ikoktejl

Předplaťte si

psisporty-predplatnePředplatné Psích sportů nikdy nebylo jednodušší. Můžete je objednat i jako vánoční nebo narozeninový dárek. Předplatitelé dostávají Psí sporty o den dřív...

Kde nás koupíte?

psisporty-kdekoupitNevíte, kde časopis Psí sporty koupit? Nahlédněte do našeho seznamu prodejen! A pokud víte o nějaké další, neváhejte a dejte nám vědět, zařadíme ji do seznamu.

Archiv vydání

psisporty-archivtMinuli jste nějaké číslo? V našem neustále se doplňujícím archivu jej možná najdete. A pravidelně se vracející čtenář jich bude objevovat stále více a více.

NEBEZPEČNÁ RYCHLOST

 

 

 

 

NEBEZPEČNÁ RYCHLOST

 

Dostihoví greyhoundi v ČR

 

 

Současný chov dostihových greyhoundů v České republice postupně opouští  původní  „chov typu krása a výkon“ a stále více inklinuje k používání irských či amerických importů dostihových zvířat. Konečně i čeští chovatelé greyhoundů začínají akceptovat dlouholetý světový trend – specializaci na chov greyhoundů čistě dostihových nebo výstavních linií. Toto „dělení“ chovů propaguje u nás dlouhodobě Český dostihový greyhound klub a problematiku zmiňuje Radka Šimková ve druhém čísle Psích sportů.

 

V letech 2004, 2005 a 2006 sbírali po dlouhé době čeští psi ze specializovaných dostihových chovů tituly dokonce i na evropské scéně. V letošním roce však nastal viditelný ústup ze slávy. Příčin může být jistě mnoho, ale já bych se ráda krátce zmínila
o některých genetických vlastnostech dostihových greyhoundů, které předurčují způsob a možnosti jejich tréninku a pochopitelně i jejich schopnost podat špičkový výkon.
 

ZROZENI PRO RYCHLOST

Irské, americké i australské velkochovy, zaměřené na chov dostihových greyhoundů,  jsou založeny na přísném výběru z ohromného počtu jedinců. Hlavním kritériem pro výběr je rychlost, motivace na návnadu a nekonfliktní povaha. Rychlost je samozřejmě prioritní. Záleží hlavně na svalstvu zad a zadních končetin, kde se vyskytují rychlá svalová vlákna (tzv. bílá) ve vysokoprocentním zastoupení (88–99 %). V lidské populaci se (a to ani u olympijských vítězů) nevyskytuje takto vysoké procento těchto svalových vláken. Takové zastoupení bílých vláken nenajdeme ani u ostatních plemen psů (63 %), ba ani u „nedostihových“ greyhoundů (max. 80,7 %). A jen pro srovnání –
dostihový plnokrevný kůň jich má 84 %.
                                                                                                 

Cílem  všech chovů dostihových greyhoundů je odchovat rychlého psa pro dráhový dostih. K tomuto cíli směřuje i kvalitní trénink. Pes musí v krátkém čase vyvinout maximální rychlost. Je to metabolicky velmi náročné a proto pes absolvuje v jednom dni pouze jeden závod. Další samozřejmostí je i přiměřené ošetřování psa, jak před dostihem, tak i po něm (masáže, vodoléčba, magnetoterapie atp.). Péče o kvalitního dostihového psa je srovnatelná s péči o vrcholového sportovce a není levná. Je pochopitelné, že vše se pak odrazí v ceně takového psa, která může být v některých případech až neuvěřitelně vysoká. Tak je tomu především v dostihově vyspělých zemích s velkou tradicí (Británie, Irsko, Austrálie, USA).

JEDEN BĚH ZA DEN

V Evropě jsou dvě organizace pořádající dostihy psů. Pravidla jedné (CGRC) jsou podobná jako ve výše uvedených zemích. Druhou organizací je FCI. Ta zastřešuje i veškeré výstavy, řídí chov a eviduje chovatelské stanice a je u nás jako jediná organizace uznávaná ČMKU. Dostihový řád pro chrty (a tedy i greyhoundy) vydává u nás právě ČMKU. Greyhound  podle těchto pravidel může (a někdy i musí) běžet dva, tři a více běhů v jednom dni, povinná přestávka je pak jen pouhých 30 minut. Tento dostihový řád, jistě vhodný pro ostatní plemena chrtů, nebere bohužel na vědomí specifické vlastnosti greyhounda a jeho potřeby z hlediska fyziologie. Občas sice probíhá diskuse na toto téma (a to i na půdě ÚKOZ při MZ ČR), ale protože chrtařská komunita není příliš seznámena s fyziologií a s tím souvisejícími možnostmi tréninku, není mezi hrstkou lidí zabývajících se greyhoundy dostatek vědomostí a tedy ani argumentů pro uskutečnění potřebných změn.

