ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

MODROBÍLÁ KRÁSA

MODROBÍLÁ

Hlavní hala nádraží v Porto je svéráznou uměleckou galerií s náměty z portugalských dějin.


Po vyhnání Maurů se kachle nejprve dovážely z Andalusie, v polovině 16. století za pomoci vlámských umělců vznikly v Lisabonu první domácí dílny na jejich výrobu. Kachle zdobily dekorační, mnohdy velice složité motivy, byly modrobílé i vícebarevné, odrážely každodenní život bohatých i chudých. Zachycovaly rybářské lodě vyrážející přes atlantické vlny na lov ryb, díky nim víme, jak vypadaly čluny svážející po Douru portské nebo jak se oblékala šlechta. Těžko najít oblast života, která by na nich chyběla. Mnoho typů dekoračních kachlů uvidíte na domech v Lisabonu postavených po velkém zemětřesení v roce 1755, po němž celé město procházelo přestavbou.

Zvýšený příliv zlata z Brazílie umožnil v době baroka okázalou výzdobu paláců včetně složitých azulejos (vyslovuje se jako azuležu nebo ažulajš). Zajímavou ukázkou tohoto umění je realisticky vyvedený strážce brány na okázalém schodišti v paláci Santo Ant~ao de Tojal v Loures. Okázalost a složité vzory se objevovaly i na církevních stavbách, typickým příkladem je kostel S~ao Ildefonso a Igreja do Carmo ve městě Porto. Mnoho historických azulejos můžete vidět v lisabonském muzeu kachlů Museu Nacional do Azulejo, kde je mimo jiné i modrobílý panel zachycující vzhled Lisabonu před zemětřesením, které město postihlo.

Od druhé poloviny 19. století začaly azulejos prožívat svou renesanci a objevovaly se na veřejných budovách, jako je například nádražní hala S~ao Bento v Porto, kterou zdobí azulejos s historickými motivy. Kachle pokrývající zdi nádražní budovy v Aveiru jsou zajímavou kronikou historických staveb města, tradičního oblečení i řemeslných výrobků, obdobnou výzdobu najdete i na nádraží v Évoře. Kachle se začaly používat i na výzdobu tržnic, zachovala se například v Santarému. Dnes se rozsáhlý průmysl kachlů soustředil ve středním Portugalsku u měst Coimbra a Aveiro, kde je i dostatek přírodních surovin.

Přijedete-li ze Španělska, postřehnete, že kachle mají v Portugalsku mnohem větší použití, přestože se rozšířily právě ze Španěl. Překročíte-li hranice západně od Jerez de los Caballeros, už sedm kilometrů za hranicemi v městečku Mour~ao budete míjet první domy obložené kachli, stejně jako v jižněji ležícím městě Moura. Po cestě dál na jih k Algarve si v Mértole můžete dát s místními štamgasty víno v modrobíle obložené místní hospodě. Nedaleko hlavní silnice podél slavného portugalského pobřeží Algarve uvidíte nevelkou kapli vyzdobenou překrásnými kachli, které složitě zachycují životní osudy místního svatého a jsou uvedeny jako příklad ve všech průvodcích (kaple De S~ao Laurenco).

Krásné azulejos najdete kdekoliv v Portugalsku. Nemusíte cestovat s průvodcem v ruce, stačí se jen dobře dívat. Jsou jimi obložené stěny některých místností univerzity v Coimbře, jindy v nenápadném městečku narazíte na dokonalou fontánku, kterou zatoužíte mít doma na zahradě (Oliviera de Frade). V zapadlé vesnici Clara Sabóia na západě země objevíte azulejos na nádraží, o kterém se v průvodci těžko dočtete. Stejně tak překvapiví jsou i rybáři vyvedení na kachlích v oddělení prodeje ryb v samoobsluze Intermarché na okraji Tomaru. Na poloostrově nedaleko druhého největšího portugalského přístavu Peniche vás po ránu okouzlí kostelík Capela de Nossa Senhora dos Remédios, plný azulejos od podlahy ke stropu. Pokud byste měli zájem o azulejos na opravdu vysoké úrovni a především pečlivě zrestaurované, můžete se zastavit a případně i ubytovat v pousadě Santa Marinha nad historicky prvním hlavním městem Portugalska Guim~araes. Tento hotel byl otevřen v budově bývalého kláštera v roce 1985 a jeho bílé stěny krásu azulejos dokonale zvýrazňují.


TIP KOKTEJLU


Z Fara se vydejte 10 km do vnitrozemí, kde v ještě nedávno opuštěné zahradě neobydleného nevelkého Palacio de Estoi naleznete schodiště obložené kachli z roku 1899. Nedaleko leží kostelík S~ao Laurenco. Kromě modrobílého interiéru má modrobílými kachli ozdobenou i plochou východní stěnu.


Bohatství plynoucí ze zámoří umožnilo vyzdobit Portugalsko nádhernými barokními stavbami.

I když jsou typické kachle modrobílé, mohou mít všechny barvy.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group