ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Proč právě francouzské Alpy

Proč právě

Ve Francii se málokde setkáte se skibusy. Střediska tu v mnoha případech vznikala v Evropě ojedinělým způsobem – na zelené louce. Budovatelé byli vedeni filozofií upřednostňující sport, zábavu a pohodu: „Když nemáme vesnice, u kterých by se daly vytyčit kvalitní sjezdovky, postavíme si vesnici tam, kde jsou skvělé lyžařské terény.“ Ziskem je dnes stoprocentní pohodlí a bezkonkurenční dostupnost sjezdovek. Francouzi to nazývají „station ski au pieds“ neboli střediska s lyžemi na nohou. V angličtině se ujal výstižnější název „ski out, ski in“, což v praxi skutečně znamená, že ráno vyjíždíte z lyžárny přímo na sjezdovku a odpoledne se do ní na lyžích vracíte.

Pro milovníky konzervativního stylu samozřejmě nechybí ani malé původní vesnice, kde za humny bučí krávy a starousedlíci nabízejí ve svých domech hostinské pokoje. V některých místech lze úspěšně kombinovat obojí. Z údolních vesnic vedou kabinové lanovky k moderním „sídlištím“ vybaveným vším lyžařským komfortem.

Francouzský životní styl má i další velmi sympatické rysy. Podobně jako Itálie nabízí své poživačné „farniente“, naši německy mluvící sousedé se pyšní akurátností „Kinderstube“, tak ve Francii je hlavním krédem „savoir vivre“, které lze chápat jako aktivní vyhledávání příjemných aspektů pozemské existence. Projevuje se především ve vášni pro dobré a společensky zajímavé jídlo.

Za výše uvedené radovánky je třeba něčím zaplatit. Je to především dlouhé cestování. Nejbližší střediska jsou z Čech vzdálena 1000 km. Pokud jedete autem, je dobré, aby v něm byli dva řidiči. Ovšem vzhledem k tomu, že se ve Francii většinou nepotřebujete v průběhu pobytu nikam přepravovat, můžete klidně volit autobus. Ten sice jede trochu déle, ale na druhou stranu vás zbaví spousty starostí. Dále je třeba počítat s hektickým provozem v době příjezdu a odjezdu. Francouzská střediska si z dob začátků svého fungování zachovala turnusový systém výměny návštěvníků. Skoro všude se tudíž i dnes přijíždí a odjíždí v sobotu. Provoz na silnicích bývá v tento den zničující.

A nakonec je třeba mít na paměti, že zejména v jižněji položených střediscích se mezi 12. a 14. hodinou nedovoláte žádné jiné služby než gastronomické a také že francouzsky se půl hodiny řekne „pět minut“.


Největší lyžařské areály Francouzských Alp

Když se řekne lyžování ve Francii, většina lidí si představí největší lyžařské areály v Tarentaise. Tato oblast, která orografickým zařazením patří mezi Rhônské Alpy, má typický vysokohorský charakter. Dramatická krajina s ostrými štíty a holými kamenitými svahy nabízí na mnoha místech lyžování i nad 3000 m n. m. Ne nadarmo byla zdejší střediska dějištěm XVI. zimních olympijských her. Pokrokové „osady“ s asketicky řešenými ubytovnami, které byly původně vybudovány především pro lyžování ve stylu „z permanentky musí stříkat krev“, jsou v současnosti již připraveny na všechny věkové, sportovní i finanční kategorie – od batolat přes náruživé sportovce po lenivé rekreanty s platinovou blondýnkou a zlatou kreditní kartou.

