ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

VÝŠLAP NA ROZEKLANÉHO FEŠÁKA

VÝŠLAP NA ROZEKLANÉHO FEŠÁKA

Je to místo, kde se v létě tísní davy turistů a jeden po druhém šplhají nahoru. Je to ale také bod na mapě, odkud lze vyrážet na hřebenové túry po Kriváňské Fatře.


Kde se ubytovat

Centrem oblasti je Terchová, ubytování však lze také sehnat v Zázrivé, Vrátné, Štefanové i v Bílém Potoku. Pokoj v soukromí lze pořídit už od dvou set slovenských korun na osobu, hotely a penziony začínají na tisícovce. Lze si také pronajmout celou chatu.


Kdy se vydat do Terchové

Koncem června se zde koná mistrovství Slovenska v kosení ruční kosou,

později závody v běhu na Poludňový grúň.

Na začátku srpna se sem sjíždějí stovky lidí na folklórní festival Jánošíkovy dny. Ubytování je ale nutné si zamluvit dopředu, v okolí Terchové nebývá volná jediná postel.

Kam se ještě podívat

Hrad Strečno: leží asi třicet kilometrů odtud, nad řekou Váhem. Byl to jeden z královských hradů a v dobové literatuře se o něm hovoří jako o místě, kde obchodníci platili clo. I Strečno má svou záhadu – když v roce 1689 v hradní kapli objevili rakev se Žofií Bošňákovou, jednou z majitelek hradu, zjistili, že její tělo zůstalo i po 45 letech nedotčené.


Termální koupaliště Bešeňová

Známé koupaliště Bešeňová se může pochlubit nově zrekonstruovanými bazény. Prameny léčivých vod vyvěrají z hloubky 1987 metrů. Teplota vody v areálu přesahuje čtyřicet stupňů a voda působí blahodárně na pohybové ústrojí, je to tedy ideální relaxace po dlouhé túře.


Žilina

Krásně opravené město, za návštěvu stojí Mariánské náměstí s řadou kaváren a restaurací. Lze tu navštívit Budatínský

zámek s expozicí o drátenictví. Okolí hory Kriváň je tou krásnější částí těchto hor a od zbytku Malé Fatry ho dělí řeka Váh. Kopa, Stratenec, Malý i Velký Kriváň, Chleb, Stoh, Velký Rozsutec..., to jsou jen některé z vrcholů, na které se každý rok vydávají stovky českých turistů.

Místní ale za nejkrásnější kopec Malé Fatry považují Velký Rozsutec, toho rozervaného zubatého fešáka, který dosahuje výšky 1610 metrů nad mořem. Tam se dnes vydáme i my, cesta nám bude trvat až šest hodin a začínáme právě v soutěsce Horné diery.

Zbývá tedy zdolat všechny ty žebříky a nutno dodat, že nahoru se jde lépe, než když tudy musí člověk sestupovat.

Už ale vidím první záchytný bod: sedlo Medzirozsutce, odkud lze za necelou půlhodinu vyběhnout na Malý Rozsutec (1229 metrů nad mořem).

Nás ale čeká ostrý výstup na jeho vyššího bráchu. Je po dešti a kameny kloužou, na několika místech se stále ještě drží sníh. Problémy mají i ti, kteří sestupují dolů. Opatrně našlapují a úzkostlivě se drží kletě podél cesty.

Dech popadám až těsně pod vrcholem, najednou se cesta umírní a poslední metry vedou po hřebeni. Tak, teď ho mám na dosah. Stojím v sedle přímo pod vrcholem a bílá cedule mi hlásí: Velký Rozsutec – 5 minut.

Je to úleva. Dobyla jsem vrchol, stojím ve výšce 1610 metrů nad mořem. Jsem výš, než kdybych si vyšlápla na Sněžku, nejvyšší českou horu.

Usedám na jeden z balvanů a kochám se výhledem, kvůli kterému se sem Češi znovu a znovu vracejí. Tamhle je Malý Rozsutec, tohle je Stoh a tam vzadu, kde končí ta vyšlapaná pěšina – hřebenová túra Malou Fatrou, by snad mohl stát Velký Kriváň.

Vracím se do sedla těsně pod vrcholem a mířím dolů. Tohle je snad nejtěžší úsek celé cesty – část skály je nutné obejít s pomocí řetězů. Myslela jsem si, že to nejhorší mám již za sebou, ale prudký sešup dolů do sedla Medziholie dá také pěkně zabrat. Právě jsem zdolala 425 výškových metrů.

Stojím na louce, kterou pokryl koberec rozkvetlých žlutých květin. Usedám na něj a znovu si prohlížím tu rozervanou skálu – Velký Rozsutec.

Cesta dále vede lesem, ocitám se na Šlahorce, posledním vrcholu dnešního výšlapu, a pak už scházím dolů do Štefanové, kde ráno tahle krásná túra začala.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group