Jan Melicha, docent katedry fyziologie FTVS UK v Praze, podal podrobné vysvětlení z hlediska fyziologického, které se pokusím velmi zjednodušit tak, aby věc byla srozumitelná i pro laiky. Jedná se o to, že výše zmíněný vysoký podíl rychlých svalových vláken vede také k stejně vysokému podílu anaerobního metabolismu ve svalech a výsledkem je pak značné množství kyseliny mléčné ve svalech. Může to být spojeno s vážným poškozením svalové tkáně, zvláště při opakovaném zatížení bez možnosti odbourání  laktátů ze svalů a krevního oběhu. (Nadměrné množství neodstraněných laktátů vede k bobtnání a praskání svalových buněk – rabdomyolýza.)
Vlastní trénink psů nevede k radikálnímu přizpůsobení kosterních svalů, může však dílčím způsobem ovlivnit metabolismus tím, že se zvýší glykogenové zásoby ve svalech a játrech. U chrta nelze využít postupy glycidového zatížení  a superkompenzační dietu, protože obnova glykogenů probíhá přeměnou tuků a glukoplastických aminokyselin. K tomu je ještě nutné dodat, že nedostatečný odpočinek snižuje účinnost další přípravy a může dojít k „přetrénovanosti“ (overracing). Greyhoundi jsou trénovatelní, ale jen se znalostí všech fyziologických zásad tréninku a s vědomím, že těžko lze udělat ze psa s dispozicí sprintéra vytrvalce a naopak. 

Vzhledem k tomu, že psi začínají závodit zhruba v jednom a půl roce života, kdy převažuje jejich vysoká vitalita, organismus je neopotřebovaný, zdravý a pes má obrovské nadšení pro běh, zdá se každému, že připomínky k opatrnosti v zacházení s greyhoundy jsou zcela zbytečné. Opravdu, pes dokáže zpočátku překonat vše, na co si jen pomyslíte, ale čím více běhá dostihy na nekvalitních drahách a nevhodným systémem, tím více narůstá počet zranění. Čím častěji běhá bez kvalitního odpočinku, tím dříve dojde k poškození svalů.

Vlastnit vynikajícího psa se podaří jen pár šťastlivcům, ale když už k tomuto štěstí dojde (a to většinou „jednou za život“), majitel se často náhle dostane do euforie a domnívá se, že jeho pes je výjimečný a že vydrží vše. To je však jen iluze! Má-li  pes mnoho závodů absolvovaných bez rozmyslu, poškodí ho to vždy! Dochází pak k rychlému odchodu ze scény a k náhlému poklesu výkonnosti. Zvíře s mnoha prodělanými zraněními vám pak zůstane doma a jen přemýšlíte, jak se o něj starat (to v lepším případě) nebo jak se nešťastného zvířete rychle zbavit (i takoví jsou někteří majitelé). Na dostihy ale  můžete zapomenout...

DOČKÁME SE ZMĚNY?

Dalo by se předpokládat, že se dostihový řád upraví a následkem zkušeností dostihová komise zasáhne ku prospěchu greyhoundů. Ale můžeme to očekávat? Buďme optimisté a doufejme, že ano. Zatím však převládá snaha nebrat situaci na vědomí.

Na závěr bych ráda citovala vyjádření profesora Hanáka z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně:

„Pečlivě jsem prostudoval veškeré materiály týkající se závodění greyhoundů a mohu jednoznačně konstatovat, že vzhledem k intenzitě anaerobního metabolismu u greyhoundů, daného mimo jiné také vysokým podílem rychlých svalových vláken, je opodstatněné, aby tato zvířata absolvovala jen jeden závod za den. Jakákoliv přestávka mezi závody v jednom dni je jen nefysiologickým kompromisem mezi přáním člověka a potřebami těchto zvířat.“

Není lepší závěr pro toto téma, které je ale jen částí mozaiky péče o dostihového greyhounda. Dalším zásadním aspektem, ovlivňujícím zdraví dostihových zvířat a jejich výkonnost, je kvalita dostihové dráhy. O tom zas někdy příště.

Napsala Jana Havlová, foto ing. Stanislav Venclík

 

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group