ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Kam kráčejí lázně?

lazneLázně už dnes nejsou jen léčení a prevence, ale jsou i místem, kde můžeme trávit dovolenou, příjemně si odpočinout a nabrat nové síly.

 
Kam kráčejí lázně?
 

zpracovala  Zuzana Suttner a redakce, vyfotografoval  Topí Pigula

 

Lázeňství v ČR je mladší než například v jižní Evropě nebo ve Středomoří s antickou minulostí. Přesto se i u nás pro terapii od nepaměti využívaly zdroje vývěrů minerálních a termálních vod a ložiska rašeliny, slatiny a bahna. Ke vzniku lázní často přispěla i silná osobnost reformátorského léčitele nebo lékaře, který prosadil využití daného zdroje.
 

Za posledních patnáct let se v ČR realizovala řada projektů, které propagují prostředí lázeňských měst a jejich konkurenceschopnost v rámci Evropy. Ruku v ruce s tím postupně probíhají rekonstrukce ubytovacích kapacit a balneoprovozů a rozšiřují se komerční služby. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která registruje 65 procent všech pojištěnců, což je asi 6,6 milionu lidí – zaplatila v roce 2000 lázeňskou péči pro 86 500 klientů a dalším 16 500 přispěla. V roce 2004 už tato čísla klesla na 80 154, respektive 12 176. Protože v rámci našeho zdravotnictví nebyla zatím jasně stanovena pravidla pro hrazenou lázeňskou péči, zařízení se začínají orientovat na samoplátcovskou klientelu, na specializované programy pro českou i zahraniční klientelu. Balneologie a vodoléčba jsou jako obor přednášeny na univerzitě.

 

A vize budoucnosti? Co třeba takhle: Lázně v ČR jsou když ne světovou, tak evropskou jedničkou. Ve spolupráci s městy se jim podařilo přesvědčit zahraniční klientelu, že lázeňství je jedním z klenotů České republiky. Nabízí velmi dobrou kvalitu terapeutických a wellness služeb za dostupné ceny, což vyhledávají klienti převážně z Rakouska, Německa, Beneluxu. Pro klienty z anglosaských zemí nebo z Ameriky je zajímavé i to, že je nabídka doplněna o služby pro nejnáročnější, jako jsou aquaparky, dětská hřiště, sportoviště, rozmanité turistické výlety. Lázně prorazily s exkluzivními programy „golf a lázeňství“. A klienti ze zemí arabského světa oceňují útulnost a intimitu zdejších zařízení i vysokou profesionalitu v plnění všech specializovaných přání.
 
A česká klientela? Donutila zdravotní pojišťovny hradit jeden lázeňský pobyt za dva roky pro každého nad 40 let. Tím se lázeňství stalo součástí zdravotnictví. Místo slůvek léčení a relaxace se používá slovo prevence a přírodní zdroje. Průměrná doba nemocnosti se v ČR rapidně snížila.
  
VELICHOVKY
 
Zvláštnosti: Lázně mají rodinný charakter, výraznou architekturu, velmi příjemné klima. Hlavní lázeňská budova je pojmenována po prvním prezidentovi, který lázně navštívil v roce 1926. Pro příznivce cykloturistiky je tu půjčovna horských kol, v blízkosti jsou tenisové kurty, golf (blízký areál Nová Amerika), squash, bowling a další. Každý rok se 8. května koná vzpomínková jízda vojenských historických vozidel na počest kapitulace zdejšího nacistického vedení, které si z lázní udělalo ubytovnu pro německou armádu.
 
Historie: Blahodárné účinky zdejší slatinné zeminy objevil před rokem 1890 MUDr. Kutík a s přítelem hrabětem Harrachem přesvědčili majitelku panství baronku Bess-Chrostin a její sestru, aby založili akciovou společnost. První sezona tu proběhla již v roce 1898.
 

