ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto v ČR

    Na stáncích od 2. července

Dobrodružství na pltích

Dobrodružství

Na Slovensku se v dobách před průmyslovou revolucí plavilo zboží po mnoha řekách – především po Váhu, Oravě a Kysuci. V Polsku pak po Dunajci. K dopravě se používaly speciálně upravené vory zvané pltě (slovensky plte). Voraři neboli pltníci provozovali svou sezonní živnost od května do října. Práce to nebyla jednoduchá, protože cestou číhaly různé nástrahy – hlavně nebezpečná skaliska a zrádné peřeje. Nebylo výjimkou, že se celý náklad vyklopil a pltníci museli zachraňovat holý život. Řada z nich našla vřece i smrt… Odměnou za úspěšné splutí těžkých úseků bylo „pročištění hlavy“ v pltnických krčmách, které dříve sloužily jako občerstvovací a nocležní stanice.


Soumrak nad vorařstvím odstartovalo budování železnic v druhé polovině 19. století, přesto se na mnohých řekách pltě plavily ještě v období první československé republiky. Definitivní hřebík do rakve zasadila slovenským pltím výstavba přehrad po druhé světové válce.

Na převážně polském Dunajci se pltě používaly nejdéle a jejich plavba se postupně přeměnila ve vyhlášenou turistickou atrakci. Z dlouhodobě úspěšně zavedeného pltnictví na Dunajci vzešly před nedávnem impulzy ke znovuoživení zaniklého řemesla na Váhu, Oravě a Hronu.


Za krásnou pannou po Dunajci

Vyhlídková plavba na pltích po Dunajci patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v Pieninském národním parku na severovýchodě Slovenska. Polská řeka Dunajec, která přitéká z Tater a vlévá se do Visly, protéká na úseku zhruba 8 km překrásným kaňonem, jenž tvoří slovensko-

-polskou státní hranici. Přírodní kulisy zde tvoří monumentální vápencová skaliska a příkré svahy, jež se zvedají až do výšky 300 m nad hladinu řeky.

Jedna plť, která pojme 15 až 20 cestujících, je tvořena pěticí dohromady svázaných úzkých dřevěných člunů, obsluhu vykonávají dva pltníci. Vyplouvá se z obce Červený Klášter, končí se u státní hranice poblíž vesnice Lesnica. Za zhruba 80 minut plavby si několikrát zrůzných stran prohlédnete charakteristickou siluetu vrchu Tri koruny, dozvíte se, jak vznikl název Pieniny a kde Juraj Jánošík přeskočil Dunajec ze Slovenska do Polska. Spatříte také sedm zkamenělých mnichů i krásnou pannu, za kterou tajně chodili. Uvidíte znak – polskou orlici na skále, a když zakloníte pořádně hlavu, rozeznáte drobné lidičky na skalním útesu Sokolica, nejkrásnějším vrchu Pienin.


Dřevěným plavidlem po Váhu

Zatímco plavba po Dunajci má dlouholetou tradici, splutí Váhu je zatím stále ještě novinkou, která teprve proniká mezi turistickou veřejnost. Plavba probíhá v nejkrásnějším místě kolem Váhu – v úzké soutěsce zvané Domašínský meandr mezi Vrútkami a Strečnem, kde si řeka prořezává cestu napříč Malou Fatrou. Vážské pltě se liší od pieninských tím, že se jedná o celistvé dřevěné plavidlo, které nelze při převozu rozložit. Také pltníci nepoužívají ke kormidlování volné bidlo, ale pevně ukotvené veslo.

Plavba po Váhu vede civilizací poněkud dotčenějším územím (silnice, železnice, tunely, mosty, dráty vysokého napětí), než je Pieninský národní park okolo Dunajce, na kráse a zajímavosti jí to však rozhodně neubírá. Kdo jezdí na Slovensko častěji, jistě tento úsek notoricky zná z oken auta, autobusu či vlaku. Pohled z řeky je však úplně jiný – pestřejší a hezčí.

