ikoktejl

ZLATO Z BASILEJE

ZLATO Z BASILEJE

Mistrovství světa v agility je nejenom jedním z nejprestižnějších závodů v roce, ale je to zároveň velká oslava tohoto sportu. Jestli chcete zjistit, jak silné máte nervy, doporučuji vám přihlásit se do reprezentace (podmínkou je samozřejmě mít psa na určité výkonnostní úrovni). Možná si ale nakonec po všech prožitých peripetiích položíte otázku, jestli vám to vůbec stálo za to. Pokud však máte zájem zažít třídenní drama, vidět úžasné výkony a šťastné i smutnější chvíle jednotlivých závodníků ze všech koutů světa a to vše ještě spojit s tancem a dováděním (ano, v době přestavby a prohlídky parkurů se halou rozezní hudba a všechny veselé povahy se dají do společného tance), neváhejte navštívit MS jako divák.

MS 2006 proběhlo 6.–8. října ve švýcarském městě Basilej. Perfektně zvládnutou organizací po celou dobu závodu Švýcaři potvrdili pověst  výborných pořadatelů. Místem konání byla velmi pěkná hala St. Jakob-Arena, s dostatečně velkými tribunami a účinnou klimatizací. Jen při nedělním finále, kdy bylo hlediště přeplněno, nebyla teplota úplně ideální (ale stále ještě byla snesitelná). Již tradičně se kromě občerstvení dalo koupit všechno možné se psí tématikou, od přívěsků na klíče přes trička, boty a knížky až po překážky.

Pro závodní týmy sice nebyly k dispozici šatny přímo v aréně, ale vedle haly byl zbudován rozlehlý stan, jehož vnitřní prostor byl rozdělen příčkami na menší oddíly sloužící výpravám jednotlivých států. Místo bylo oploceno a měli sem přístup jen závodníci a členové realizačních týmů, kteří tu měli připraveno občerstvení za nižší ceny. Potěšující bylo také velmi snadné a pohodlné venčení psů.

Slzy už při zahájení

Pro závodníky začalo mistrovství již ve čtvrtek, kdy probíhaly veterinární kontroly a tréninky. Každý stát měl pro trénink přesně vyhrazený časový limit, kdy bylo možno seznámit psy s povrchem a překážkami. Protože se ve startovním poli objevili závodníci ze 34 států, byl tento časový limit velmi krátký. Většina zemí zvolila taktiku rozdělení parkuru na tři části. V každé části trénovala jedna velikostní kategorie (na parkuru tedy běhaly po celou dobu tréninku všechny týmy daného státu). Nakonec se pro tuto strategii rozhodli i čeští reprezentanti. Povrchem parkuru byla, tak jako v minulém roce, umělá tráva. Většině psů to při běhu neklouzalo, jen někteří páníčci měli občas problém. Na vině byla dle mého názoru voda, která kondenzovala na povrchu „koberce“.

Oficiálně bylo mistrovství zahájeno v pátek ráno. Reprezentace jednotlivých států postupně vcházely do haly, kde byly vítány bouřlivým aplausem fanoušků. Velmi pěkným nápadem byla projekce krátkého dokumentu ukazujícího charakteristická místa jednotlivých zemí. Atmosféra byla natolik silná, že slabším povahám vháněla slzy do očí.

Potom již odstartoval samotný závod. Rozhodčími byli Mia Laamanen z Finska a Peter Kindle ze Švýcarska.

Chybělo jen trošku štěstí…

Největší konkurence se jako obvykle sešla v kategorii large. Za ČR startovali v jednotlivcích Jitka Novotná s Aktijí, Radomír Hošta s Keanem a Martina Klimešová s Aralií. Pro Martinu se tak jako pro mnoho dalších psovodů stala, osudnou kombinace překážek hned po startu, kde si vysloužila s Aralií odmítnutí. Jitka s Radomírem naštěstí tento úsek zvládli skvěle a oba doběhli do cíle bez trestných bodů. Nakonec z toho bylo pro Jitku nádherné průběžné 13. místo (což je v této kategorii opravdu úspěch) a pro Radomíra místo 19. Ve finálovém běhu se bohužel Radomíra s Keanem štěstí nedrželo a obdrželi pět trestných bodů za skočenou sestupnou zónu na kladině. Avšak svým velmi pěkným a dravým výkonem mnohé překvapili (šlo o jejich vůbec první start na MS) a jsou určitě českou nadějí do budoucna. Jitka Novotná s Aktijkou předvedli i v openu bezchybný výkon,  trať jim však úplně nesedla. Celkově nakonec vybojovaly v obrovské konkurenci 16. místo.

Zajímavostí je, že v této kategorii opět vyhrál závodník startující z prvního místa. Byla jím Sarah Lorentzen z Dánska, která porazila druhou Annu Eifert z Maďarska (po jumpingu na 3. místě). Na třetím místě skončila mistryně světa 2005 Sylvia Vaanholt z Německa, která startovala po jumpingu ze stříbrné pozice. Sylvia odložila operaci lokte a z nemocnice „odskočila“ dokázat, že agility opravdu umí. Všichni psi v první desítce byli plemene border kolie.

