ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Pardubický kraj

Kraj Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů

Bedřich Smetana se narodil v Litomyšli. Lahůdkou tohoto města je překrásný renesanční zámek nebo muzeum mystika Josefa Váchala – Portmoneum; úžasná je procházka po mohutných hradbách v královském městě Poličce a návštěva „českých Versailles“, nádherně zrekonstruovaného rokokového zámku v Nových Hradech, kde bude letos v červnu otevřeno první muzeum cyklistiky v Česku. Krajina Českomoravského pomezí je navíc pro cyklistiku bezesporu jako stvořená.

Ideální pro pěší nebo cyklistický výlet jsou Toulovcovy a Městské Maštale, území pískovcových skal různých tvarů a názvů. Ty vytvářejí složitý labyrint a podle pověsti se zde v dávných dobách ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Nejslavnějším skutečným rodákem města Svitavy je Oskar Schindler, kterému je věnována stálá expozice v místním muzeu. Dalším městem Českomoravského pomezí je Vysoké Mýto s největším čtvercovým náměstím v Čechách.

V blízkém okolí Moravské Třebové je možné navštívit opravdový unikát mezi technickými památkami. V malé vesničce Mladějov najdete areál s muzeem, ve kterém se nacházejí snad všechny typy průmyslových lokomotiv a ze kterého vychází úzkorozchodná železnice. V létě se tu pravidelně pořádají jízdy vláčků tažených parními lokomotivami, které uchvátí snad každého romantika.

A nechybí ani středověký hrad. Ten ve Svojanově byl založen Přemyslem Otakarem II. a každé léto láká návštěvníky bohatým kulturním programem.

Na své si tu zkrátka přijdou milovníci historie a kultury i milovníci přírody či sportu. Dostupnost Orlických hor, Českomoravské vrchoviny nebo Moravského krasu navíc dělá ze Svitavska zajímavý výchozí bod pro aktivní dovolenou, odpočinek a relaxaci.
 

 

Další tipy a informace

IC Litomyšl, www.litomysl.cz/ic

www.smetanovalitomysl.cz

IC Polička, www.policka.org

www.martinu.cz

Užijte si východní Čechy!

www.vychodni-cechy.info

 

 

Co navštívit a kde si kulturně povyrazit

 

Rodný byt Bedřicha Smetany (Litomyšl)

Součástí zámeckého areálu je bývalý pivovar ze 16. století, kde se Bedřich Smetana narodil a kde žil se svými rodiči do šesti let. Stylizovaná expozice zahrnuje osobní předměty, Smetanův první klavír, životopisné dokumenty a další zajímavosti.

 

Památník Bohuslava Martinů (Polička)

Městské muzeum a galerie seznamují prostřednictvím dokumentačního materiálu, fotografií a výtvarných děl se životem a dílem hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Vzhledem k postupující rekonstrukci muzea dojde na konci srpna k uzavření Památníku, už teď se ale můžete těšit na zcela novou interaktivní expozici

 

Smetanova Litomyšl

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, pořádaný už od roku 1949, je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem a současně největším „open air“ festivalem klasické hudby konaným v České republice. Centrem festivalového dění je nádherný areál zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Martinů fest

Letos proběhl už desátý ročník květnového festivalu vážné hudby věnovaný Bohuslavu Martinů. Koncerty, na kterých zaznívá hudba i jiných autorů vážné hudby, probíhají ve stylových prostorách v Poličce. Kulturní program obohacují i menší doprovodné akce jako vernisáže či filmové projekce.

 

 

Na zámku v Moravské Třebové najdete atraktivní novinku – největší středověkou mučírnu v Česku s velkým počtem replik dobových mučicích nástrojů. Nachází se v tajemném prostředí původního gotického sklepení. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet vynalézavost středověku. Co asi zažívala čarodějnice na stoličce nebo odsouzenec ve španělských botách? Výklad o vývoji tortury u nás je doprovázen zvukovými efekty.

více info na www.ksmt.cz/zamek/

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group