Les Trois Vallées neboli Tři údolí jsou se svými 600 km sjezdovek největší lyžařskou oblastí Francie. I když hlavním trendem třetího tisíciletí je propojování menších areálů, Tři údolí si rozhodně navždy zachovají prvenství, co se týče kvality tratí. Pokud se ohlédneme do historie, vidíme, že tomu ani jinak být nemůže. U zrodu stál anglický major Lindsay, který s vojenskou důkladností vybral snad nejkrásnější kout v Alpách – údolí Les Allues. Symetrický úval klesá od vrcholu Mont Vallon (2952 m n. m.) až k lázeňskému městečku Brides les Bains. Přibližně uprostřed byly mezi dvěma světovými válkami položeny základy Méribelu – střediska s unikátní konzervativní architekturou, která nikdy nepodlehla kouzlu laciných betonových paneláků. Později vznikl Mottaret, výspa sportovců, kteří si chtějí co nejvíce užít všechny možnosti Tří údolí. Právě odtud vedou nejlepší červené sjezdovky s největší možností přesunů na obě strany.

Rozhodně nevynechat: žádnou ze sjezdovek z vrcholu Saulire, sjezdovku Combe du Vallon!

Údolí Saint Bon, kde byl po válce vystavěn Courchevel, bylo sesousedním propojeno v roce 1952. Středisko, které mělo původně sloužit k masovému lyžování pracujících a později se stalo oblíbenou destinací francouzských politiků a lidí od showbyznysu, je dnes velmi populární zejména u Rusů. Z lyžařského hlediska je to nejpestřejší oblast. Najdete tu odlehlá zákoutí s neupravovanými sjezdovkami i dohladka uválcované modré promenády.

Rozhodně nevynechat: sjezdy z vrcholu Vizelle, tratě vedoucí zalesněnými svahy nad La Tania.

V údolí Belleville se začalo vzhledem ke komplikovaným vlastnickým vztahům stavět nejpozději. Počtem a délkou sjezdovek ale dnes tvoří prakticky polovinu Tří údolí. Lyžovat se dá od vesnice Saint Martin de Belleville z výšky přibližně 1300 m n. m. až nad 3000 m n. m., kde končí některé lanovky Val Thorens.

Zhruba uprostřed leží Les Menuires. Svým návštěvníkům nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon. Středisko bylo vystavěno v místě, kde jsou velmi dobře sjízdné obě strany údolí. Lyžování si tady můžete tím pádem užívat celý den na prosluněných svazích. Poblíž střediska se cítí dobře děti a začátečníci, vyznavači freeridu jásají naopak na odvrácených svazích La Masse.

Val Thorens ve výšce 2300 m n. m. patří k nejvýše položeným v Evropě. Jeho drsné klima je zárukou skvělého sněhu ještě pozdě zjara, geografická poloha skýtá především prudké svahy. Právě proto je Val Thorens oblíbeným střediskem mladých, adrenalinu chtivých lyžařů a snowboardistů. V loňském roce zde byl rekonstruován sportovní palác. Místní bazén je od té doby suverénně nejlepší ve Třech údolích.


Rozhodně nevynechat: černou Combe de Caron, žádnou ze sjezdovek La Masse, pokud počasí dovolí, liduprázdné tratě nad Saint Martin de Belleville.

Les Trois Vallés jsou zaručeným cílem pro konzumenty sjezdování. Pokud milujete odškrtávání projetých sjezdovek, tady si přijdete na své. Za jediný pobyt je úkol projet všechny zdejší sjezdovky zhola nemožný.


ESPACE KILLY

Lyžařský areál, který vznikl propojením středisek Tignes a Val d’Is`ere. Oblast má 300 km sjezdovek, což je polovina Tří údolí. Nicméně nabízí mnoho tratí s velkým převýšením a nejdelší lyžařskou sezonu ve Francii. Spory o to, který z výše uvedených areálů je lepší, patří k oblíbeným konverzačním tématům vášnivých lyžařů.

Val d’Is`ere se svým charakterem od ostatních středisek Tarentaise odlišuje. Vyplývá to z jeho historie. Vzniklo ze zapadlé vesnice, kde do konce 19. století přebývali jen chudí pastevci a pašeráci. Místo, kde původní obyvatelstvo považovalo dlouhou zimu za trest boží, je dnes bezmála výspou nejvyššího lyžařského snobismu. V centru městečka sousedí moderní hotely s vyhlášenými restauracemi zbudovanými v původních hospodářských staveních. Pro sportovní klientelu byly později v místě zvaném La Daille vystavěny turistické rezidence, z nichž je přístup na nejlepší sjezdovky vrcholu Bellevarde.

