Keltové od Nasavrk
- Kategorie: Tipy
- Vytvořeno 18. 9. 2007 14:16
Keltové od Nasavrk
napsala Hana Kožová
foto Tomáš Strejček
Jaký je původ Keltů? A co nosili pod kalhotami?Proč se říkalo „zmalovaná jako Keltka“? Proč se barvili do bitev? Jak obětovali zajatce? Proč je grilovali v kleci nad rozžhaveným uhlím? Jak mohli být tak čistotní…? V Nasavrkách u Pardubic najdete odpovědi na svá keltská proč.
Před čtyřmi lety v roce 2003 byla zásluhou občanského sdružení Boii otevřena Keltská stezka Železnými horami. Základy pravěkého sídliště, keltského oppida (dosud jediného objeveného v severovýchodních Čechách), se nacházejí v Hradišti u obce České Lhotice 3 km od Nasavrk. Cílem bylo vyznačit místa, aby i předem neinformovaný turista poznal pozůstatky po pravěkých obyvatelích.
Keltská stezka začíná u nasavrckého zámku. Značení nepřehlédnete. Stezka má celkem 12 zastavení u informačních tabulí: Geologie Železných hor, Nejstarší osídlení, Nerostné bohatství, Krkanka, Keltské cesty, Vhodné místo pro oppidum, Klešťovitá brána – způsob opevnění, Zdejší nálezy a zajímavosti, Mohyla – způsob pohřbívání, Život Keltů v osadách, Železo – význam zdejších ložisek, Keltská spiritualita. Celková délka trasy je 9600 metrů. Vede přírodními rezervacemi Krkanka a Peklo údolím Chrudimky až k areálu bývalého oppida. Až ho obejdete, vrátíte se údolím okolo potoka Debrný do Nasavrk. Rozhodně cestou nevynechejte výstup na rozhlednu u Českých Lhotic, vyjde ji každý – má 32 schodů!
Kdo za projektem stojí: Koncepce a zprovoznění Keltské stezky je dílem občanského sdružení Boii, založeného v roce 2002 jako nestátní nezisková organizace s cílem navázat na keltské historické kořeny, usilovat o oživení kulturního a společenského života v Nasavrkách a okolí a spolupracovat s ostatními evropskými centry keltské kultury. (Jeho zakládajícím členem se stal i tehdejší předseda Senátu PČR Petr Pithart, jinak jsou členy převážně místní obyvatelé.)
Hned jak vyjdete schody, dovíte se, jak vlastně Keltové žili. Na chodbě je základní historie a model polozemnice. Bohužel nemůže být zahloubený tak, jak by měl být, ale vlastní stavba odpovídá velmi dobře. Zdi jsou z propleteného proutí a oházené hlínou, na střeše bývala většinou sláma nebo rákosí.
V létě se expozice rozšíří o virtuální prohlídku. Pro návštěvníky se chystá hraný dokument o historii Keltů nejen na našem území, ale i v kontextu celé Evropy. Důraz bude samozřejmě položen na příběh zdejšího Hradiště.
Otvírací doba a informace:
říjen–květen po–pá 8.30–16.00
červen a září po–so 8.30–16.00
červenec–srpen po–pá 8.30–16.30 a so–ne 9.00–16.00
www.boii.cz
Další tipy
Indiánská stezka a Den se zvířaty na farmě v Obořici u Nasavrk.
Výprava za bílým jelenem ve Žlebech.
Naučné stezky podél toku řeky Chrudimky.
Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo.
Hippologické muzeum ve Slatiňanech.
Muzeum loutek v Chrudimi.
Sečská přehrada.
Skanzen na Veselém Kopci.
Ležáky