ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

CHRÁNĚNÉ PERLY

CHRÁNĚNÉ PERLY

Staré město v Bernu (1983)Odborníci řadí historické jádro Bernu mezi světové kulturní dědictví UNESCO jako příklad zachovaného středověkého města s původním půdorysem ulic, se starobylými měšťanskými domy, renesančními kašnami a řadou dalších jedinečných památek.


V lesnaté krajině při řece Aaře založil roku 1191 zähringenský vévoda Berchtold V. město. „Nechť se jmenuje podle prvního zvířete, které tady skolíme,“ řekl prý své lovecké družině. Tak se také stalo. První padl medvěd, místo nazvali Bernem, a medvěd od té doby zůstal symbolem města až do současnosti. Ve středověku medvědy ve městě chovali pro potěšení a na tuto dávnou tradici dnes úspěšně navázali. Ostatně první kroky většiny návštěvníků města směřují právě k Medvědímu příkopu u mostu Nydegg.

Počátkem 13. století získal Bern statut císařského města, svůj zlatý věk však prožívá až ve století šestnáctém, kdy patří k největším městským státům na sever od Alp. Přes četné požáry – nejničivější postihl město roku 1405 – si Bern dokázal udržet svůj původní charakter. Měšťané už ve středověku dávali přednost širokým ulicím, raději se na jejich úkor vzdali náměstí. O to více krášlili různá zákoutí i ulice kašnami, ještě dnes jich v Bernu existuje kolem dvou stovek. Desítka znich představuje skutečná umělecká díla. Domy, z nichž nejstarší pochází z roku 1515, měly předsunutá, vzájemně propojená ochranná podloubí, stále propojují v neuvěřitelné délce téměř šesti kilometrů jádro města. Z ochranných hradeb zůstaly již jen dvě věže, Vězeňská (Käfigturm) a Zytglogge s orlojem, který oživují figurky medvědů. V malebných ulicích Spravedlnosti, Krámské, Chrámové a dalších lze objevit mnoho historických skvostů – gotickou radnici, barokní palác Erlacherhof, současné sídlo bernského starosty, již zmíněné bohatě zdobené renesanční kašny. Za zvlášť jasných podzimních dnů vyniká na bělostných kulisách Alp na obzoru dominanta Bernu, stometrová věž münsterské katedrály, vůbecnejvyšší ve Švýcarsku.

více o Bernu na www.bernetourism.ch

nebo na www.berninfo.com


Mimořádným kulturním zážitkem je návštěva nedávno otevřeného centra Paula Kleea Monument in Fruchtland, nazvaného podle jednoho malířova obrazu. Expozici zhruba dvou set obrazů organizátoři průběžně obměňují. Ojedinělou stavbu v podobě tří mohutných vln vzdouvajících se k obloze vytvořil přední italský architekt

Renzo Piano. více na www.zpk.org


You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group