ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Matterhorn nebezpečná kráska

Matterhorn

Walliské Alpy patří do skupiny Západních Alp. Hraničí s Alpami Bernskými, Lombardskými, Lepontskými, Grajskými, Freiburskými a skupinou Mt. Blanc. Matterhorn jako jeden z nejvýznamnějších alpských vrcholů dlouho odolával pokoření ze strany horolezců. Lákal i bral lidské životy a nikomu nedovolil povstat na svém vrcholu. Až 13. července roku 1865 se to podařilo hned sedmi členům výpravy.


Hlavními iniciátory byli Angličan E. Whymper a Francouz M. A. Croz. Při sestupu zahynuli pádem čtyři členové této výpravy, mezi nimiž byl i Michel Auguste Croz ze Chamonix. Prvovýstup byl proveden severovýchodním švýcarským hřebenem. Pět dní po návratu této expedice dobyli vrchol další horolezci, ale italskou cestou.

Vzdálenost z Prahy do městečka Täsch, které je výchozím místem okolí Matterhornu, čítá kolem 1300 km. Täsch, ležící v nadmořské výšce 1443 m, je poslední místo v údolí Mattertal přístupné automobilem nebo busem. Je zde několik hezkých kempů, které jsou samozřejmě levnější a méně obsazené, než v Zermattu. Cena za jednu osobu a stan se pohybuje kolem 15 CHF. Přímo pod täschským vlakovým nádražím se nachází velké parkoviště. Parkovné autobusu za 6 dní vyjde na 110 CHF, auto na den stojí 7 CHF. Do Zermattu se pak dostanete po silnici nebo po pěšině vedoucí nad nádražím. Nejjednodušší a o něco rychlejší způsob je využitím vláčku. Cena jízdenky je kolem 7,50 CHF. Ještě levněji vyjde použití taxíku, přibližně 5 CHF na osobu.

Zermatt leží ve výšce 1616 m. Je to jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších horských městeček Švýcarska. V okolí Zermattu se skrývá osmadvacet čtyřtisícových vrcholů. Na procházkách mezi zermattskými domy nelze minout pomník A. Seilera, který se zasloužil o vznik zdejšího hotelového komplexu. V roce 1854 byl otevřen první horský hotel v Zermattu – Monte Rosa. Najdete tu i pamětní desku novináře E. Whympera. Za návštěvu stojí určitě i horolezecký hřbitov s pomníkem obětí výstupu na Matterhorn, Horolezecké a Alpské muzeum, kde se můžete kochat mineralogickými, geologickými a botanickými sbírkami, dozvíte se tu něco o historii a vývoji horolezectví, výstroje a výzbroje horolezců, spatříte fotodokumenty z dob dobývání vrcholů.

Pokud byste chtěli být obdivované hoře co nejblíže, stačí si zakoupit lanovkovou jízdenku na Furi, Furgg nebo až na Schwarzsee do výšky 2582 metrů. Doporučuji koupit si hned zpáteční, vyjde to daleko levněji než samostatná jízdenka tam a zpátky (asi 30 CHF na osobu s batohem). Pokud vám to zdraví dovolí, můžete pokračovat výš. S pomocí teleskopických trekkingových hůlek to jde dobře. Cesta směřuje na chatu Hörnli Hütte (3260 m), výchozí místo pro horolezce toužící po vrcholu Matterhornu. Cesta mi trvala s dvacetikilogramovým batohem 135 minut. Okolí chaty Hörnli Hütte je krása, poezie, klid a pohoda. Zleva můžete rozeznat známé čtyřtisícovky Klein Matterhorn, Breithorn, Pollux, Liskamm, Monte Rosu a další. Na této chatě přenocujete za 35 CHF. Vlastníci horolezeckého průkazu zaplatí „jen“ 27 CHF. Pokud máte potřebné vybavení, odvahu, chuť a hlavně fyzičku, horský vůdce vás dovede až na ten fascinující a tolik fotogenický vrchol – Matterhorn.

