ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Kde odpočívají rentiéři

Kde odpočívají

O jeho někdejším významu svědčí tři dochované hrady, Castelgrande, Montebello a Sasso Corbaro, které byly zapsány na seznam světových památek UNESCO. Muzeum s expozicí věnovanou lidovému umění a tradičním řemeslům Ticina je umístěno v donjonu (opevněná obytná středověká věž) hradu Sasso Corbaro na východní straně města. Hradní věž s muzeem je dominantou celého údolí řeky Ticino až k Lago Maggiore.

V Ticinu žije dvě stě tisíc italsky mluvících obyvatel. Rozkvět tohoto kantonu se datuje od dokončení gotthardské železniční dráhy v roce 1882.

Ke skvostům Ticina na břehu Lago Maggiore kromě nádherné přírody patří Ascona, kdysi rybářská vesnička a od 19. století lázně. V bludišti uliček ve Starém Městě se lze orientovat podle řemeslnických krámků, v každém si můžete pořídit typický artefakt, který u sousedů nedostanete. Pro mnoho lidí se stalo synonymem jižního Švýcarska Lugano, vedle Curychu a Ženevy třetí švýcarské centrum bankovnictví, světoznámé letovisko na břehu jezera, kam s oblibou míří turisté a penzisté ze Švýcarska i Německa na letní byt.

Snad každý návštěvník Lugana se pěšky nebo na lodi vydá do Gandrie, rybářské vesničky na břehu jezera, kterou při své návštěvě Lugana obdivovali pražští spisovatelé Franz Kafka a Max Brod. Ve středomořském klimatu zde rostou olivy, cypřiše, vavříny, oleandry a rozmarýny.

Už od středověku se Ticino mohlo pyšnit skvělými architekty. Z těch současných světově proslul Mario Botta, tvůrce Muzea moderního umění v San Francisku nebo střediska moderního umění MART v italském Roveretu.

Do Montagnoly, vesnice nad Luganem, přijíždějí z celého světa obdivovatelé spisovatele Hermanna Hesseho, který zde žil v paláci Camuzzi. Ve věži paláce je nyní umístěno spisovatelovo muzeum. Ambrogio Pellegrini, ředitel muzea, je jeho velkým obdivovatelem:

Hermann Hesse bydlel v Casa Camuzzi od jara roku 1919, z terasy měl úžasný výhled na Luganské jezero a na Itálii. Prožil zde celých dvanáct let a všechno, co tady vidíte, vstoupilo do jeho textů a akvarelů: hory, jezero, jih, slunce, půda, domy, obrovské platany, to všechno na spisovatele blahodárně působilo, všechno tu koresponduje s jeho dílem. I jeho zahradnické práce u domu. Napsal tady Siddhárthu, Narcise a Goldmunda, všechny jeho verše, romány a dopisy jsou ovlivněny tímto místem...“


Tipy na výlet

Bellinzona a Alto Ticino

www.bellinzonaturismo.ch, www.ticino-tourism.ch

Křížová cesta vede k románské kapli Petronilla, věnované svatému Petrovi a Pavlovi. Cesta trvá 30 minut z Biascy, je lemovaná kaštany a skýtá krásné pohledy na krajinu.

Vesnička Curz`utt poblíž Bellinzony nabízí mnoho výletních míst. Jedním z nich je kostel San Barnard z 12. století.


Jezero Maggiore a jeho údolí

www.maggiore.ch

Zkušení horalé si mohou vyrazit na nezapomenutelný trek po vrcholcích údolí Verzasca, přes horské chaty Borgna, Cornavosa, Efra, Cognora a Barone.


Kolejová lanovka Orselina vás zaveze na Mt. Cardada (1340 m), kde na vás čekají dvě týpí, pevnost a jiné hry, které vás vrátí do dětství. Kromě úžasné vyhlídky, máte možnost navštívit i geologické observační centrum.


Robiei – nejdelší lanová dráha v Ticinu vás proveze fascinující horskou krajinou až k ledovci Basodino.


Jezero Lugano a okolí

www.lugano-tourism.ch

Monte Tamaro, ideální místo pro rodinnou dovolenou.

Čeká na vás celá síť stezek pro milovníky pěší turistiky i horských kol a také dobrodružný park s řadou aktivit

pro malé i velké. Letní novinkou je tzv. „bob run“ neboli dvousedadlová bobová dráha, jejíž rychlost vám vezme dech.You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group