ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Strašidelný masopust

Strašidelný

Ačkoli je jihošvýcarský kanton Valais lyžařský ráj, kde jedno moderní lyžařské středisko sousedí s druhým, v oblasti Lötschental vládne klid. Neproudí sem davy turistů, a tak si údolí uchovává malebný rustikální ráz.


Tři vesničky – Ferden, Kippel a Wiler – spojuje jediná silnice. Vine se mezi podsaditými dřevěnými domky, chlévy a typickými sýpkami na kuřích nožkách. Naši skupinu sem nalákala chuť zažít Tschäggättu, podivuhodnou tradici, která se koná každoročně poslední únorovou sobotu před Popeleční středou a je svéráznou obdobou masopustu. Až na to, že po vsi neproudí rozjařené masky sdobrosrdečnými úsměvy, ale prapodivní horští démoni.

Naše kroky vedou kmístní řezbářce paní Beatrix, která už léta vyrábí dřevěné masky do průvodu. „Dodnes se neví, jak Tschäggättä vznikla,“ říká drobná usměvavá dáma a pravidelně buší kladívkem do dlátka – ze špalku ve svěráku se tak pomalu vynořují rysy dalšího démona. „Říká se, že dřív žili v horách nezvykle vzrostlí lidé, kteří se živili jako pasáci dobytka. Za tuhých zim neměli co jíst, a tak se prý převlékali do děsivých kostýmů a scházeli do údolí krást. Druhá teorie zase tvrdí, že si převlek naopak navlékali ti, kteří chtěli svoje zásoby před lupiči uchránit,“ popisuje nám místní umělkyně a ochotně nás provádí po svém domě, uzpůsobeném na muzeum masek Tschäggätty. Má tu desítky vlastních výrobků i několik vzácných původních masek z přelomu 19. a 20. století. Jsou barvené přírodními barvivy, mimo jiné i zvířecí krví, a jejich ústa zdobí pravé kravské zuby. Na rozloučenou nás paní Beatrix varuje, že průvod je pro silné povahy. „Lapnou vás, pevně sevřou v náručí a do ucha vám ďábelsky zavrčí. A pustí, až když se jim zachce.“

Už slyšíme zvonění kravských zvonců, nedílné součásti „čegeťácké“ výbavy. Zvonění se blíží a ze tmy se postupně vynoří celý zástup strašidelných démonů. Vypadají zlověstně a majestátně zároveň. Asi třicítka dvoumetrových chlupatých obrů s ďábelským šklebem ve tváři. Blíží se k nám a začíná rej. „Čegeťáci“ se vrhají na kolemstojící pozorovatele, turisté výskají a utíkají, seč jim síly stačí. Než se dostat takové potvoře do drápů, je lepší utéct do bezpečí křivolakých uliček mezi chalupami. Průvod se pohybuje vesnicí a na tvářích lidí je znát zděšení i vzrušení. Naštěstí je to všechno jen hra, „čegeťáci“ umějí pořádně vyděsit, ale neublíží nikomu. Z Kippelu průvod zvolna pokračuje dál, až poté, co dorazí do konečné stanice, odhodí jeho aktéři masky a snimi i děsivé vzezření. Z horských démonů se najednou stávají usměvaví vesničané, kteří pospolu se svými oběťmi zapíjejí zážitky místním šnapsem či svařeným vínem.


TIP KOKTEJLU


Navštivte Sion, nejstarší švýcarské město a dnes

hlavní město kantonu Valais s jedinečnou kulisou dvou hradů a nezbytných vinic. Valais je největší vinařskou oblastí Švýcarska,

kde najdete i nejvýše

položenou vinici v Evropě.


Síla tradice

Ucítíte ji také v Nendazu (www.nendaz.ch), kde se každoročně koná festival alphornistů. Alphorn je starobylý hudební nástroj, ve Švýcarsku lidem pomáhal při komunikaci. Vesnice si pomocí něj předávaly zprávy a zvuk alphornu také svolával stáda z pastvin. Jestliže si chcete zkusit zahrát, máte šanci v létě, kdy se kromě festivalu konají i kurzy. V Nendazu se vedle hudby daří i malinám a meruňkám. Doporučujeme zakoupit je v obchůdku Produit de Nendaz pana Régise Metraillera.


Přímo do Lötschentalu žádná česká cestovní kancelář nejezdí, ale bez problémů vás tam zaveze žlutý poštovní autobus. Ubytování za příznivé ceny lze pořídit v tříhvězdičkovém hotelu Lötschberg (www.hotel-loetschberg.ch). Místo lyžárny poslouží stojan na lyže před vchodem do hotelu, kde lze lyže zanechat bez dozoru po celou dobu pobytu – ve Švýcarsku se prostě nekrade. A co si přivézt domů? Z Tschäggätty třeba malou dřevěnou masku horského démona od řezbářky, která sídlí ve vedlejší vesnici Willer. A samozřejmě švýcarské víno, výtečnou čokoládu a sýry.
You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group