ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Trdelník, víno a památky

Trdelník,

Vypovídá to o velkém významu a strategické poloze, o které byli přesvědčeni už čeští a uherští králové. Proto město bohatlo a vzkvétalo, i když jeho pohraniční poloha vedla také k mnoha válkám, epidemiím a ničivým požárům.


Dnes by se naopak dalo říci, že se jedná o poslední výspu někde daleko v ústraní. Rozdělení Československa ze Skalice vytvořilo pohraniční okresní město, které je tak trochu mimo hlavní komunikace a zapomenuto. To je však výhoda pro turisty, v klidu si mohou prohlédnout všechny pamětihodnosti a vychutnat atmosféru malebného městečka. Místo už znali naši předkové od mladší doby kamenné, byli tu také Římané a především Velkomoravská říše. O tom vypovídají mnohé archeologické nálezy. Asi největším lákadlem pro návštěvníky je rotunda svatého Juraje, která je i symbolem města. Byla postavena na začátku 13. století na významném vrchu, kde v minulosti stával hrad. Později byla několikrát přestavěna a také začleněna do městského opevnění, které se dosud ve velké míře dochovalo. Rotunda má svoji magickou atmosféru, kterou si může každý vychutnat při prohlídce fresek z 15. století nebo při pozorování západu slunce, jež se zlehka dotýká posledními paprsky slavné stavby. Asi nejhezčí výhled na rotundu a celé město je z protějšího vršku, kde je dnes kalvárie. Malé kapličky kalvárie plně dokreslují panorama celého města, jehož významné věže se hrdě tyčí k výšinám.

Město získalo už 6. října 1372 výsady svobodného královského města od uherského krále Ludovíta I., a to jako jediné v kraji. Toto datum si dnes připomínají obyvatelé velkými oslavami během Skalických dní. V 17. století patřila Skalica mezi šest nejvýznamnějších měst na Slovensku. Ostatně i v době národního obrození to bylo jedno z center národního života. Mezi superlativy patří také pěstování vinné révy, které má hlubokou tradici od doby získání městských práv. Okolní krajinu obklopují vinohrady, proslavené skalickou frankovkou a rubínem. Stačí se vydat na chodníčky mezi vinicemi a zavítat do „búd“ na ochutnávku vína. Tradiční malované domky zvané búdy a vinohradnické sklepy patří do scenerie vinic, stejně jako ochutnávka vynikajícího vína.


SLADKÉ TRDELNÍKY

Skalický trdelník znají všude a dokonce za touto sladkou specialitou s medem a ořechy jezdí autobusové zájezdy z daleka. Název se odvozuje od dřevěného válce, na který se rovnoměrně namotává těsto.

To se pak potírá žloutkovou polevou, posypesměsí vlašských ořechů a peče do zlatova na připraveném ohni. Trdelníky se ve městě pečou od konce 18. století, kdy si hrabě Jószef Gvadányi přivedl kuchaře ze Sedmihradska, který přinesl recept na jejich výrobu. Sladkost získala takovou oblibu, že se rozšířila i do domácností a mnohé babičky dosud trdelníky pečou. Výjimečnost trdelníků určitě přivábí i do městské manufaktury, která má v současnosti výhradní práva na výrobu. Stačí zavítat do františkánského kláštera a líbezná vůně přiláká každého do černé kuchyně, kde lze vidět celý proces výroby trdelníků a také si je tu lze zakoupit.

více info na www.skalica.sk


Co musíte vidět

Rotundu svatého Juraje – v roce 2002 byla v rotundě nainstalována stálá expozice Záhorského muzea zaměřená na představení této nejstarší zachované stavební památky ve Skalici.


Dům kultury – postavil ho Dušan Jurkovič,

jeden z nejvýznamnějších slovenských architektů. Mozaikové nástěnné dekorace vznikly

podle návrhu Mikoláše Alše.


Kostel Milosrdných bratrů – v kostele z počátku 17. století najdete Loretánskou kapli. Vznikla podle italské Loretty, sochu dovezli z Vídně.


Mlýn bratrů Pilárikových – vodní mlýn, který ve dvacátých letech 20. století koupili bratři Pilárikové. Mlýn obyvatelům Skalice sloužil až do roku 1962. Dnes je jako technická památka se zachovaným vybavením otevřen veřejnosti.


Náměstí Svobody – srdce města s mnoha překrásnými měšťanskými domy. Kromě Domu kultury je tu také proslavená radnice, postavená na základech středověkého domu.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group