Léčba: Přírodním zdrojem je tu velmi hustá křídová slatina, složením ojedinělá v ČR. V léčebném programu je především rehabilitace pacientů s onemocněním pohybového ústrojí, po úrazech, před operacemi kostí a kloubů, včetně kyčelních náhrad, a po nich. Chloubou je v současné době nově otevřený balneoprovoz i kosmetické středisko Sothys. Novinkou jsou nově zavedené procedury jako amma masáž, reflexní terapie plosky nohy, lymfodrenáž a další. Lázně nabízejí i relaxační a rekondiční pobyty.

www.velichovky.cz

 

BĚLOHRAD

 
Zvláštnosti: Příznivé podhorské klima. Součástí vybavení je prostorný bazén s podvodními tryskami a perličkovou lavicí. Tenisový areál a nejmodernější minigolf v ČR.
 
Historie: První úspěšné pokusy s léčivostí místní rašeliny provedla pruská hraběnka Anna z Asseburgu a zasloužila se tak roku 1885 o vznik Anenských slatinných lázní.
 

Léčba: Základem jsou slatinné sirnoželezité rašeliny. Léčí se zde především onemocnění pohybového ústrojí, hlavně revmatické choroby, bolesti páteře, Bechtěrevova choroba, artrózy, stavy po úrazech a operacích, kořenové syndromy při onemocnění páteře a chabé periferní obrny. Také zde probíhá léčba deformujících jizev po úrazech a popáleninách. Součástí lázní je i Oáza krásy a zdraví.

www.belohrad.cz

  

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
 
Zvláštnosti: Jedny z nejmalebnějších českých lázní, dodnes si zachovaly atmosféru doby počátku 20. století. Jsou zde udržované parky, mírné klima, mimořádně čisté ovzduší a nově zrekonstruované části lázní v neoklasicistním stylu.
 
Historie: První zmínky o léčivém pramenu pocházejí z 15. století, ale lázně zde vznikly až později. Lékař Bernard Adler si uvědomoval léčivou sílu místního pramene a rozhodl se ho vyčistit a postavit nad ním ochranný altán. Místní ženy to ale považovaly za útok na právo čerpat si neomezeně vodu a vše rozbořily. Císař Leopold II. sem musel poslat „smírčí“ komisi a ta podnítila založení dnes věhlasných lázní. Vznikly v roce 1793 jako Ves císaře Františka.
 

Lázně navštěvují fotbalová mužstva Slovanu Liberec, Sparty Praha a Viktorky Plzeň, která se zde rekreují pod heslem – chceš-li vyhrát ligu, musíš v létě a v zimě načerpat sílu a kondici ve Františkových Lázních.

Léčba: Od počátku 19. století se začala k léčení využívat i místní sirnoželezitá slatina. Dnes se využívá 23 pramenů silně alkalických kyselek, slatina a přírodní léčivý plyn k léčbě nemocí srdce a cév, stavů po infarktu, pohybového ústrojí a gynekologických nemocí včetně neplodnosti. V nabídce jsou i wellnessové pobyty různé délky, redukční pobyty, pobyty kombinované s golfem. Nejžhavějšími novinkami jsou fitnessové a wellnessové centrum klubu VIP pro všechny klienty, kteří již dvakrát absolvovali hrazený pobyt v lázních.

www.frantiskovy-lazne.cz

  

BECHYNĚ
 

Zvláštnosti: Lázeňské město se nachází v údolí řeky Lužnice, která je překlenuta mostem Bechyňská duha.

Historie: Zdejší rašelinové lázně patří k nejstarším v České republice. Nejstarší tištěná zpráva o zdejším lázeňství je z roku 1730.
 
Léčba: Lázně jsou zaměřeny na léčbu a rekondici pohybového ústrojí. Hlavním léčebným zdrojem je přírodní slatina z Komárovských blat bohatá na pryskyřnaté a aromatické látky, využívaná od 30. let minulého století. Nenahraditelnou výhodou rašeliny je takzvaná teplodržnost a sedmkrát pomalejší přestup tepla z koupele do organismu než u jiné termální koupele.
 

V roce 2003 byl postaven nový lázeňský dům, centrum ubytování a balneo procedur. Stále větší oblibu si získává nabídka pro pracovní kolektivy šitá na míru, aby se kolektiv stmelil a zaměstnanci zároveň nabrali síly do další práce. Zajímavostí je desetidenní léčebný pobyt k odstranění kouření. Bechyně nabízí i tréninkové a relaxační pobyty.

www.laznebechyne.cz

 

 KONSTANTINOVY LÁZNĚ
 
Zvláštnosti: Lázně leží v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. Park má 20 hektarů. Idylické prostředí, romantické pitné altánky ve stínu stromů a díla sochařů v parku dodávají všemu rodinnou atmosféru. Každý rok se tu setkávají řezbáři a vytvářejí před zraky návštěvníků svá díla, která pak zůstávají v parku.
 