Rozhodně nevynechat: sjezdovky Face Olympique, OK a Orange, všechny na vrcholu Bellevarde, sjezdovky na ledovci Pisaillas.

Tignes je pro ty, kteří dávají přednost kvalitnímu lyžování před vším ostatním. Mezi lyžařskými areály je to naprostá jednička. Středisko vzniklo v padesátých letech poblíž vysokohorského plesa, když byla v údolí řeky Is`ere zaplavena původní vesnice Tignes vodami obří přehradní nádrže. Původní panelové domy poplatné vkusu investora a své době dnes doplňují přepychové hotely a apartmány. I lyžařské možnosti se každý rok rozšiřují o novinky.

Obrovský kotel, nad nímž ční vrchol Grand Motte se stejnojmenným ledovcem, končí sezonu pravidelně až v polovině května. Množství kvalitních upravovaných sjezdovek loni doplnily ještě tzv. freeridové tratě. Jedná se o značené neupravované svahy a kuloáry bez lavinového nebezpečí.

Rozhodně nevynechat: sjezd z Grand Motte až do střediska, dokonalý Stade de Slalom, okolí malebného vrcholu Aiguille

Percée.


POTÁPĚNÍ V TIGNES

Pokud nepatříte mezi „klaustrofobní sraby“, vyzkoušejte si v Tignes potápění pod ledem. Když jsem se informovala na možnosti a ceny této adrenalinové kratochvíle v kanceláři agentury, která to provozuje, neodpustila jsem si ke křehké slečně za pultem jedovatě míněnou otázku: „A co vy, vy byste do toho šla?“ A to jsem asi neměla dělat. Slečna pustila myš počítače, zrak jí zjihl a začala mi dlouze líčit všechny barvy modré, které tam viděla, a zážitky, které si vynesla. Asi na tom něco bude.


PARADISKI

Paradiski je dvě sezony stará novinka. Lyžařská oblast, která vznikla propojením dvou již tak dost rozlehlých areálů, čítá 420 km sjezdovek. Tím pojítkem je Vanoise Express – dvoupatrová lanovka, prozatím jediná ve Francii, která se v nejvyšším bodě houpá 450 metrů nad údolím.

Kdo chce mít rád Les Arcs, musí minimálně respektovat Corbusierův odkaz. Na nezaměnitelné architektuře tohoto střediska se totiž podílela jedna z jeho žaček. Toto musíte vědět, až budete vstupovat do obřích rezidencí, kde chodby vedou z kopce a do kopce, číslování dává pramalý smysl, výtahy staví v každém druhém patře a na sjezdovku se vyjíždí třeba ze sedmého patra. Pak vás již nepřekvapí koupelny z jednoho kusu laminátu a rozlehlý lyžařský areál si vychutnáte až do posledního zákoutí. Sjezdovky tu sestupují z nejvyššího vrcholu Aiguille Rouge (3226 m n. m.) až k vesnici Peisey Vallandry, která leží ve výšce 1600 m n. m. a kde je stanoviště lanovky směrem na La Plagne. Středisko má víceméně sportovní švih, i když svá zákoutí si tu mohou najít méně náruživí lyžaři. Ozdobou areálu je „letmý kilometr“, který je údajně přístupný široké veřejnost, ovšem jen za příznivých podmínek, které rozhodně nepanují celou sezonu.

Rozhodně nevynechat: červené sjezdovky ze sedla Col du Grand Renard do Arc 1800, a když podmínky dovolí, sjezd z Aiguille Rouge do Villaroger.

