ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Malebné knížectví

Malebné

Lze to poznat jen podle všudypřítomných červeno-modrých vlajek s knížecí korunkou. Zájemci o lichtenštejnské razítko do pasu ho získají ve vaduzském informačním centru. Lichtenštejnsko je sice samostatný stát, se Švýcarskem je však spjaté pevnými pouty. Švýcarsko hájí zájmy Lichtenštejnska při mezinárodních jednáních, spojují je linkové autobusy, společná je i měna – švýcarský frank.

Dějiny země se začaly psát na počátku 18. století, kdy Johann Adam Andreas z Lichtenštejna koupil nejprve panství Schellenberg (dnes Dolní země) a poté sousední Vaduz (dnes Horní země). V roce 1719 se obě části spojily a vzniklo nezávislé Lichtenštejnské knížectví. Po většinu 19. století bylo Lichtenštejnsko součástí německé konfederace, potom se spojilo se sousedním Rakouskem a v roce 1923 podepsalo celní a hospodářskou unii se Švýcarskem.

Lichtenštejnsko je konstituční monarchií, hlavou státu je kníže Hans Adam II. z Lichtenštejna a funkce se předává vždy nejstaršímu členovi rodiny. Vnitřní politiku však ovlivňuje systém parlamentní demokracie. Vláda má pět členů, parlament dvacet pět.

Hlavní půvab Lichtenštejnska spočívá v tom, jak je malé. Tak malé, že se zde zprávy dodnes netisknou, ale předávají ústně. Zabírá plochu pouhých 160 km2, ale lze se tu projít po pláži Rýna i vystoupat na horské vrcholky, které sahají až do výše 2600 metrů. Alpy pokrývají dvě třetiny země.

V Lichtenštejnsku žije vjedenácti obcích celkem třicet pět tisíc lidí, takže je tu cítit téměř rodinná atmosféra. Knížecí rodina otevírá každý rok 15. srpna, kdy země slaví Národní den, brány svého jindy nepřístupného hradu nad Vaduzem, zve občany Lichtenštejnska do zahrady na drink a pořádá pro ně rodinný festival.

Knížecí hrad nelze přehlédnout. Vypíná se přímo nad centrem Vaduzu. Je to středověká pevnost rozšířená v16. a 17. století. Mezi nejstarší části komplexu patří vězení z 12. století. Pro turisty není hrad přístupný, v Muzeu výtvarného umění ve Vaduzu lze však zhlédnout alespoň obrazy velkých holandských mistrů Pietra Brueghela staršího, Rubense, van Dycka a Halse ze soukromé knížecí sbírky. Moderní stavba muzea ve tvaru velké lesklé kostky, postavená z čediče zabarveného antracitem, navíc nabízí směs uměleckých děl z 20. a 21. století a je považována za nejlepší adresu umění mezi Bregenzem a Curychem.

Za návštěvu stojí i knížecí vinné sklepy v Hofkellerei, které nabízejí ochutnávky vína, semináře a výlety. Za Vaduzem se rozkládá knížecí vinice, která produkuje sedm hlavních vín a také místní verzi šampaňského. Lze ji projít po vinné stezce s informačními tabulkami, které znázorňují celou cestu od hroznů až kvínu.

Lichtenštejnsko vydává od roku 1912 vlastní známky a výtěžek tvoří až patnáct procent jeho příjmů. Zdejší známky vyprávějí příběhy země a lidí, zvyků a tradic. Všechny lze vidět v Poštovním muzeu z roku 1930, kde jsou také vystaveny historické dokumenty, nářadí a artefakty poštovní historie.

V celém knížectví panuje odjakživa klid a pohoda. Dokonce i Napoleon opustil tuhle zemi v míru. Armádu tu zrušili jako zbytečnou již v roce 1868. Přátelskou pohostinnost Lichtenštejnska lze vychutnat například v některé z mnoha pouličních kaváren přímo na hlavním bulváru pětitisícového Vaduzu.


Zemské muzeum

Zemské muzeum sídlí v budově původního hostince U Jelena, který sloužil i jako sídlo vlády. K exponátům patří památky z doby kamenné nalezené při místních vykopávkách, šperky, římské mince, zbraně z období alemanských kmenů (4.–8. století n. l.) a folklorní artefakty.


Národní muzeum

Představí vám Lichtenštejnsko od A do Z. www.landesmuseum.li


Muzeum umění

Kunst Museum ve Vaduzu patří k evropské špičce. Návštěvníka zaujme netradiční vzhled budovy, avantgardní výstavy i řešení expozice. www.kunstmuseum.li


Goethova stezka

Naučná trasa se sedmnácti zastaveními představí Vaduz jako místo umění, architektury, historie, dobré kuchyně a vína. Malbun

Malbun je považován za jeden z nejkrásnějších přírodních rájů v Alpách. Leží v nadmořské výšce 1600 metrů a v zimě nabízí zdejší lyžařské středisko 21 kilometrů sjezdovek od jednoduchých až po černé.


Centrum sokolnictví

V Galinském sokolnickém centru

v Malbunu je možné v létě navštívit čtyřicetiminutovou show, během které přelétají orli, sokoli, jestřábi a sovy centimetry nad hlavami návštěvníků a vracejí se zpět na ruku sokolníka.


Lyžařské muzeum

Lyžařské muzeum ve Vaduzu dokumentuje historii lyžování od počátků do dnešních dnů. Nechybí tu ani výstroj, ve které Lichtenštejnka Hanni Wenzelová vyhrála v roce 1980 olympijské zlato.


Suvenýry

Mezi typické suvenýry z Lichtenštejnska patří známky, víno, čokoláda, keramika, hodinky a šperky. Ochutnávku a nákup vína z knížecích sklepů můžete uskutečnit přímo ve Vaduzu. Místní vína jsou i vhodným a originálním dárkem a jejich cena je velmi přijatelná. Zkuste např. místní růžové. Více na www.hofkellerei.li. Pro nákup suvenýrů se můžete zastavit v Edelweiss & Quick Tourist-Office ve Vaduzu, na počkání vám na typický švýcarský nožík nanesou jmenovku podle přání.


Cestujte výhodně

Liechtenstein Tourismus (www.tourismus.li) nabízí balíčky pro skupiny i jednotlivce a mnoho dalšího. Např. víkend včetně přenocování a tzv. Erlebnispassu, vstupenky na prakticky všechny lichtenštejnské atrakce (celkem je jich 25), stojí 94 CHF. Samotný Erlebnispass přijde na 19 CHF pro dospělého a 9,59 CHF pro dítě (6–15 let) s platností na 2 dny.


další zdroj informací na www.liechtenstein.li


TIP KOKTEJLU


Od Velikonoc do půli října si můžete vychutnat půlhodinovou jízdu Vaduzem a jeho okolím červenomodrým turistickým vláčkem a z reproduktorů poslouchat informace o historii země, památkách a knížecím sídle. V nabídce je i výklad v češtině.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group