Kolem druhé hodiny ranní vyrážíte na výstup. Vůdce vás celou dobu jistí lanem. Důvěřujte mu, chodí tudy už několik let. Zná rozmary této hory i počasí. Po několika hodinách dojdete kchatě Solvay, do výšky 4003 m. V případě nouze tu můžete i přenocovat za 20 CHF (dá se i zadarmo, jak jsme zjistili od členů naší výpravy). K dispozici máte několik dek a vysílačku, kterou můžete v těžké chvíli přivolat vrtulník.

Kolem poledne začíná hora ožívat. Sníh a led na jejích svazích taje pod ostrými paprsky slunce, kamenné laviny se stanou vašimi společníky až do pozdních odpoledních hodin. Vrchol je ohromující. Při výstupu je třeba myslet i na cestu zpět. Sestup je daleko obtížnější a nebezpečnější a na této hoře není o moc rychlejší než výstup.


TIP KOKTEJLU


Pět jezer za pět hodin s Matterhornem stále nadohled. To vše uvidíte, když si vyšlápnete túru z Blauherdu do Sunneggy. Sedněte do horského vláčku a jeďte na Gornergrat (3089 m) nebo se svezte lanovkou na Klein Matterhorn, vystoupíte na nejvyšší lanovkové zastávce v Evropě. Více info na www.MojeSvycarsko.com.


Výlety v okolí

V Zermattu je možné vystoupit i na další okolní známé vrcholy, např. Monte Rosu – na jeden z jejích vrcholů Dufourspitze (nejvyšší hora Švýcarska) do výšky 4634 m. Zubačkou za 32 CHF na Rotenboden, dále pěšky úbočím Gornergratu až k ledovci Gornergletscher, chata Monterosahütte (2795 m), po cestě značené mužíky směrem na Obere Platje, na rozcestníku je možné vybrat si trasu Monte Rosy a její vrcholy: náročnější výstup na Dufourspitze (4634 m) nebo nižší vrchol Nordend (4609 m). Z rozcestníku vpravo je už vidět ledovec Grenzgletscher, kudy se můžete pokusit o čtyřtisícové vrcholy Liskammu nebo Signalkuppe. Po návratu do Zermattu stojí za zhlédnutí vyhlídka asi 300 metrů nad městem – Edelwiess.

Monte Rosa pěšky. Z Zermattu nachatu Riffelberghütte, ke stanici zubačky Rotenboden, traverzem Gornergrat k ledovci Fornergletscher, na Untere Platje k chatě Monte Rosa (možnost přenocování za 25 CHF na osobu za noc).

Výstup na Breithorn. Na Gandeghütte,

do sedla Breithornpass až ke stanici

lanovky Trockener Steg, vrchol

Breithorn – dvoudenní výšlap s noclehem.


Horský vůdce

Bez jeho služeb se na Matterhorn nedostanete. Cena jeho práce za den se pohybuje mezi 400–700 CHF, záleží na obtížnosti a počtu klientů. V každé horské oblasti působí stovky horských vůdců, na které se můžete s důvěrou obrátit. Jsou kvalifikovaní zejména pro aktivity, které mohou být pro laika životu nebezpečné (horolezectví, pohyb po ledovci, canyoning atd.). Svaz švýcarských horských vůdců má své internetové stránky www.4000plus.ch.

Počasí

Informace o počasí v Zermattu na tel.: 0041 27 967 01 81. Na aktuální situaci na místě samém se můžete podívat prostřednictvím živé kamery umístěné ve výšce 3000 m na stanici Gornergrat – konečné zubačky – s výhledem na Matterhorn. www.swisswebcams.ch

Pojištění

Vhodné je zaplacení pojištění do hor, které vás přijde podle počtu dní na přibližně 30 CHF na rok.

Toto pojištění pokrývá i náklady spojené s případným využitím vrtulníku a klasickou lékařskou péčí.


Cesta autem

Praha – Plzeň – Rozvadov – Norimberk – Stuttgart – Schaffhausen – Curych – Luzern – Grimmselpass – Gletsch – Zermatt. Z Täsche je nutné jít pěšky asi 4 km a dojet kyvadlovým vláčkem nebo taxíkem do Zermattu. Dálniční známka do Švýcarska stojí 40 CHF na rok.


You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group