Historie: Minerální prameny byly známy od nepaměti. Zájem o ně se oživil na sklonku 18. století. Historie lázní začíná prvními písemnými zmínkami o sirnatém prameni pojmenovaném „smraďoch“ a stavbou první lázeňské budovy s 22 pokoji v roce 1812.
 

Léčba: Mají chemicky prokázaný nejvyšší léčivý obsah volného kysličníku uhličitého z pramenů v ČR. Jde o moderní lázně s 440 lůžky, balneoprovozy. Lázně se specializují na prevenci, léčbu a rekonvalescenci při kardiovaskulárních chorobách a staly se jakýmsi výchovným centrem životního stylu takto postižených pacientů. Nabízejí pobyty pro seniory, sportovní pobyty, týdenní lázeňskou kúru na obnovu psychických i fyzických sil.

www.konst-lazne.cz

 

  

LÁZNĚ MŠENÉ
  
Zvláštnosti: Oáza klidu a pohody nedaleko Prahy. Ubytovací zařízení jsou pojmenována velmi vlastenecky – Říp, Slovanka, Praděd, Vítkov, Blaník, Kyselka. Jeden z pavilonů, secesní Dvorana, je dílem Jana Letzela, českého architekta proslaveného především v Japonsku.
 
Historie: Založeny v roce 1796. O vzniku se traduje romantická legenda, která ale nesouvisí s dnešním využitím. Když tudy projížděl ředitel panských majetků rodu Kinských, rozhodl se napít z místního vyhlášeného pramene a zažehnat tak bolest žaludku, kterou trpěl. A když se jako zázrakem vyléčil, zažádal o půjčku své zaměstnavatele a vybudoval lázně.
 

Léčba: Lázně jsou zaměřeny na léčbu pohybového ústrojí. Vedle léčebných programů a programů wellness mají atraktivní nabídku dárkových balíčků procedur, které znějí jako návštěva velmi příjemné a útulné cukrárny – Medové pohlazení, Čokoládový sen, Mořský vánek, Skořicové mámení. Léčení vychází z původní tradice a je kombinací využití účinků slatiny a přírodní minerální vody. Vše doplňuje pohybová terapie.

www.msene-lazne.cz

  

PODĚBRADY
 
Zvláštnosti: Díky svému klidnému a romantickému prostředí a nevelké vzdálenosti od Prahy jsou Poděbrady kromě jiného také ideálním místem pro menší konference.
 
Historie: Zmínka o prvních takzvaných železitých lázničkách pochází již ze 17. století, ale mezním rokem pro rozvoj byl rok 1905, kdy pruský proutkař označil místo zdroje pramene minerální vody.
 

Léčba: Tento pramen spolu s malou nadmořskou výškou, rovinatou krajinou a stabilním počasím během roku jsou důvody, proč se tyto lázně těší oblibě u pacientů se srdečními chorobami. Mimo to nabízejí velmi širokou škálu regeneračních pobytů, jako například zdravý životní styl, moderní žena, rekreace a relaxace. Novinkou roku 2006 je otevření solné jeskyně, kdy se za pomoci kamenné soli a soli z Mrtvého moře evokují účinky pobytu u moře.

www.lazne-podebrady.cz

 

 KYNŽVART
  
Zvláštnosti: Nedaleko lázeňské části města se nachází nově zrekonstruovaný renesanční zámek s rozsáhlým parkem, jehož velká část historie a stavebních úprav je spojena s Metternichovými.
 
Historie: Vznik města s původním názvem Kungeswart se váže k vládě krále Přemysla Otakara I. a první písemná zpráva o městě pochází z roku 1214. Kynžvart leží 7 kilometrů od Mariánských Lázní na jihozápadním svahu hornatého masivu Slavkovského lesa a vznikl jako osada s celnicí střežící cestu do českého vnitrozemí.
 
