ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

KDE JE NAUČIT LYŽOVAT

KDE JE NAUČIT

Mnohá přání rodičů i dětí jsou dnes vyslyšena. Třeba bezplatné parkování u vleku, lyžařské školičky v malých skupinkách a na zábavných kopcích, výlety do okolí a bezplatné vstupy do aquaparků pro držitele permanentek, vyhřívané klubovny, bobové dráhy, kvalitní jídlo u sjezdovek... Přinášíme několik námi prověřených tipů, s nimiž u dětí zabodujete.SKIAREÁL LIPNO – FOX PARK

Pro rodiny s dětmi je vhodný zmodernizovaný zimní areál Kramolín – nově nazvaný Lipno. S dětmi se tu opravdu počítá všude, např. v restauracích jsou běžná dětská menu, bobová dráha je vyhřívaná...

f Foxpark je vsoučasnosti jedno z největších a nejkvalitnějších výukových hřišť u nás. Sjezdovka má 120 metrů. O pohodlnou přepravu se starají dva pohyblivé koberce a 1 dětský vlek. Dále je zde víceúčelový lyžařský kolotoč, různé druhy figurek na svahu, dětské slalomy, nejrůznější průjezdy. K dispozici je i vyhřívaná klubovna. Hřiště je nejen pro nejmenší, ale také pro začínající dospěláky. V programu bývají i závody absolventů lyžařské školky o ceny a diplomy.

f Pro školní družstva je tu i Školní sjezdovka, tato lehčí trať měří 850 m, mezi snadnější patří i tzv. Promenádní.

f Fanoušci snowboardu zde najdou Snowpark.

f Dospělí si mohou zajezdit např. na Jezerní sjezdovce, nejdelší trati v areálu, která je dlouhá 1,25 km s převýšením 135 metrů a sklonem přibližně 11 %.

f Velkokapacitní parkoviště je zdarma.


BUBLAVA

Ve středu západního výběžku Krušných hor leží hraniční obec Bublava. V posledních čtyřech letech prošel lyžařský areál SKI – BUBLAVA zásadní rekonstrukcí.

f V areálu je pohodové lyžování a většinou i bez front.

f Široké sjezdovky všech stupňů a úplné technické zasněžení areálu.

f Lyžařská i snowboardová škola.

f Nové dětské lyžařské hřiště má vlastní lyžařský vlek.

f Ve snowparku jsou nové překážky.

f Časové i bodové jízdenky a slevy pro školní lyžařské výcviky.

f Parkoviště v blízkosti vleků zdarma.


KAŠPERSKÉ HORY a vydrýsek

Nový lyžařský areál, který byl otevřený v prosinci 2004, se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Z centra města je to asi 1 km. Lze parkovat přímo u areálu.

Jsou zde tři vleky, nejdelší z nich měří 540 metrů. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné aproto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Kvalitní sněhové podmínky jsou zajištěny moderním technickým zasněžováním. Nabízí se tu i večerní lyžování. Přímo v areálu je také přístup na 20 km běžeckých tratí, které se napojují na běžecké tratě v lyžařském areálu Zadov.

f Areál nabízí snowtubing nebo jízdu na saních tažených psím spřežením.

f Servisní poplatky za dětské lyže jsou nižší.

f V místě je půjčovna zimních sportovních potřeb pro děti, některé hotely půjčují i sáňky zdarma.

f Děti do 140 cm výšky mají zvýhodněné ceny permanentek a děti do 100 cm výšky lyžují zdarma.

f V areálu je cvičný svah s vlekem pro začátečníky.

f Lyžařská školka nabízí i výuku angličtiny (zdarma).

f Je zde dostatek občerstvovacích i „ohřívacích“ míst.

f Parkoviště s dohledem je pro návštěvníky zdarma.


Tip na rodinný výlet – návštěva Vydrýska z večerníčku u Turnerovy chaty v Povydří.


ŠACHTY – VYSOKÉ NAD JIZEROU

Na Semilsku je tzv. „středisko rodinného typu“ Šachty ve Vysokém nad Jizerou. Areál nabízí dobře upravené sjezdovky, nové bezpečné vleky, půjčovnu lyží a snowboardů, restaurace, parkoviště a centrum zábavy.

f Zvýhodněné dětské jízdné je do 140 cm výšky.

f Na Petruškových vrších je vedle svahů pro pokročilé lyžaře sjezdovka pro výuku dětí a hry, dlouhá 300 m, sideálním sklonem i pro malé snowboardisty. Dva cvičné vleky jsou zdarma. Výuka probíhá v malých skupinkách.

f Lyžařská školka zajišťuje i výuku angličtiny.

f Areál nabízí i projížďky na sněžných skútrech.

f Snowtubing na gumových nafukovacích kolech na různě zvlněné dráze.

f Hlídané parkoviště pro 150 osobních automobilů a několik autobusů je 50 metrů od hlavní pokladny a je zdarma.


BENECKO

Nejvýše položená ves v Krkonoších je i významným rekreačním střediskem. Na Benecku se uspokojí jak rodina s malými dětmi, tak s teenagery. Nabízí se zde hodně různorodých sjezdovek, běžeckých tratí i možností výletů.

f Vlek Jesen je vhodný pro výuku lyžování a snowboardingu, přímo na sjezdovce je i možnost malého občerstvení.

f Součástí areálu je vlastní lyžařská škola s přednostní jízdou na vlecích Jesen a s půjčovnou lyží, saní apod. A pro začátečníky se hodí i vlek Bulušek.

f Vleky Zvon 1 a 2 jsou ideální kombinací rodinného lyžování a u jedničky se také nachází SnowPark.