I na Váhu je plavba v délce 7 km doprovázena výkladem o bezprostředním okolí, kterému nechybí humorná nadsázka. Dozvíte se perličky ze života starých pltníků, zjistíte, proč přes Domašínský meandr vedou dva železniční tunely a proč se například nemáte při průjezdu osobního vlaku po železničním mostě nad vámi dívat vzhůru. Okolo sebe můžete obdivovat zrádná skaliska Margitu a Besnou, zříceniny Starého hradu a Strečna a při velkém štěstí prý i medvěda v lese na břehu.


Kde nastoupit na plť a za kolik

Dunajec

Na plť se nastupuje v Červeném Klášteře, a to buď přímo u kláštera, anebo výše proti proudu ve vesnici. Ještě výše lze začít u obce Majere. Cena lístku pro dospělého se pohybuje od 200 do 250 slovenských korun, přepravu nabízí několik společností. Do Červeného Kláštera jezdí autobusy ze Staré Ľubovně, méně z Kežmaroku nebo Popradu. Celodenní parkování osobního auta stojí 50 Sk. Po absolvování jízdy máte několik možností, jak se vrátit zpět. Nejjednodušší varianta je pěší pochod po pohodlné cestě proti proudu na slovenské straně řeky. Další možností je jízda autobusem či mikrobusem, kterou zajišťuje při dostatečném počtu zájemců chata Pieniny, vzdálená necelý kilometr od konečného přístaviště. Cena pro dospělého činí 50 Sk (autobus), resp. 60 Sk (mikrobus). U chaty Pieniny je v provozu i půjčovna kol, přičemž kolo můžete vrátit v Červeném Klášteře. Časový limit je 1,5 hodiny a půjčovné činí 100 Sk.

Váh

Výchozím bodem pro plavbu na pltích po Váhu je turistická informační kancelář ve Strečně, která stojí naproti kostelu v centru obce. Zde si zakoupíte lístek (250 Sk) a obdržíte informaci, v kolik hodin začíná vaše plavba. Lístky a čas plavby lze domluvit i předem na telefonním čísle 00421 907 196 999 (www.strecno.sk, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Ve stanovenou hodinu odjíždí od kanceláře mikrobus (jízdné je v ceně lístku) s pasažéry na místo, kde se nastupuje na plť. Jízda pltí končí opět ve Strečně u převozu přes Váh, asi 200 m od turistické informační kanceláře.

Do Strečna se dostanete vlakem nebo autobusem ze Žiliny. Parkování u turistické informační kanceláře je bezplatné. Vyjížďku na pltích si můžete doplnit výšlapem na Starý hrad nebo zříceninu Strečna.

Orava

Zavedenou pltnickou trasou na této řece je úsek Horná Lehota – Oravský Podzámok, která připomíná důležitou historickou obchodní trasu, po níž se vozilo zboží z Polska do Uher. V červenci a srpnu se jezdí denně od 9 do 17 hodin, plavba trvá 1 hodinu a stojí 280 Sk. Na objednávku lze zařídit termínovanou vstupenku na Oravský hrad, která časově navazuje na plavbu pltí. Více informací na www.plte-orava.sk.

Na řece Oravě se jezdí na pltích ještě z Párnice do Kralovan. Jedná se o nejkrásnější, 8 km dlouhou část řeky před ústím do Váhu. Cena 350 Sk zahrnuje plavbu vdélce 1,5 hodiny i zpáteční dopravu.

Hron

V loňském roce odstartovaly po mnoha letech první pltě i na Hronu. Projekt nazvaný „Tancujúce plte na Hronu“ funguje denně od 9 do 16 hodin. Jezdí se buď ze Sliače do Zvolena (55 minut), nebo ze Zvolena doBudče (1 hodina 20 minut), sezona trvá od 15. dubna do 31. října. Informace získáte na tel. 0905 169 029, rezervaci plavby je třeba domluvit na čísle 0907 612 315. Jízdu na pltích si lze zpestřit posezením v krčmě Matúšov dvor s pltnickým menu nebo opékáním slaniny a špekáčků ve vodáckém táboře v Budči.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group