ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ZILLERTAL  TŘI PŘEHRADY A NEDOTČENÁ PŘÍRODA

Výjimečně krásná technická díla z druhé poloviny dvacátého století představují hráze hvězdice tří rakouských přehradních systémů na rozhraní Tyrolska, Korutan a Salzburgu. Nepatří sice k těm nejvyšším v Alpách, ale jsou harmonicky zasazené do okolní přírody. Mezi přehradami (skupina Zillertal, Kaprun a Fragant) zvlášť vynikají Jahresspeicher Zillergruendl a Schlegeis nad tyrolským údolím Zillertal.

Ke korunám obou přehradních hrází vedou kvalitní asfaltové cesty. Vůbec to ale neznamená, že by se nedala zdejší příroda vychutnat jinak než z okénka automobilu. Silnici mohou využít i cyklisté, i když jde o velké převýšení a přímo lahůdkou je strmé stoupání v serpentinách, které představuje velkou zátěž. Navíc cesta k nádržím vede několika tmavými tunely, takže je třeba mít na kole i světlo. Sjezd zpět je pak rychlý a dlouhý a dá pořádně zabrat brzdovým gumičkám. V zimě se sem dá vyjet na běžkách, ale pozor na led v tmavých tunelech a na laviny.
Energetický systém zillertalských přehrad je založen na principu přečerpávání. Znamená to, že při využití levné noční energie se voda čerpá z níže položených nádrží na dně údolí do Zillergruendlu a Schlegeisu. Voda je tam přiváděna devět kilometrů dlouhými tlakovými potrubími, která jsou uložena ve štolách vedoucích v tunelech horských masivů. Pro krátké vykrytí výkonu v době energetických špiček se využívá vysoký vodní sloupec mezi centrálou v Mayrhofenu a vysoce položenými přehradami. Výkon také vylepšují všechny prameny v blízkosti, které jsou podchyceny a k elektrárně je přivádí vysokotlaké potrubí.
Oblast Zillertalu je turistickým rájem v zimě i v létě. Známý ledovec Hintertuxer Gletscher umožňuje celoroční lyžování, v létě jsou vysoko položené chaty plné turistů, kteří se pomocí kletterštajgů dostanou i na ty nejnepřístupnější štíty (Olperer 3476 m). Údolí také navštěvují paraglidisté a rogalisté a vede tudy romantická parní úzkokolejka.
červen 2005
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group