ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Keltové od Nasavrk

Keltové od Nasavrk

 

 

napsala Hana Kožová

foto Tomáš Strejček

 

Jaký je původ Keltů? A co nosili pod kalhotami?Proč se říkalo „zmalovaná jako Keltka“? Proč se barvili do bitev? Jak obětovali zajatce? Proč je grilovali v kleci nad rozžhaveným uhlím? Jak mohli být tak čistotní…? V Nasavrkách u Pardubic najdete odpovědi na svá keltská proč.

 

Před čtyřmi lety v roce 2003 byla zásluhou občanského sdružení Boii otevřena Keltská stezka Železnými horami. Základy pravěkého sídliště, keltského oppida (dosud jediného objeveného v severovýchodních Čechách), se nacházejí v Hradišti u obce České Lhotice 3 km od Nasavrk. Cílem bylo vyznačit místa, aby i předem neinformovaný turista poznal pozůstatky po pravěkých obyvatelích.

Trvalé osídlení se v této oblasti datuje již k 2. století před naším letopočtem. Oppidum zde zřejmě chránilo stezku, která tudy vedla. Velmi důležité je, že tu zároveň byly výborné podmínky pro výrobu keramiky, dále suroviny pro výrobu předmětů ze železa... Zdejší oppidum bylo opuštěno někdy kolem roku 50 před naším letopočtem.
 

Keltská stezka začíná u nasavrckého zámku. Značení nepřehlédnete. Stezka má celkem 12 zastavení u informačních tabulí: Geologie Železných hor, Nejstarší osídlení, Nerostné bohatství, Krkanka, Keltské cesty, Vhodné místo pro oppidum, Klešťovitá brána – způsob opevnění, Zdejší nálezy a zajímavosti, Mohyla – způsob pohřbívání, Život Keltů v osadách, Železo – význam zdejších ložisek, Keltská spiritualita. Celková délka trasy je 9600 metrů. Vede přírodními rezervacemi Krkanka a Peklo údolím Chrudimky až k areálu bývalého oppida. Až ho obejdete, vrátíte se údolím okolo potoka Debrný do Nasavrk. Rozhodně cestou nevynechejte výstup na rozhlednu u Českých Lhotic, vyjde ji každý – má 32 schodů!

Praktická rada: Na cestu si vezměte svačinu a pohodlnou vycházkovou obuv.
 

 

Kdo za projektem stojí: Koncepce a zprovoznění Keltské stezky je dílem občanského sdružení Boii, založeného v roce 2002 jako nestátní nezisková organizace s cílem navázat na keltské historické kořeny, usilovat o oživení kulturního a společenského života v Nasavrkách a okolí a spolupracovat s ostatními evropskými centry keltské kultury. (Jeho zakládajícím členem se stal i tehdejší předseda Senátu PČR Petr Pithart, jinak jsou členy převážně místní obyvatelé.)

Kromě výše zmíněné Keltské stezky Železnými horami do tohoto projektu patří ještě expozice „Po stopách Keltů“ v prostorách nasavrckého zámku. Současná podoba expozice začala vznikat v roce 2004. Finanční prostředky na budování expozice poskytla obec Nasavrky, Pardubický kraj a zahraniční grant na podporu výzkumů o Keltech.
 

Hned jak vyjdete schody, dovíte se, jak vlastně Keltové žili. Na chodbě je základní historie a model polozemnice. Bohužel nemůže být zahloubený tak, jak by měl být, ale vlastní stavba odpovídá velmi dobře. Zdi jsou z propleteného proutí a oházené hlínou, na střeše bývala většinou sláma nebo rákosí.

Další místnost je věnována řemeslům, protože Keltové byli velmi zručnými řemeslníky. Sice se mnohá řemesla naučili od Řeků, Etrusků a dalších okolních národů, ale již sami je rozvíjeli – třeba mincovnictví, kovolitectví, kovářství, výrobu látek... Do Čech například přinesli znalost hrnčířského kruhu. Uvidíte zde i repliku pece z Brčekol. Také si můžete osahat a vyzkoušet originální kamenný žernov, který skutečně dokáže drtit zrno na mouku, a pochopíte, že žádná Keltka nemusela chodit do posilovny (aby večer nakrmila plackami rodinu, musela namlít nejméně 1,5 kg mouky!). Tkaní také nebyla hračka – i to máte příležitost si vyzkoušet.
 
Následující pravá místnost se zabývá pohřbíváním a náboženstvím. V pravém hrobu leží bojovník ve zbroji, v levém žena se šperky. V rohu je pak umístěna nádoba na popel z pozdějšího období. Pozoruhodný je ale kámen, tzv. křemencová hlava. I když pozorný návštěvník ze tvaru nerostu vyčte hlavy dvě. Pravděpodobně sloužila k náboženským rituálům, protože obdobné kameny nebylo v okolí možné najít. (Kámen není replika jako např. vystavené zbraně, šperky či oblečení.)
 
Až zamíříte k tzv. herně, nakoukněte na zasklený model oppida Hradiště u Českých Lhotic, největší svého druhu v Evropě. I bez průvodce se dozvíte všechny detaily. Naprogramujete si výklad buď pro dítě, nebo pro dospělého. Vymyšlené je to dobře a srozumitelně. Ve vitríně u okna jsou originální střepy zapůjčené z Okresního muzea v Chrudimi. Expozice se má rozrůst ještě o další originály.
 
Pro děti a nadšence jsou ve vyhrazené místnosti, tzv. herně, tři skládací stavby od truhláře Pavla Komberce: maketa brány do oppida a maketa polozemnice. Jsou jednoduše rozložitelné na jednotlivé díly a zpětně složitelné. Třetí stavbou je kamenný kruh, jehož kameny mají návštěvníci zasazovat do dřevěné podložky. Na zdech okolo ještě uvidíte bojovníky a zbraně různých typů.
 

V létě se expozice rozšíří o virtuální prohlídku. Pro návštěvníky se chystá hraný dokument o historii Keltů nejen na našem území, ale i v kontextu celé Evropy. Důraz bude samozřejmě položen na příběh zdejšího Hradiště.

 

Otvírací doba a informace:

říjen–květen po–pá 8.30–16.00

červen a září po–so 8.30–16.00

červenec–srpen po–pá 8.30–16.30 a so–ne 9.00–16.00

www.boii.cz

 

 

Další tipy

 

Indiánská stezka a Den se zvířaty na farmě v Obořici u Nasavrk.

 

Výprava za bílým jelenem ve Žlebech.

 

Naučné stezky podél toku řeky Chrudimky.

 

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo.

 

Hippologické muzeum ve Slatiňanech.

 

Muzeum loutek v Chrudimi.

 

Sečská přehrada.

 

Skanzen na Veselém Kopci.

 

Ležáky

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group