První zpráva o kynžvartských minerálních pramenech je z roku 1454, od roku 1856 se začíná rozbíhat lázeňství. V roce 1864 byl postaven první lázeňský dům.
 

Léčba: Důležitou součástí léčebného procesu je i zdejší klima. Od roku 1950 se zde léčí děti s nemocemi dýchacích cest a kůže. Specialitou lázní je spojení lázeňství a školství, protože děti kvli svým dlouhodobým pobytům nepřerušují školní výuku. Pro veřejnost je od roku 2001 otevřen nový bazén se saunou a fitness centrem.

www.laznekynzvart.cz

  

KARLOVY VARY
 
Zvláštnosti: Lázeňské město, jehož světová proslulost se traduje skoro tisíc let. V dnešní době se sem sjíždějí díky každoročnímu prestižnímu filmovému festivalu význační hosté jako například Miloš Forman, Gina Lollobrigida a další. Slávu města též šíří porcelán, sklo značky Moser, hořkosladký žaludeční likér Becherovka a výroba karlovarské vřídelní soli pro speciální výživu při onemocnění zažívacího traktu. Vyhlášené jsou lázeňské oplatky, konají se zde koňské dostihy a nově byl zbudován golfový areál.
 

Historie: Legenda praví, že prameny objevil český král a římský císař Karel IV. při lovu jelena. Historický fakt je, že toto město získává lázeňská privilegia už za jeho vlády a roku 1370 i svoje jméno.

Léčba: Teplými minerálními prameny a balneoterapií, která je kombinací koupelí, pití zřídelní vody a procházek v lesních promenádách. V Karlových Varech je 79 pramenů různé vydatnosti, z toho 13 je podchyceno a využívá se k pitným kúrám. Město proslavil dlouhý seznam slavných hostů, kteří sem zavítali a léčili se zde; mezi nimi byl i německý básník Johann Wolfgang von Goethe a ruský car Petr Veliký.

www.karlovyvary.cz

 

 TEPLICE V ČECHÁCH
 
Zvláštnosti: V minulosti byly lázně velmi vyhledávané význačnými osobnostmi, byly považovány za „salon Evropy“, pobývali tu Petr Veliký, saští kurfiřti, Ludwig van Beethoven a další. V lázních sídlí i nestátní Klinika CLT nabízející špičkovou lékařskou technologii pro komplexní léčebnou péči.
 

Historie: Podle archeologických nálezů se zdejší voda využívala už před dvěma tisíci lety, za dob Římanů. První lázeňské domy byly postaveny v 16. století, ale největší rozmach přišel ve druhé polovině 18. století.

Léčba: V minulosti se využívaly teplé, studené a parní koupele s jehličím a vodou z blízkého potoka, později z pramene. Hlavním zdrojem dnes jsou termální prameny z porfyrových vrstev vhodné k léčbě pohybového ústrojí, cévních nemocí a poúrazových stavů a k léčbě dětí s poruchami hybnosti, k léčbě psychóz.

www.lazneteplice.cz

 

 SABAI LÁZEŇSKÉ CENTRUM PRAHA
 

Zvláštnosti: Jeden ze zástupců novodobých wellnessových zařízení, která reagují na požadavek místně dostupné každodenní péče o zdraví s cílem snížit negativní vlivy moderního způsobu života. Specialitou centra v Holmes Place je kombinace nabídky cíleného cvičení a nabídky hýčkat své tělo a relaxovat.

Historie: Tento klub původně vznikl v Anglii v roce 1980 a během dvaceti let otevřel první pobočky v USA a v Evropě. Česká pobočka vznikla v roce 2004. Sabai v překladu znamená pohoda.
 

Léčba: Specializuje se na využití metod orientálních procedur. V jejich zařízeních najdete terapeutky z Thajska se zkušenostmi ze zahraničních lázeňských a rehabilitačních zařízení. V dnešní době má tři pobočky v Praze, jednu ve Špindlerově Mlýně a jednu v Bratislavě. Nabídka nejrůznějších druhů masáží je doplněna o floating, který je založen na principu beztížného plavání a simulaci prostředí Mrtvého moře.

 
Únor 2007
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group