V kategorii medium jednotlivci jsme měli tři horká želízka v ohni. Olinu Edrovou s Adderem, Evu Lačňákovou s Digger a Radovana Lišku s Eminent Enyou. Při jejich bězích však agiliťácké štístko naneštěstí zrovna spalo, Radovan s Eminent ani Eva s Digger netrefili správný náběh do slalomu. Olina s Adderem sice běželi bez trestných bodů, avšak menší chybou po látkovém tunelu ztratily drahocenný čas. Celkový výsledek stačil „pouze“ na 17. místo. Ve finálovém openu však Radovan s Olinou zazářili. Radovan se v tomto běhu umístil na druhém místě a Olina skončila na čtvrtém. Svým výborným výkonem v druhém kole se pak Olina posunula ze 17. místa na nepopulární čtvrté. Z MS si tedy odvezla s Adderem bramborovou medaili. Zlato získal v této kategorii Fin Jari Svomalainen s kooikerhondje, na druhém místě skončila Jeniffer Crank z USA se šeltií před Patrickem Krierem s novoskotským retrívrem z Lucemburska.

V kategorii small jednotlivci nás reprezentovali Adéla Králová s Rupione-Baby, Olina Edrová s Enticing Eve a Dana Sedláková s Argem. Adélka běžela jako vždy velmi rychle a na pohled s ledovým klidem, bohužel Baby ke konci tratě minula zeď. Dana Sedláková, která startovala na MS opět po delší pauze, zaběhla jumping bez trestného bodu ve velmi slušném čase. Nakonec skončila na 6. místě a získala tak velmi dobrou pozici pro start finálového openu. Olina podala sice bezchybný výkon, ale kvůli horšímu času skončila po prvním kole na 34. místě.

I open small byl pro české reprezentanty ve znamení smůly. Dana zaběhla nádherný běh, bohužel byla diskvalifikována poté, co Argo neproskočil kruh. Pro umístění na MS je prostě potřeba i trocha toho štěstí. Třeba čeká na Danu příští rok. Olina zaběhla opět čistý běh a celkově skončila na 14. místě. Adélka se v openu po malé chybičce diskvalifikovala na samém konci parkuru. Škoda, do té doby bezchybný a velmi rychlý běh by Adélce v openu jistě přinesl výborné umístění. Tato talentovaná slečna má však před sebou určitě ještě spoustu vítězství. Mistrem světa se stal Martin Eberle ze Švýcarska s pudlem, stříbrná skončila ruska Světlana Tumanova s nestárnoucím špicem Osbornem. Tak trochu kuriozitou bylo umístění dvou týmů na třetím místě. Světlana Kreslina z Litvy a Daniel Schröder z Německa dosáhli v součtu obou běhů na setinu stejného času.

Zlatá a stříbrná radost

V závodě družstev kategorii large jsme nezabodovali, ale za zmínku stojí dva krásné a čisté parkury Martiny Kučerové s Blackie.

Zato soutěž týmů kategorie small a medium přinesla České republice spoustu radosti. „Smolíci“ ve složení Adéla Králová s Baby, Olina Edrová s Enticing Eve a Eva Lačňáková s Orkou vybojovaly první místo a staly se tak mistry světa! Jumping i open zaběhly holky s čistým štítem, tedy bez trestného bodu. S  jedinou chybičkou a velmi těsně skončilo družstvo „medíků“ na druhém místě. Gratulovat můžeme Martině Podešťové s Gwendolyn, Olině Edrové s Adderem a Radovanu Liškovi s Eminent Enya. Všechny výsledky naleznete na www.agility-wc2006.com/.

Pokud jste alespoň trošku fanda do agility a chcete vidět běhy nad kterými se tají dech, pobavit se a popovídat si se stejnými nadšenci (přitom můžete procvičit i svoje jazykové znalosti), neváhejte navštívit MS v roce 2007. Stojí to za to!

Napsala: Martina Klimešová

Náš tip:

Kompletní výsledky najdete na

Videa našich úspěšných týmů najdete
na

ROZHODČÍ

Mia Laamanen působí jako FCI mezinárodní rozhodčí od roku 2000.  Agility se věnuje od roku 1991, závodit začala s finským lapphundem Likka. Později se účastnila agility soutěží s border kolií Wäinö, se kterou se stala finským a švédským šampionem.

Peter Kindle je FCI mezinárodním rozhodčím od roku 1997. Agility se stalo jeho koníčkem již v roce 1990. Nejprve běhal se zlatým retrívrem Tinou. Tinina  závodní kariéra však musela být ukončena kvůli zdravotním problémům. V roce 1996 se k agility opět vrátil, tentokrát s Flat Coated retrívrem Daskou. Dasce je nyní deset let a již se soutěží neúčastní. Od roku 2003 pracuje Peter s belgickým ovčákem tervueren Massai.