La Plagne je střediskem na druhém konci lanovky Vanoise Express. Je to takové klubko vesnic, panelových sídlišť a komplexů elegantních moderních chaletů. Celkem jich je propojeno deset. Areál je ideálním místem pro ty, kdo milují především pestrost. V jediném dni můžete lyžovat v mrazivém povětří ledovce Roche de Mio a ve smrkových lesích nad vsí Monchavin, kde sjezdovky připomínají naše Krkonoše, nebo mezi metličkami horských vrb nad osadou Montalbert. Jako dědictví po zimních olympijských hrách zde zůstala bobová dráha. Unikátní „apr`es ski“ zábava je trochu stranou hlavního lyžařského ruchu, ale její návštěva za ten adrenalin stojí.

Rozhodně nevynechat: sjezdovky Hara-kiri a Kamikadze, Emile Allais a malou rychlostní sjezdovku, daleko častěji v provozu, než je ta v sousedním Les Arcs.Parc National

du Mercantour


Jedná se o úzký pruh hornaté části Provence, táhnoucí se v délce 75 km podél hranic s Itálií, od města Barcelonnette na jihu až po Sospel ležící 16 km severně od Středozemního moře. Celá tato oblast je doslova rájem divoké zvěře. Žijí zde velká stáda kamzíků, muflonů, kozorožců, vyskytují se tu svišti, hnízdí orli skalní a celá řada dalších vzácných dravců. Spatřit tu lze datly a dudky, tetřívky a bělokury. Jedinečná je i místní flóra, její milovníci se mohou kochat několika druhy lilií, orchidejí a nepřeberným množstvím alpských rostlin. Roste tady vzácný lomikámen. Park křižuje mnoho cest, včetně turistických, u kterých se nacházejí nouzové ubytovny nabízející milovníkům přírody základní potraviny a nocleh. Více informací je možné získat v Maison du Parc v Barcelonnette,

v St-Etienne-de-Tinée nebo v St-Martin-Vésubie. Na všech těchto místech se můžete vybavit potřebnou mapou a dalšími informacemi pro pobyt v horách. Každopádně je v parku přísně zakázáno rozdělávat oheň, trhat rostliny, např. i používat rozhlasové přijímače a jakýmkoli hlasitým způsobem rušit zvěř. Postihy jsou přísné, a tak doporučujeme dodržovat stanovená pravidla. Informace k pobytu v parku – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .


TIP na lyže – kam se vydat do Francie


Val Thorens

Když přijedete do Val Thorens, může se vám zdát, že jste se ocitli ve snowboardovém nebi. Druhý prosincový týden se veškerý život ve středisku točí kolem akce, která se jmenuje Boarder Week. Kulturní, společenské i sportovní akce sem v tuto dobu přitáhnou opravdu velké množství snowboardistů. Lyžaři tu bývají v citelné menšině. Letos se tato akce plánuje na 10. až 17. prosince.


Ch^atel

Mimo lyžování se v Ch^atelu nabízí i unikátní adrenalinová zábava: největší tyrolský traverz ve Francii. „Fantasticable“ bývá v provozu až na konci lyžařské sezony. Traverzy jsou tu vlastně dva: jeden 1257 metrů dlouhý z 1928 m n. m. do 1818 m n. m. Druhý je dlouhý 1323 metrů a začíná ve výšce 1828 m n. m. Osoba, která může dosáhnout až 120 km/h, letí místy 240 metrů nad zemí. Uf!


La Rosi`ere

Možnosti heliski v okolí La Rosi`ere jsou na ledovcích, nebo na „normálních“ svazích. Lyžař si většinou ani nevšimne, že jede po ledovci, protože na tato místa se jezdí, až když jsou všechny trhliny bezpečně zapadané sněhem. Doprovod na ledovec zajišťují jen horští vůdci. Instruktoři lyžařské školy sem klienty vodit nesmějí.


Sjíždět se mohou některé trasy na ledovci Ruitor: Glacier du Grand a Cascades s převýšením 2100 m a Face Est, který má převýšení 1700 m a je klasifikován jako těžký. Vrchol Miravidi, který je bez ledovce, nabízí trasy Nord Est s převýšením 1100 m a Col du Breuil s převýšení 1800 m. Oba sjezdy jsou z freeridového hlediska hodnoceny jako lehké.

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group