ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Čerokíové vyhnali z kmene černochy

Čerokíové vyhnali z kmene černochy
zpracoval Aleš Horáček

 

Může být černoch indiánem? Tuto zdánlivě absurdní otázku řešili v březnovém referendu Čerokíové, příslušníci jednoho ze dvou největších indiánských kmenů v USA. Sedmdesát sedm procent jich nakonec rozhodlo, že ne. Volební účast byla vyšší než před čtyřmi lety, kdy Čerokíové schvalovali ústavu.

Z kmene tak bylo rázem vyloučeno 2800 lidí. Z velké části se jedná o potomky bývalých černošských otroků, které kmen kdysi vlastnil a po občanské válce v letech 1861 až 1865 je musel propustit. Mnozí z nich u Čerokíů zůstali jako svobodní lidé a uzavírali s nimi sňatky. Dnes potomci černochů a Čerokíů tvoří více než jedno procento příslušníků kmene. Černošského otce a čerokíjskou matku měl také například slavný kytarista Jimi Hendrix.
 
„Čerokíjský lid jasně určil, kdo by měl být členem našeho národa a kdo ne. Jedině my máme právo učinit takové rozhodnutí, svou samosprávu jsme draze vykoupili Cestou slz,“ přivítal výsledek referenda v emotivním projevu nejvyšší náčelník Čerokíů Chad Smith.
 

 
Není to první takový případ. Již před sedmi lety vyloučil potomky otroků kmen Seminolů. Na nátlak americké vlády je ale nakonec vzal zpět.
 
Všichni Čerokíové však se stejným nadšením rozhodnutí příslušníků kmene nepřijímají. Člen kmenové rady Taylor Keen řekl, že voliči právě napsali další smutnou kapitolu čerokíjské historie. „Za Čerokíe považuji lidi, kteří ctí celou svou minulost. Toto Čerokíové nejsou,“ odsoudil jejich postoj.
 

Verdikt má velmi praktické dopady. Indiáni v USA mohou na svých územích provozovat výnosné podniky, jako jsou kasina, dostávají státní subvence, stát za ně platí zdravotnické služby, základní školství a ubytování. Spor tedy byl i o to, kdo z rychle rostoucí čerokíjské populace má na tyto výsady právo.

Čerokíjští potomci černých otroků navíc říkají, že pokud chce většina kmene uplatňovat rasová kritéria, má si nejprve zamést před vlastním prahem. Podle deníku New York Times mají totiž tři čtvrtiny Čerokíů méně než čtvrtinu indiánské krve, protože vesměs pocházejí ze svazků Čerokíů s bělochy.       
 

Cesta slz

* Jednalo se o násilné vystěhování Čerokíů, kteří dobrovolně neodešli do nových teritorií v Oklahomě určených vládou.

* Odsun začal 26. května 1838 v Georgii a pokračoval v Tennessee, Severní Karolíně a Alabamě.

* V první vlně armáda vystěhovala na sedmnáct tisíc Čerokíů a dva tisíce jejich černých otroků, zbytek, asi jedenáct tisíc lidí, se pak již raději vydal v několika skupinách na cestu sám.

* Především první vlna proběhla velmi rychle, takže Čerokíové odešli bez svého majetku a nedostatečně vybavení na strastiplnou pouť.

* Cestu dlouhou 1900 km museli Čerokíové absolvovat většinou pěšky.

* Kvůli nevyhovující stravě, na zápal plic a podchlazení, a také psychickým a fyzickým vyčerpáním cestou zemřely tisíce lidí.

* Počet obětí není přesně znám. Nejčastěji se vychází z úsudku lékaře Elizura Butlera, který jednu skupinu doprovázel a celkové ztráty odhadl na dva tisíce lidí ve sběrných táborech a další dva tisíce v průběhu cesty. Pozdější demografické studie uvádějí od dvou do osmi tisíc mrtvých.
 
Květen 2007
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group