ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

ZEUS BEZ LANOVKY

ZEUS

TAJEMNÁ NYX

Obrovská černá křídla bohyně Nyx („noc“) zastírají zem a naše výprava ospale vystupuje z auta na parkovišti u výchozího bodu turistické stezky na nejvyšší horu olympského pohoří Mytikas. Jsme ve výšce 1100 m n. m. Slanost moře střídá životodárný kyslík hor. Obloha je jasná a posetá takovým množstvím hvězd, jaké jsem ještě neviděla. Hned má člověk pocit, že je bohům na dosah. V batohu máme ručně kreslenou mapku. Je na ní stezka, po které máme jít, chata a vrchol. Nic víc. Jsme v rukou božích. Pomalu postupujeme lesem. Vidíme si jen na nohy. Ze tmy a strašidelného ticha se občas ozve zvuk nějakého obyvatele zdejší zvířecí říše. Jinak jenom funění – naše a našeho psího společníka, to abychom nezapomněli, že jsme v Řecku. Psi jsou tu všude.


MLČ, ABYS POCHOPIL

Impozantní mytický Olymp objímá svými křídly celou oblast Olympské riviéry. Přikrytý oparem ční nad pierijskou zemí, kterou Zeus obdařil hojností a laskavostí. Je to místo setkání horolezců a milovníků přírody z celého světa. Vyzývavě krásný, tají v bezpočtu horských cestiček tajemství života a radosti. Zaléván nektarem bohů, kteří sídlí v jeho vrcholcích, vyvolává hluboké dojmy, okouzluje a našeptává návštěvníkovi, aby se poddal tajemnému rituálu mlčení. Jenom v mlčení prý může člověk pochopit, co je to Olymp.


SELÉNÉ, ÉOS A HÉLIOS

Tma už konečně není tak tmavá. Seléné uhání pryč, aby se za námi, daleko na východě, objevilo dílo její sestry Éos – červánky zahalující svět do okouzlujících barev. Všude se šíří svěží vůně a nám se konečně naskýtá pohled na náš cíl. Trůn bohů v plné kráse. Rychle vytahujeme foťáky. Už za pár minut tenhle zázrak zmizí. Na ohnivém vozu totiž přichází zlatovlasý Hélios, otec slunečního světla. Napíná stříbrný luk, aby nám v podobě ohnivých paprsků seslal denní světlo. Hustý listnatý les vystřídaly jehličnany roztroušené mezi skalisky. Stoupání se mírně zvětšilo, ale vůbec ho nevnímám. Vysoko nalevo od nás se mezi stromy mihne červená střecha chaty. Až budeme tam, budeme v půlce cesty. Ale před námi je ta náročnější půlka.


BŮH VĚTRU VYBÍRÁ VSTUPNÉ

Cestu od chaty nám znepříjemňuje silný vítr. Stromy mizí, a tak nabírá na intenzitě. Dýchá se těžko. Asi po hodině chůze nám v hlavě hučí natolik, že neslyšíme vlastních slov. Přemýšlíme, kde si oddechnout. Vítr už je tak silný, že v nárazech se musíme přidržet skal. Neradi bychom zvýšili počet jeho letošních obětí. Chceme se fotit, ale v tomhle větru foťák neudržím. Paradoxně mužská část výpravy přemýšlí o návratu. Větru mám sice plné zuby i já, jenže už jsme tak blízko. Nechci to vzdát. Kdo ví, kdy se sem zase vrátím. Zkusme to ještě kousek.


UŠLECHTILÁ HARMONIE

Vyšplhat se na Diův trůn musíte po svých. Posledních 300 výškových metrů je, co se náročnosti týká, na hranici mezi turistikou a horolezectvím. Postupujeme pomalu a opatrně. Míjíme tabulky na památku těch, kteří se z říše bohů nevrátili. Před cílem se nám otvírá pohled do propasti, která odděluje Mytikas od svého jen o pár metrů nižšího souseda. Homér si představoval na Olympu věčné jaro: „Nikdy jím nelomcuje vítr, ani déšť ho nepokropí, nikdy nezapadne sněhem – neustále se nad ním klene jasná, bezmračná obloha a proniká jím bílá zář.“


Horský masiv Olymp

Od roku 1937 je národním parkem Řecka s rozlohou 4000 hektarů. Geologický podklad masivu tvoří krystalické jádro s vápencovým obalem. Hlavní hřeben je rozeklán na sedm vrcholů s nejvyšším Mytikasem (2917 m). Vzácná flóra a fauna jsou středem pozornosti znalců, vědců a odborníků z celého světa. UNESCO vyhlásilo Olymp přírodní rezervací světové biosféry. S mnohými druhy království rostlin a zvířat se setkáte pouze na této posvátné hoře.


Jak se dostat na Mytikas

1. Z jihozápadu ze základny Brisopoules

2. Ze západu z vesnice Kokkinopilos po stezce E4 (European Long Distance Path)

3. Z jihu z vesnice Karia

4. Z východu z městečka Litochoro (E4)


Kde se ubytovat

Pokud se rozhodnete pro výstup na Olymp, musíte se nejprve dostat do městečka Litochoro. V jeho okolí najdete řadu kempů na slušné úrovni. Náročnější najdou azyl v některém z místních hotelů. Více informací na

www.pieria-tourism.gr.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group