ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Golf ve stínu pyramid

Golf ve stínu pyramid

Egypt je zkrátka země, kde se dá kvalitní golf spojit s poznáváním velkého množství úžasných památek a s dalšími aktivitami – koupáním, potápěním, šnorchlováním atd. Výhodou je garance celoročně pěkného počasí, které je zhruba od září do dubna pro golfisty z našich zeměpisných délek a šířek velmi příjemné.

Ještě před deseti lety byla v Egyptě pouze dvě golfová hřiště, a dnes jich existuje celý tucet. Osm jich bylo otevřeno v posledních pěti letech v nejnavštěvovanějších turistických destinacích: v Káhiře, Luxoru, u Rudého moře v El Gouně a Soma Bay, na Sinaji... A další nová hřiště se stavějí.

Řada cestovních kanceláří nabízí speciální cesty pro golfisty do golfových resortů, v ceně zájezdů bývá i určitý počet fees, existují i krátkodobé zájezdy, například prodloužené víkendy v Káhiře atd. Golf však můžete spojit třeba i s okruhem po Egyptě, s plavbou po Nilu či s pobytem u Rudého moře.

Pokud nemáte na vámi vybraných golfových hřištích zajištěné tee times přes cestovní kanceláře (a i tak doporučujeme si to ověřit), je nezbytné si je objednat před cestou, v některých případech i s dostatečně dlouhým předstihem. Nechat vše na poslední chvíli a snažit se získat tee time až na místě, může v praxi znamenat, že si na některých hřištích vůbec nezahrajete, protože jsou plná, a nepomůže vám ani bakšiš. Nezapomeňte také na to, že některá hřiště požadují určité handicapy, někde jsou víkendové dny vyhrazeny pouze pro členy. Green fees se pohybují zhruba v rozpětí 20–80 eur. Na hřištích působí profesionální trenéři, pořádají se tu výukové lekce i golfové kliniky.Projděme se po některých egyptských golfových hřištích:


Dreamland Golf & Tennis Resort v Káhiře

Nové mistrovské hřiště asi osm kilometrů od pyramid v Gíze, dlouhé 6,5 kilometru, není jednoduché, ale hodí se pro všechny typy hráčů. Problémy mohou působit zejména úzké ferveje.


Mirage City Golf Club v Káhiře

Obtížné osmnáctijamkové hřiště Garden of Eden (Rajská zahrada) se rozkládá na téměř 200 hektarech s bezmála padesátkou jezírek. Nabízí golfistům krásné prostředí a opravdu hodně vody…


Katameya Heights Golf & Tennis Resort v Káhiře

Hřiště se sedmadvaceti jamkami (mistrovské hřiště a „devítka“) leží asi dvacet minut cesty od letiště. V dálce jsou vidět pyramidy.

Mena House Oberoi Golf Course v Káhiře

Na osmnáctijamkovém hřišti s devíti fervejemi (par 68) se hraje již déle než sto let. Unikátní je i svou polohou – leží přímo pod Cheopsovou pyramidou v Gíze.


Soleimania Pyramids Golf Course & Country Club u Káhiry

Hřiště je součástí rozsáhlého stavebního plánu, postupně tu má být postaveno až 99 jamek, nyní 27 jamek, devět s umělým osvětlením.


The Cascades Golf & Country Club v Soma Bay

Špičkové osmnáctijamkové hřiště asi 45 kilometrů jižně od Hurghady navrhoval Gary Player,

což je samo o sobě zárukou kvality. Na hřišti pouštního charakteru je mnoho přírodních písečných pahorků, osm desítek bunkrů, mnoho vodních překážek, často tu fouká vítr.

Jamky 9 a 18 jsou zakončeny vodopádem, který dal hřišti jméno.


Jolie Ville Golf Resort v Sharm el Sheikhu

Osmnáctijamkové hřiště z roku 1997 je vhodné pro všechny hráče. Obecně je považováno za nepříliš těžké. Jsou na něm dvě desítky jezírek, která přitahují exotické vodní ptactvo. Má dobré tréninkové možnosti, včetně tříparové akademie.

Royal Valley Golf Club v Luxoru

Sedm let staré osmnáctijamkové hřiště na východním břehu Nilu nabízí hru v poušti, v krásném prostředí nedaleko památek starobylé civilizace. Na prvních devíti jamkách čeká golfisty mnoho vodních překážek, široké ferveje a chráněné greeny, na dalších devíti pro změnu úzké ferveje a velké bunkry. Součástí hřiště je pravděpodobně největší driving range v Egyptě.


The Golf Club v El Gouně

Mistrovské hřiště od amerického architekta G. Batese, asi 30 km severně od Hurghady. Středoevropského golfistu, zvyklého na slušná převýšení, by mohlo zmást svou plochostí. Možná právě v ní se však skrývá jeho záludnost. Jamky na první pohled připomínají links, ovšem mají svoje specifika. Pokud máte jenom trochu „štěstí“, můžete si zahrát i v písečné bouři. A když to nebude zrovna bouře, tak určitě všudypřítomný vítr, který přináší jemný pouštní písek, hru neusnadňuje. Nesnadné je vyrovnat se s kombinovaným charakterem hřiště – některé jamky typu links, jiné typicky pouštní – to vše vyžaduje přesné rány a hru „z místa na místo“. Korunují to rychlé greeny a vodní překážky, včetně laguny obklopující hřiště. Každá nepřesnost či podcenění budou potrestány tak, jak byste nečekali. Proto je golf v El Gouně nezapomenutelným zážitkem. Přispívá k tomu i originální driving range, kde „plavací“ míčky odpalujete do mořské laguny, v níž greeny simulují ostrůvky uprostřed vody.

více o golfových hřištích v Egyptě například na www.touregypt.net/golfcourses


Egypt se pomalu ale jistě stává baštou golfistů. Jezdí sem úplní začátečníci i ti, kteří se s holí

už umějí ohánět. A kde jinde budou svědky vaší hry vrcholky pyramid?


Ještě před deseti lety byla v Egyptě pouze dvě golfová hřiště, a dnes jich existuje celý tucet.

Osm jich bylo otevřeno v posledních pěti letech v nejnavštěvovanějších turistických destinacích.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group