhavn je ke svému novému účelu dobře zařízen. Nejen že je na čem sedět, ale je i kam odhazovat rychle vznikající odpadky, které navíc dobře fungující služba průběžně likviduje. I k tomu je tu rafinovaně vymyšlené zařízení. Vypadá jako větší koš na odpadky, ale když jej uklízeč odemkne, naplní a opět uzavře, ozve se zvuk připomínající spláchnutí podtlakové toalety v letadle a záhy je možné nádobu opět otevřít a znovu naplnit. Že by „koš likvidátor“?
Pro ty, kteří v důsledku vydatného příjmu tekutin potřebují naopak svému organismu ulevit, je tu také připraveno příslušné zařízení. A to hned na obou koncích přístavu a zdarma, protože provozovatel si je zřejmě vědom, k čemu by vedlo zpoplatnění této služby.
A tak mladí z Kodaně přicházejí a přinášejí si své zásoby. Někteří vlečou basu piv, na které pak sedí a pouze pod sebou postupně během odpoledne vyměňují plné láhve za prázdné, jiní si donesou třeba baterii levného šampaňského, které pro lepší účinek dolévají drahou vodkou. Někdo si donese dokonce skleničky, jiný použije narychlo sehnaný papírový kalíšek od nedalekého stánku se zmrzlinou, ostatním stačí hrdlo láhve. Všichni se ale dobře baví, očka jim jen září. Vysedávají na klandru, klábosí a pijí. Pijí jak Dánové.
leden 2003
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group