Tip na rodinný výlet – Farma Hucul na Janově Hoře. Vyjížďka na huculských koních nemá chybu a jet může celá rodina!


JIZERSKÉ HORY

f SKI AREÁL Ještěd u Liberce je jako jeden z mála evropských skiareálů dostupný tramvají. Má čtyři hvězdičky, které potvrzují kvalitu. Sjezdové tratě jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale také pro velmi zkušené a náročné lyžaře. Středisko bude v roce 2009 hostitelem mistrovství světa v klasickém lyžování.

f Pro držitele permanentek je vstupné do libereckého aquaparku zdarma.

f AreálKamenec u Jablonce nad Jizerou nabízí skicrossovou a snowboardcrossovou trať, speciální lyže je možné si vypůjčit na místě.


SEVERÁK – TANVALDSKÝ ŠPIČÁK A BEDŘICHOV

Středisko zimních sportů v nejchladnější oblasti Jizerských hor Severák, stejně tak středisko Bedřichov a Tanvaldský Špičák nabízejí příjemný pobyt zejména rodinám s dětmi.

f Najdou tady dětské vleky s různým profilem tratí.

f Snowpark je vybaven skoky a překážkami.

f Lyžařskou školu ve všech třech střediscích zajišťuje TJ Bižuterie.


BESKYDY

Severomoravská střediska zimních sportů stále obohacují nabídku. Sjezdovky pro začátečníky a lyžařské školky tu již nejsou vzácností.

f Mezi vyhlášená rodinná střediska patří Mosty u Jablunkova. V zimě se tady dá jezdit na třech sjezdovkách a využít i snowpark. Celoročně zde funguje horská vozíková dráha, jediná svého druhu vČR, a nedaleko v centru je i miniaquapark.

f Areál Morávka–Sviňorky vedle sjezdovek a snowparku nabízí i projížďky v saních tažených koňmi.

f Některá beskydská centra nabízejí i jiné vyžití kromě celodenního stání na lyžích. Například v Třanovicích a ve Velkých Kralovicích můžete vyzkoušet snowtubing.

f Ve Frýdlantu nad Ostravicí je pro vyznavače romantického sjezdování areál Solárka na hoře Ondřejník. Frýdlant jinak poskytuje báječné služby, jako je bowling, vybavená fit centra, kino a spousta pěkných kaváren.


Tip na rodinné výlety – mini zoo AQUA TERRA ve Štramberku nebo Technické muzeum TATRA v Kopřivnici.


SVINEC NOVÝ JIČÍN – VČELÍNEK

Lyžařský areál se nachází 3 km od centra Nového Jičína. Když máte chuť jít si zalyžovat, nikdo vás nenutí ani k řešení otázky, jak se k areálu dostat. Je to kousek krásné procházky na Skalky a po cestě na vrchol Svince. Nebo můžete jít z Loučky do spodní části sjezdovky. Pro ty, kdo chtějí jet autem, je upravena cesta z Loučky od benzinové pumpy až pod vlek.

f Hlavní sjezdovka je dlouhá 470 m a má převýšení 120 m.

f Lyžařské středisko má také dětský kopec Včelínek, kde se lyžuje na přírodním sněhu. Do budoucna bude také uměle zasněžovaný. Sjezdovka se skládá ze tří svahů o délce 150 m pro náročné i méně náročné lyžaře.


Karlov – pro malé i velké

Malý Hugo se předkloní a vjíždí do první branky. Právě jede nejdůležitější závod svého života, soutěží s tetou očokoládu, kdo dříve projede slalomem poskládaným z hůlek. Čtyřletý Hugo vítězí a sjíždí dolů k vleku Roháč v Karlově.

f Jesenické středisko nepatří mezi místa, kde by čeští lyžaři trénovali na světový pohár, je to ale příjemný areál, který ocení především rodiny s dětmi. Ceny jsou mírné, kopce přívětivé pro děti, pro dospělé je to ideální místo, kde si mohou trénovat carving, lyžování na vykrojených lyžích, kterému propadá stále více lidí.

f Ostřejší jízdu si dospělí mohou vyzkoušet na sjezdovce Lokomotiva, která je označená černou barvou (jako nejtěžší). V Karlově jsou však i dvě příjemné červené sjezdovky – Myšák a Kazmarka.

f Nevýhodou karlovských sjezdovek je fakt, že žádná z nich neměří více než 800 metrů. I to ale přináší svá plus: jen málokterý víkend to tady praská ve švech. A kdo se sem vypraví v týdnu, čeká ho pohodové lyžování.

f Karlov a nedaleká Malá Morávka jsou přívětivé Jeseníky. Staré chaloupky dostaly nový kabát, některé z nich se proměnily na penziony a restaurace. A o občerstvení není nouze: na hospůdky s teplým svařákem narazíte na každém rohu.

f Večery tady ale mohou být dlouhé. Do kina či na bazén se musí až do Bruntálu, pokud se tedy nerozhodnete pro večerní lyžování.

f Karlov je ideálním místem pro běžkaře. Velmi snadno se odtud dostanou na jesenickou hřebenovku, která bývá vyznavači bílé stopy označována jako jedna z nejkrásnějších v Česku. text Karlov Jana Nevěčná


You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group