ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Chebský špalíček

Chebský špalíček
Když se rozhlédnete po chebském náměstí, může na první pohled skupina na sebe nalepených domů vypadat nepatřičně, dokonce bizarně. Když ale přicházíte blíž, začne vás Špalíček vtahovat do své aury. Komplex jedenácti kupeckých domů rozdělených úzkou Kramářskou uličkou je chebskou vzpomínkou na minulost, která sahá až do 13. století. Již tehdy jsou zmiňovány kramářské budovy a masné krámy, které jsou s největší pravděpodobností pozůstatkem ještě starobylejší původní zástavby, kterou zničil požár v roce 1270. „Své zvláštní jméno získal Špalíček proto, že se těch jedenáct domů skutečně podobá Špalíčku,“ říká chebský starosta MUDr. Jan Svoboda. „Domy jsou tak natěsnané proto, že v dřívějších dobách bylo málo místa a bylo drahé, tak se stavba hnala spíše do výšky.“ O tom, že Špalíček zevnitř i zvenku žije v rytmu 21. století, svědčí mnoho indicií: budovy v přízemí jsou proměněné v kavárny a obchůdky se suvenýry a novinovými stánky a ve vyšších podlažích najdete byty. Obývají je především umělečtí řemeslníci a umělci. Jedním z nich je malíř a výtvarník Jiří Černý, který si tu vybudoval svůj ateliér, anebo houslař Jiří Pátek. Toho jsme zastihli přímo v dílně, v plné práci, opásaného koženou zástěrou a s rozpracovanými houslemi v rukou: „Když jsem se rozhodl pořídit si tu ateliér, lákalo mě na Špalíčku nejvíc to, že je to v historickém jádru Chebu a je to takový symbol města,“ vypráví. Vedle dílny má krásně zařízený pokoj, ze kterého se line podmanivá barokní hudba, jež starobylé interiéry rozeznívá jako za dob největší slávy Špalíčku, kdy tu vládl čilý obchodní ruch.
 

 

Tourist info Cheb

nám. Krále Jiřího z Poděbrad 33, 350 02 Cheb

Tel.: 354 440 302, www.mestocheb.cz

 

 

Další zajímavosti Chebu a jeho okolí

 

Pachelbelův dům – v roce 1634 tu byl zavražděn generalissimus rakouských císařských vojsk – vévoda Albrecht z Valdštejna. Dnes je zde muzeum, kde si můžete prohlédnout nejen valdštejnské památky, ale i některé osobní předměty známého vojevůdce. Postel, kde byl zavražděn, a také vycpaného koně, který pod Valdštejnem padl v jedné z bitev, byl okamžitě převezen z bojiště a připraven k preparování.

 

Socha rytíře Rolanda, patrona města – nachází se na kašně uprostřed náměstí.

 

Kostel sv. Václava – dominikánský klášter s kostelem byl založen Václavem II. v roce 1294 a roku 1432 tu byla uzavřena smlouva husitů se zástupci basilejského koncilu. Tuto událost připomíná bronzová pamětní deska na rohu kláštera.

 

Chebský hrad – Císařská falc byla vystavěna ve 2. polovině 12. století

na místě slovanského hradiště. Nejvzácnější je Černá věž, zachovaná z původního románského opevnění, na jejíž stavbu byl použit sopečný basalt z nedaleké sopky Komorní hůrka.

 

Komorní hůrka – národní přírodní památka, nejmladší středoevropská sopka s pamětní deskou J. W. Goetha.

 

Motýlí farma – Žírovice – pavilonek s volně poletujícími tropickými motýly i expozice preparovaných motýlů.

 

SOOS – Nový Drahov – národní přírodní rezervace s naučnou stezkou kolem „mofet“ – rašeliniště, kde probublává oxid uhličitý.

 

Hrad Vildštejn, městečko Skalná – nejen rodiště fotbalisty Pavla Nedvěda, ale i místo s nově zrekonstruovaným hradem.

Napsal a vyfotografoval Libor Michalec

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group